Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
24. február 2022

Kultúra v čase pandémie

Divadlám a koncertom chýbali diváci, uvoľňovanie je dobrou správou

Vyprázdnené divadelné a koncertné sály sa opäť otvoria pre všetkých divákov. Najväčšou výzvou bude znovu ich naplniť, zhodujú sa riaditelia. 

Divadlám a koncertom chýbali diváci, uvoľňovanie je dobrou správou

TASR

Divadlá a koncertné sály sa od soboty konečne otvoria pre všetkých, zatiaľ len na 50 percent. Stane sa tak takmer presne po dvoch rokoch obmedzení, vystúpení v poloprázdnych sálach aj časoch úplných uzáver.

Na kultúrnych opatreniach sa počas pandémie nenakazil ani jeden človek, vyplýva z údajov Asociácie slovenských divadiel a orchestrov, ktorá sa stretla minulý piatok.

Aj napriek tomu pracovali kultúrne inštitúcie v plnej prevádzke počas posledných dvoch rokov len štvrtinu času. Obmedzený režim zažívali v 33 percentách času a 42 percent celého tohto obdobia tvoril zákaz hromadných podujatí.

Nádej pre kultúru

Keďže od soboty 26. februára sa celoplošne rušia režimy OTP, OP a OP+, kultúrne podujatia budú konečne prístupné všetkým. Vnímané sú ako podujatia s nízkym a so stredným rizikom.

Kapacita kultúrnych podujatí bude 500 divákov alebo maximálne 50 percent z kapacity hľadiska. Na divadelných predstaveniach a koncertoch bude naďalej potrebné nosiť respirátory.

Tieto podmienky by mali prestať platiť 26. marca, keď dôjde k úplnému uvoľneniu kapacitných obmedzení a nosenie respirátora či rúška bude závisieť od aktuálnej epidemickej situácie.

Riaditelia divadiel a orchestrov prijali tieto správy s nádejou, aj ich piatkové stretnutie sa vďaka tomu nieslo v uvoľnenejšom duchu. Dvojfázové nastavenie uvoľňovania opatrení vníma pozitívne aj generálny riaditeľ SND Matej Drlička, ktorý bol hostiteľom stretnutia.

„Kľúčová bude však miera stability týchto opatrení. Rozumieme, že treba počítať aj s prípadným zhoršením pandemickej situácie. Je však pre nás nesmierne dôležité byť súčasťou dialógov, aby sa už v budúcnosti nerozhodovalo o kultúre bez kultúry,“ tvrdí. Hrozbu nových mutácií, ktoré by mohli opäť meniť pravidlá, spomínala na stretnutí aj Mária Štefkovičová z trenčianskeho regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Výzva je jasná: znovu zaplniť sály

S obdobiami obmedzenej prevádzky, ktoré majú kultúrne inštitúcie za sebou, súvisí aj pokles na tržbách zo vstupného. Asociácia hovorí, že kým v roku 2019 predstavovali tržby zo vstupného viac ako 9 miliónov eur, v roku 2020 to bolo menej ako tri milióny a v roku 2021 len necelé 2 milióny eur. Ekonomický dosah pandémie na živú kultúru je jednoznačný.

Inzercia

Aktuálnou výzvou je preto dostať divákov späť do hľadísk a znovu naplniť sály. „Prepad návštevnosti bol aj jednou z hlavných tém zasadnutia ASDO. Bude potrebné investovať viac času, financií a úsilia do práce s divákom a najmä detským divákom. Návšteva divadla je aj o návyku a v tomto smere hrala pandémia proti nám,“ konštatuje Drlička.

Záber zo stretnutia Asociácie slovenských divadiel a orchestrov. Foto: SND

Minulý rok sa epidemická situácia zlepšila v lete, keď mávajú divadlá divadelné prázdniny. Činoherný súbor SND tak pre divákov hral aj v auguste. Drlička však pripomína, že toto obdobie bez predstavení je pre divadlá dôležité v rámci prípravy na ďalšiu sezónu. Opätovné získanie návštevníkov budú preto musieť riešiť v rámci asociácie a v spolupráci s rezortmi systematicky.

Prácu s publikom považuje za kľúčovú aj Fond na podporu umenia. Jeho riaditeľ Jozef Kováčik na stretnutí uviedol, že podpora takto zameraných projektov bude pre fond prioritou.

Pandémia kultúrnu obec viac prepojila

Takéto stretnutie riaditeľov divadiel a orchestrov spolu s ministerstvami kultúry a zdravotníctva, územnou samosprávou a ďalšími expertmi sa uskutočnilo prvýkrát. Drlička zároveň verí, že podobný formát sa stane tradíciou.

Medzi mnohými škodami, ktoré kultúra utŕžila, sa dá vďaka tomuto stretnutiu hovoriť aj o zisku vo forme prehĺbenia spolupráce na rôznych úrovniach.

„V tomto prípade síce hovoríme o koordinácii riaditeľov divadiel a orchestrov, ale jasne vidím aj prieniky s nezriaďovanou kultúrou a prepojenie s inými kultúrnymi odvetviami. Máme podobné problémy, tak prečo o nich nehovoriť na spoločných fórach?“ pýta sa Drlička.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.