Ekonomika

  Strana 1

  Strana 1

  Dnes treba vedieť

  Ženy na Slovensku vlani v priemere zarobili o 283 eur menej ako muži.

  Nižšiu priemernú mzdu ako je celoslovenská priemerná mzda žien dosiahlo 64,2 % z nich.

  Slováci ovládajú v Česku historicky najviac firiem.

  V tomto roku do svojich portfólií zaradili 458 spoločností. 

  Letisko v Budapešti vybavilo v júli o 80 % menej cestujúcich než vlani.

  V júli tohto roka využilo služby vzdušného prístavu 301-tisíc cestujúcich. Čoraz viac leteckých spojov, ktoré boli pre pandémiu nového koronavírusu zastavené, teraz obnovujú, preto zaznamenali oproti júnu trojnásobný nárast počtu pasažierov.

  Diaľnice

  Dostavba úseku D1 Ivachnová – Hubová sa pravdepodobne oneskorí.

  Informoval o tom dnes po kontrolnom dni minister dopravy a výstavby Andrej Doležal. Pôvodne sa podľa ministra počítalo s termínom dostavby úseku v júni 2022, resp. do konca roka 2022. Cestu buduje združenie firiem OHL ŽS a Váhostav – SK.

  Mestám a obciam bolo na obstaranie nájomných bytov priznaných 8,9 milióna eur.

  K dnešnému dňu bolo podľa údajov ministerstva dopravy a výstavby pre mestá a obce na obstaranie nájomných bytov uzavretých 33 zmlúv s celkovou výškou priznanej dotácie 8,9 milióna eur a 24 zmlúv o poskytnutí dotácie na účel obstarania technickej vybavenosti k nájomným bytom.

  Pandémia ovplyvnila aj vinárov, tvrdia, že štát ich stále nepodporil.

  Vinári majú veľké prebytky vína, nemajú za čo vykúpiť hrozno a kde ho spracovať. Zároveň čelia nadbytku vína v celej Európskej únii, ktoré je silno dotované a cenou sa dostáva pod výrobné náklady slovenských vinárov.

  Ekonomika

  Júnové saldo zahraničného obchodu bolo rekordné, môže za to export áut.

  Celkový júnový vývoz tovaru zo SR mal hodnotu takmer 6,4 miliardy eura, čo bolo len o 1,2 % menej ako v júni minulého roka.

  Tunel Soroška by štát mohol začať stavať v roku 2023, potvrdil minister dopravy Andrej Doležal. Tunel je súčasťou plánovanej rýchlostnej komunikácie R2 v okrese Rožňava. (TASR)

  Ukončenie rekonštrukčných prác na Bratislavskom hrade sa posunie z pôvodne plánovaného februára na jún 2021. Taktiež sa práce predražia. Dôvodom je významný archeologický nález pod budovou na severnej terase hradu. Verejnosť by mohla nálezy vidieť v roku 2023. (TASR)