Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. január 2016

Rakúsko plánuje od piatka prísnejšie hraničné kontroly, Slovinsko to zľahčuje

Slovinsko bagatelizovalo oznámenie rakúskeho kancelára Wernera Faymanna, že Rakúsko zavedie prísnejšie hraničné kontroly migrantov vstupujúcich do krajiny zo Slovinska. Tlačové a informačné oddelenie slovinskej vlády totiž v nedeľu uviedlo, že hraničné kontroly nie sú žiadnym novým opatrením.

Slovinská reakcia nasledovala po tom, čo Faymann povedal pre nedeľné vydanie novín Österreich, že Rakúsko zavedie nielen prísnejšie hraničné kontroly migrantov, ale bude kontrolovať každého, kto vstupuje na jeho územie.

Slovinská vláda v reakcii na to uviedla, že takéto opatrenie je už určitý čas v platnosti. "Rakúsko má takúto možnosť na základe schengenských pravidiel," dodala.

 "Dovoľte nám znovu zdôrazniť, že Slovinsko bude okamžite reagovať a podnikať kroky, ak Rakúsko a Nemecko prijmú akékoľvek opatrenia, ktoré obmedzia počet migrantov vpustených na ich územia," upozornila slovinská vláda.

Podľa Faymanna budú prísnejšie kontroly zavedené v piatok 22. januára a už požiadali skupiny odborníkov, aby stanovili najlepšie metódy, ktoré zaistia, že do Rakúska vstúpia len tí migranti, čo chcú požiadať o azyl v Rakúsku a Nemecku.

Kancelár sa rozprával s denníkom Österreich niekoľko dní po tom, ako Rakúsko oznámilo, že povolí vstup iba tým migrantom, ktorí majú v úmysle požiadať o azyl v Rakúsku či v Nemecku. Každého, kto bude smerovať ďalej na sever, Viedeň vráti.

Slovinsko v reakcii na to oznámilo, že vedie intenzívne rozhovory s Nemeckom a Rakúskom o prípadných budúcich opatreniach.

Slovinsko sa snaží nájsť spoločné riešenie, "ale podnikneme rázne a zodpovedajúce kroky, ak budú záujmy a bezpečnosť Slovinska ohrozené, alebo ak krajiny začnú oznamovať jednostranné opatrenia".

Inzercia

Odporúčame

Sieť by išla so Smerom-SD, len ak by sa inak nedalo

Sieť by išla so Smerom-SD, len ak by sa inak nedalo

Mimoparlamentná strana #Sieť by išla po parlamentných voľbách do koalície so Smerom-SD len vtedy, ak by sa inak nedalo a len vtedy, ak sa vládna strana prestane správať ako Smer-SD. Na sociálnej sieti to dnes napísal podpredseda #Siete Miroslav Beblavý s tým, že on sám takejto zmene v správaní neverí.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.