Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. január 2016

Začal sa Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov

Ekumenický týždeň každoročne prebieha od 18. do 25. januára.

Začal sa Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov


Ekumenické modlitby budú počas týždňa prebiehať po celom Slovensku. Foto - archív TASR/Milan Kapusta

Na Slovensku sa pri tejto príležitosti uskutoční viacero ekumenických bohoslužieb a stretnutí. V Bratislave sa bude konať celoslovenská ekumenická bohoslužba slova v utorok vo Františkánskom kostole. Po šiestykrát sa na nej stretnú predstavitelia a veriaci siedmich cirkví: gréckokatolíckej, bratskej, baptistickej, metodistickej, reformovanej, evanjelickej a rímskokatolíckej.

Celoslovenské Ekumenické služby Božie sa uskutočnia 24. januára v Evanjelickom kostole v Zemianskom Podhradí. Na celoslovenskom ekumenickom stretnutí sa zúčastní aj predseda KBS Stanislav Zvolenský.

Na severnej pologuli sa ekumenický týždeň v januárovom termíne koná už od roku 1908. Na južnej pologuli cirkvi organizujú týždeň modlitieb v inom termíne, napríklad v období sviatkov Zoslania Ducha Svätého, ktoré tiež symbolizujú jednotu cirkvi.

Témou tohtoročného týždňa sú slová z Prvého listu apoštola Petra „Povolaní zvestovať veľké skutky Pánove“. Podklady pre tohtoročné liturgické slávenia pripravila skupina kresťanských predstaviteľov z Lotyšska pod vedením katolíckeho arcibiskupa Rigy Zbigneva Stankevičsa. Texty následne skompletizovali členovia medzinárodnej Komisie pre vieru a poriadok Svetovej rady cirkví a Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov. Do slovenského jazyka preklad zabezpečila Konferencia biskupov Slovenska a Ekumenická rada cirkví v SR.

Predseda Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov Kurt Koch v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas pripomenul, že tohtoročný ekumenický týždeň sa uskutoční v kontexte dvoch veľkých udalostí – plánovaného celopravoslávneho koncilu a blížiaceho sa 500. výročia Reformácie.

TK KBS, ig

Inzercia

Odporúčame

Areál strednej školy v Turecku zasiahol granát zo Sýrie

Areál strednej školy v Turecku zasiahol granát zo Sýrie

Niekoľko osôb utrpelo dnes zranenia, keď zdravotné stredisko v jednej z obcí v provincii Kilis na juhovýchode Turecka zasiahla raketa. V blízkosti zasiahnutého objektu sa nachádza stredná škola. Miestne médiá informovali, že zásah objektu raketou si vyžiadal dve obete na životoch.

V Iraku uniesli troch Američanov

V Iraku uniesli troch Američanov

Iracká polícia dnes na bagdadskom predmestí Dúra spustila rozsiahle pátranie po troch Američanoch, ktorí sa minulý piatok zrejme stali obeťou únosu. Uniesli ich údajne z domu ich tlmočníka na bagdadskom predmestí Dúra.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.