Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
18. január 2016

Búriť sa je správne. Najmä pred voľbami

Učitelia a zdravotné sestry čelia kvôli svojim protestným aktivitám obvineniam politikov Smeru. Vraj pred voľbami politikárčia. Takáto kritika je nezmysel.
Búriť sa je správne. Najmä pred voľbami

TASR/ Pavel Neubauer

Ako premiér Fico, tak šéf parlamentu Pellegrini sa nechali počuť, že búriace sa sestričky a učitelia sa nechali spolitizovať a vykonávajú službu opozícii. Ak však tieto aktivity majú vôbec nejaký politický rozmer, tak je to ten, že sa svetom politiky nechali v niečom inšpirovať. Najmä v tom, aká dôležitá je pri verejnom zápase taktika. A ako skvelý príklad im už roky slúži práve Robert Fico.

Ak chce nejaká profesná skupina zatlačiť so svojimi požiadavkami na vládu, je jej svätým právom vybrať si čas, kedy tak urobí. Rovnako ako je neodškriepiteľným právom politikov jej nevyhovieť.

Prísť s protestami alebo štrajkom tesne pred voľbami má, samozrejme, svoju logiku. Politici, najmä tí vládni, sú v tomto čase na hlas verejnej mienky najcitlivejší. Nechce sa im riskovať žiadne masovejšie verejné vzopätia či konflikty a v týždňoch bezprostredne do volieb by najradšej komunikovali len neškodné témy. Alebo tie, ktoré im naprogramovali volebné štáby. To je však ich problém. A bolo by chybou organizátorov nátlakových akcií, keby sa túto situáciu nesnažili využiť.

Tí sa totiž musia riadiť úplne inou logikou a zatlačiť vtedy, keď sú politici najzraniteľnejší, a teda najviac náchylní vyhovieť ich požiadavkám. A tým časom je, aj kvôli vyššie spomenutým dôvodom, práve predvolebné obdobie.

Obviňovať učiteľov či zdravotné sestry z politickej účelovosti je preto to isté, ako viniť z nej Smer kvôli tomu, že pred voľbami prichádza so sociálnymi balíčkami.

Inzercia

Isté rácio by na prvý pohľad mohol mať argument, že aj keby sa učiteľom a sestričkám podarilo niečo vybojovať, tak keď sa po voľbách zmení vláda, môže im tieto výdobytky zrušiť. Toto riziko je však veľmi malé. Dnes už nie je veľa takých politikov, ako bola Margaret Thatcherová, a len málo by ich na podobný krok našlo odvahu.

Z pohľadu účelovosti stojí za pozornosť možno iná vec. Správanie slovenských médií. Tie totiž svoj pohľad na štrajky a protesty rôznych profesných skupín podmieňujú tým, kto je práve vo vláde. Ak vládne Fico, berú ich ako záslužnú protivládnu aktivitu, ich pohľad je však oveľa kritickejší, ak tieto akcie mieria na vládu, v ktorej je pravica. Stačí si spomenúť na štrajk lekárov počas vlády Ivety Radičovej. Ale to je iný problém. Podobne ako oprávnenosť aktuálnych požiadaviek učiteľov a sestričiek.

Pokiaľ však ide o šancu na ich presadenie, tak načasovanie nátlakových akcií na predvolebné obdobie je správnym rozhodnutím. Ak by bol Robert Fico odborovým predákom, nekonal by inak.

 

Odporúčame

Ficova riskantná hra

Ficova riskantná hra

Robert Fico pred pár dňami navrhol mimoriadny summit EÚ, ktorý by sa mal venovať utečeneckej téme a silvestrovským násilnostiam v Kolíne a ďalších mestách.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.