Jana Vinterová

Jana Vinterová

Redaktor

Mamka troch detí, členka Slovenského skautingu, členka Fóra pre kultúru. Vyštudovala učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry a etickej výchovy na Prešovskej univerzite. Autorka knihy Spoľahni sa (Pohľad do duše skauta). Venuje sa jazykovým korektúram textov.

  Strana 1

  Papierový kráľ (R.I.P.)
  Papierový kráľ (R.I.P.)

  Príbeh nenápadného architekta Richarda Vyškovského, ktorý počas totality naučil tisícky detí, aké to je postaviť si svoj vlastný svet. (Doplnené: R. Vyškovský zomrel 1. augusta 2019)

  Okrúhle skautské výročia

  Okrúhle skautské výročia

  Tri dvojky v dátume (22. 2.) každoročne pripomínajú všetkým skautom deň narodenia zakladateľa lorda Baden-Powella (1857) a tiež jeho manželky Olave (1889, vekový rozdiel medzi týmito manželmi bol naozaj takýto nezvyčajne veľký). Presne dnes teda uplynulo od narodenia Olave Baden-Powellovej okrúhlych 130 rokov. O to väčší dôvod majú skauti, zvlášť dievčatá, na oslavu tzv. World Thinking Day alebo Dňa sesterstva, ktorý sa tradične slávi na narodeniny Baden-Powellovcov. Je to dobrá príležitosť stretnúť sa, nadviazať kontakty so skautkami z iných miest či štátov alebo sa zapojiť do medzinárodných aktivít pripravených špeciálne na tento deň. Tohto roku je témou zamyslenie sa nad službou a pomocou, ktorú skautky môžu poskytnúť komunitám, v ktorých žijú. Rovnako má byť tento deň aj o uvedomení si vlastného vplyvu na spoločnosť a možnosti vniesť do nej niečo nové a pozitívne.
  9. košický Pochod za život

  9. košický Pochod za život

  Dnes (pondelok) sa v Košiciach na Hlavnej chystá už 9. Pochod za život. Sprevádzaný bude programom pre deti aj dospelých, ktorý sa má spustiť o 14. hodine. Samotný pochod sa začne o 17.00 pri Immaculate a pokračovať bude okruhom po celej Hlavnej ulici. Ukončí sa adroáciou o 18.00 a následnou sv. omšou v Seminárnom kostole.
  S ľaliou pri srdci

  S ľaliou pri srdci

  Už dlhodobo u nás absentuje literatúra týkajúca sa histórie skautingu na Slovensku. Túto dieru aspoň čiastočne vykrýva nová publikácia S ľaliou pri srdci (Sto rokov skautingu na východnom Slovensku), ktorú vydala Východoslovenská skautská oblasť. Jej autorom je Jozef Mikloš (na obrázku), ktorý sa podujal na náročnú úlohu získať informácie, podklady a fotomateriál od ešte žijúcich členov Slovenského skautingu, ktorí si pamätajú prvé (1945), druhé (1968) a/alebo tretie (1989) obnovenie skautingu.
  Nohavica v Kežmarku

  Nohavica v Kežmarku

  Jaromír Nohavica si Kežmarok očividne obľúbil, lebo sa tam v poslednom období častejšie vracia. Aj vďaka tomu mohli mať fanúšikovia českého folku včera (v utorok) dvojitý zážitok. Koncert v kežmarskom drevenom artikulárnom kostole, ktorý v tomto čase oslavuje svoje 300. výročie, mal duchovnú príchuť. Pod nebom namaľovaným na drevenom strope na pódiu uprostred starých lavíc, medzi dreveným zdobeným oltárom a chórom a v súčinnosti hry svetiel predierajúcich sa cez okrúhle okná spieval a hral Jarek Nohavica so svojimi spoločníkmi – geniálnymi hudobníkmi Robertom Kusmierskym a Pavlom Plánkom. Výber piesní bol trochu iný ako na bežných koncertoch, z bohatého repertoáru zámerne obmedzený na piesne pomalšie, meditatívnejšie a duchovnejšie. Tak, aby zodpovedali úvodnej vete českého pesničkára: Vím, kvůli komu jste sem přišli.
  Strana 1
  Denník Svet kresťanstva

  Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

  Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.