Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
30. 01. 2017, 09:36

mečiar

mečiar

Významní slovenskí právnici, bývalí ústavní sudcovia aj sudcovia Najvyššieho súdu napísali vyhlásenie, v ktorom sa vyslovujú v prospech zrušenia Mečiarových amnestií. O ich ponechaní či zrušení sa bude hlasovať už na najbližšej schôdzi NR SR, ktorá sa začína zajtra.

 

Z vyhlásenia vyberáme:

 

„Svojimi rozhodnutiami o amnestiách (Vladimír Mečiar) tak výrazne negatívne zasiahol do prirodzenej spravodlivosti a slušnosti v práve a zneužil právo. Uvedené zneužitie práva nemá v novodobej histórii Slovenska obdobu a je škvrnou každého štátu, ktorý je demokratický a právny. (...) V prípade skutkov, v súvislosti s ktorými boli udelené amnestie bývalého predsedu vlády V. Mečiara, je vážne podozrenie, že sa na trestnej činnosti podieľali štátne orgány. Využitím prezidentského oprávnenia udeliť amnestiu sa zabránilo preskúmať toto závažné podozrenie a došlo k potlačeniu princípov materiálneho právneho štátu a k zneužitiu práva. (...) Ak sú podozriví zo spáchania mimoriadne závažnej trestnej činnosti už takmer 20 rokov vo výhode vďaka zneužitiu práva vo forme vydaných amnestií, nastal čas, aby sme uprednostnili trvajúcu bolesť obetí a pozostalých po obetiach amnestovaných skutkov pred neoprávnenými očakávaniami podozrivých, že vydané amnestie im natrvalo zabezpečia beztrestnosť.“

 

Text celého vyhlásenia si môžete prečítať na tomto mieste.

 

 11. december 1994, na snímke zľava predseda RSS Pavol Delinga, predseda HZDS Vladimír Mečiar, predseda RZS Ján Ľupták a predseda SNS Ján Slota počas slávnostného prípitku po podpise koaličnej dohody. Foto TASR – Vladimír Benko

Odporúčame

Bugár: Novela ústavy je už u prezidenta, čakáme na podpis

Bugár: Novela ústavy je už u prezidenta, čakáme na podpis

Novela Ústavy SR, ktorá otvára cestu k zrušeniu amnestií Vladimíra Mečiara, je už v Prezidentskom paláci. Povedal to dnes podpredseda NR SR Béla Bugár s tým, že dnes dopoludnia ju podpísali predseda parlamentu Andrej Danko aj premiér Robert Fico, a teraz je na rade hlava štátu.

Rast českej ekonomiky sa vlani výrazne spomalil

Rast českej ekonomiky sa vlani výrazne spomalil

Česká ekonomika zaznamenala minulý rok medziročný rast na úrovni 2,3 % a vo 4. štvrťroku 2016 vzrástla o 1,9 %. Potvrdili to spresnené údaje o hrubom domácom produkte (HDP), ktoré dnes zverejnil Český štatistický úrad (ČSÚ). V porovnaní s rokom 2015, keď HDP vzrástol o 4,6 %, sa minuloročný rast výrazne spomalil, ekonómovia sú napriek tomu optimistickí.