Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
18. január 2016

Demografická mapa Európy: Kde sa vymiera a kde rodí

Viac ľudí v Európe umiera, ako sa narodí, tvrdí nová štúdia popredného periodika o demografii Population and Development Review. V USA je to naopak.
Demografická mapa Európy: Kde sa vymiera a kde rodí

Foto: flickr.com (CC BY 2.0)

Vedci zistili, že v 17 európskych krajinách viac ľudí umiera, ako sa rodí (prirodzený úbytok), vrátane troch krajín Európy, ktoré patria medzi najľudnatejšie: Rusko, Nemecko a Taliansko. V USA narodenia naopak úmrtia významne prerástli.

„Prirodzený úbytok je v Európe omnoho častejší ako v USA z dôvodu staršej populácie, nižšej pôrodnosti a menšieho počtu žien v plodnom veku,“ vysvetľuje demograf Dudley Poston s kolegami z Texas A&M University. „Prirodzený úbytok je hlavnou politickou obavou, pretože z regiónu vysáva demografickú odolnosť, znižuje jeho ekonomickú životaschopnosť a konkurencieschopnosť.“

„V roku 2013 bolo napr. v Texase viac ako 387-tisíc narodení v porovnaní s iba niečo cez 179-tisíc úmrtiami,“ hovorí Poston. „Jediné dva americké štáty s viac úmrtiami ako narodeniami sú Západná Virgínia, kde sa ťaží uhlie, a Maine s lesným hospodárstvom.“

Zistenia ukazujú, že viac úmrtí ako narodení má 58 percent z 1391 európskych krajov, kým v USA je to iba 28 percent z 3141 krajov.

Červená farba: prirodzený úbytok, modrá: prirodzený prírastok (zdroj)

Výskumníci v Európe zistili, že úmrtia prevyšujú narodenia vo väčšine krajov v Nemecku, Maďarsku, Chorvátsku, Rumunsku, Bulharsku a v Českej republike, podobne ako aj vo Švédsku a pobaltských štátoch. Južnejšie sa prirodzený úbytok vyskytuje vo väčšine krajov Grécka, Portugalska a Talianska.

Hoci je prirodzený úbytok častý vo väčšine Európy, nie je univerzálny. Prirodzený prírastok (viac narodení ako úmrtí) je rozšírený v Írsku, na Cypre, Islande, v Lichtenštajnsku a Luxembursku. Tiež je viditeľný v širokých regiónoch Francúzska, Belgicka, Holandska, Švajčiarska, Spojeného kráľovstva a Nórska.

Najvýraznejší prirodzený úbytok v USA sa nachádza v severo-južnom páse od dakotských štátov cez Nebrasku, Kansas a Oklahomu dole k strednému Texasu. Poston s kolegami poznamenáva, že prirodzený úbytok je možné pripísať prevahe poľnohospodárskej kultúry a sťahovaniu mladej generácie. Tiež sa dá nájsť v dôchodcovských destináciách na Floride, v Arizone a Texase v dôsledku výrazného prílevu starších generácií. Ďalšie oblasti s vyššou mierou úmrtí ako narodení sa nachádzajú v Severnej Dakote, Montane, Západnej Virgínii a v štáte Maine. Mnohé ďalšie štáty USA majú iba nízku mieru prirodzeného úbytku, ak vôbec.

Populačná zmena v mnohom závisí od miesta. Odľahlé oblasti mladí ľudia opúšťajú a hľadajú príležitosti v mestách. „Výskum v USA opakovane ukázal, že výskyt prirodzeného úbytku býva najvyšší v odľahlých vidieckych oblastiach a najnižší v mestských aglomeráciách. Očakávame, že podobný vývoj bude viditeľný aj v Európe,“ uvádzajú demografi.

Inzercia

Červená farba: prirodzený úbytok, modrá: prirodzený prírastok (zdroj)

Výskum je pomerne významný z hľadiska zamerania na tému prisťahovalectva v americkej prezidentskej kampani. Vedci veria, že hispánska migrácia prinesie život do oblastí s prirodzeným úbytkom.

Budúcnosť amerických krajov s prirodzeným úbytkom nie je úplne beznádejná. Nával hispánskych migrantov do oblastí USA znížil pravdepodobnosť výskytu  ich prirodzeného úbytku. Medzi hispánskymi migrantmi je mnoho mladej generácie v plodnom veku, čo spolu s vyššou pôrodnosťou medzi Hispáncami bude mať pravdepodobne za následok nepomerne vyšší počet narodených detí a vzrast pomeru medzi narodeniami a úmrtiami.

V Európe s výnimkou Írska, kde je imigrácia z východnej Európy náprotivkom stredoamerickej imigrácie, je výhľad skutočne bezútešný.

Európska populácia, aj s predpokladanou imigráciou, je podstatne staršia, ako je tá americká dnes alebo zrejme bude v blízkej budúcnosti. Menej ako 15 percent európskej ženskej populácie má menej ako 15 rokov, naproti tomu v USA je to 20 percent. Preto s pokračujúcou nízkou mierou pôrodnosti, zmenšujúcim sa počtom mladých žien a rastom starnutia populácie je pravdepodobnosť pokračovania prirodzeného úbytku extrémne vysoká. V 18 zo 45 krajín Európy v súčasnej dobe dochádza k úbytku obyvateľstva, resp. k nemu dôjde medzi rokmi 2014 a 2030 z dôvodu vyššej úrovne úmrtnosti a emigrácie ako úrovne pôrodnosti a imigrácie.

Michael Cook
Autor je šéfredaktor Mercatornet.com.

Pôvodný text: Is Europe dying? Publikované s dovolením Mercatornet.com, preložil L. Obšitník.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.