Demografická mapa Európy: Kde sa vymiera a kde rodí

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Demografická mapa Európy: Kde sa vymiera a kde rodí

Foto: flickr.com (CC BY 2.0)

Viac ľudí v Európe umiera, ako sa narodí, tvrdí nová štúdia popredného periodika o demografii Population and Development Review. V USA je to naopak.

Vedci zistili, že v 17 európskych krajinách viac ľudí umiera, ako sa rodí (prirodzený úbytok), vrátane troch krajín Európy, ktoré patria medzi najľudnatejšie: Rusko, Nemecko a Taliansko. V USA narodenia naopak úmrtia významne prerástli.

„Prirodzený úbytok je v Európe omnoho častejší ako v USA z dôvodu staršej populácie, nižšej pôrodnosti a menšieho počtu žien v plodnom veku,“ vysvetľuje demograf Dudley Poston s kolegami z Texas A&M University. „Prirodzený úbytok je hlavnou politickou obavou, pretože z regiónu vysáva demografickú odolnosť, znižuje jeho ekonomickú životaschopnosť a konkurencieschopnosť.“

„V roku 2013 bolo napr. v Texase viac ako 387-tisíc narodení v porovnaní s iba niečo cez 179-tisíc úmrtiami,“ hovorí Poston. „Jediné dva americké štáty s viac úmrtiami ako narodeniami sú Západná Virgínia, kde sa ťaží uhlie, a Maine s lesným hospodárstvom.“

Zistenia ukazujú, že viac úmrtí ako narodení má 58 percent z 1391 európskych krajov, kým v USA je to iba 28 percent z 3141 krajov.

Červená farba: prirodzený úbytok, modrá: prirodzený prírastok (zdroj)

Výskumníci v Európe zistili, že úmrtia prevyšujú narodenia vo väčšine krajov v Nemecku, Maďarsku, Chorvátsku, Rumunsku, Bulharsku a v Českej republike, podobne ako aj vo Švédsku a pobaltských štátoch. Južnejšie sa prirodzený úbytok vyskytuje vo väčšine krajov Grécka, Portugalska a Talianska.

Hoci je prirodzený úbytok častý vo väčšine Európy, nie je univerzálny. Prirodzený prírastok (viac narodení ako úmrtí) je rozšírený v Írsku, na Cypre, Islande, v Lichtenštajnsku a Luxembursku. Tiež je viditeľný v širokých regiónoch Francúzska, Belgicka, Holandska, Švajčiarska, Spojeného kráľovstva a Nórska.

Najvýraznejší prirodzený úbytok v USA sa nachádza v severo-južnom páse od dakotských štátov cez Nebrasku, Kansas a Oklahomu dole k strednému Texasu. Poston s kolegami poznamenáva, že prirodzený úbytok je možné pripísať prevahe poľnohospodárskej kultúry a sťahovaniu mladej generácie. Tiež sa dá nájsť v dôchodcovských destináciách na Floride, v Arizone a Texase v dôsledku výrazného prílevu starších generácií. Ďalšie oblasti s vyššou mierou úmrtí ako narodení sa nachádzajú v Severnej Dakote, Montane, Západnej Virgínii a v štáte Maine. Mnohé ďalšie štáty USA majú iba nízku mieru prirodzeného úbytku, ak vôbec.

Populačná zmena v mnohom závisí od miesta. Odľahlé oblasti mladí ľudia opúšťajú a hľadajú príležitosti v mestách. „Výskum v USA opakovane ukázal, že výskyt prirodzeného úbytku býva najvyšší v odľahlých vidieckych oblastiach a najnižší v mestských aglomeráciách. Očakávame, že podobný vývoj bude viditeľný aj v Európe,“ uvádzajú demografi.

Červená farba: prirodzený úbytok, modrá: prirodzený prírastok (zdroj)

Výskum je pomerne významný z hľadiska zamerania na tému prisťahovalectva v americkej prezidentskej kampani. Vedci veria, že hispánska migrácia prinesie život do oblastí s prirodzeným úbytkom.

Budúcnosť amerických krajov s prirodzeným úbytkom nie je úplne beznádejná. Nával hispánskych migrantov do oblastí USA znížil pravdepodobnosť výskytu  ich prirodzeného úbytku. Medzi hispánskymi migrantmi je mnoho mladej generácie v plodnom veku, čo spolu s vyššou pôrodnosťou medzi Hispáncami bude mať pravdepodobne za následok nepomerne vyšší počet narodených detí a vzrast pomeru medzi narodeniami a úmrtiami.

V Európe s výnimkou Írska, kde je imigrácia z východnej Európy náprotivkom stredoamerickej imigrácie, je výhľad skutočne bezútešný.

Európska populácia, aj s predpokladanou imigráciou, je podstatne staršia, ako je tá americká dnes alebo zrejme bude v blízkej budúcnosti. Menej ako 15 percent európskej ženskej populácie má menej ako 15 rokov, naproti tomu v USA je to 20 percent. Preto s pokračujúcou nízkou mierou pôrodnosti, zmenšujúcim sa počtom mladých žien a rastom starnutia populácie je pravdepodobnosť pokračovania prirodzeného úbytku extrémne vysoká. V 18 zo 45 krajín Európy v súčasnej dobe dochádza k úbytku obyvateľstva, resp. k nemu dôjde medzi rokmi 2014 a 2030 z dôvodu vyššej úrovne úmrtnosti a emigrácie ako úrovne pôrodnosti a imigrácie.

Michael Cook
Autor je šéfredaktor Mercatornet.com.

Pôvodný text: Is Europe dying? Publikované s dovolením Mercatornet.com, preložil L. Obšitník.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo