Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. január 2016, 13:33

Zomrel výnimočný športový komentátor Karol Polák

Zomrel výnimočný športový komentátor Karol Polák

Foto: TASR/Martin Baumann

Jeho mladší kolega Dušan Gabáni spomína: „Bol môj vzor aj preto, že mal obrovský archív a veľkú pozornosť venoval aj príprave na každý prenos.“

Vo veku 81 rokov zomrel v nedeľu ráno v Bratislave legendárny športový komentátor Karol Polák. Podľahol ťažkej chorobe. TASR to potvrdili jeho dlhoročný kolega Dušan Gabáni, dlhoročný známy športový novinár a publicista Jozef Kšiňan a ďalšie zdroje.

Karol Polák svojím osobitým štýlom komentoval množstvo významných svetových i domácich športových prenosov. Jeho podmanivý hlas znel z televízie dlhé roky počas olympiád, majstrovstiev sveta či majstrovstiev Európy vo futbale a krasokorčuľovaní. „Dozvedel som sa pred chvíľou túto smutnú správu a zaskočilo nás to. Ešte nedávno, vari pred mesiacom či dvoma s ním boli naši spoloční známi, vraj ale podľahol nejakej ťažkej chorobe, takže to prišlo rýchlo,“ konštatoval pre TASR redaktor TA3 Dušan Gabáni, ktorý so zosnulým pôsobil na jednom televíznom pracovisku vyše 20 rokov.

Narodil sa 7. septembra 1934 v Bratislave. Jeho otec, bývalý ligový futbalista, ho odmalička viedol k športu. V mladosti bol Karol Polák brankárom vo vtedajšej Červenej hviezde Bratislava a potom hral šesť rokov druhú basketbalovú ligu. Okrem športového talentu mal tiež umelecké sklony a rozhodol sa pre štúdium na divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Počas štúdia hrával v malej kapele ako huslista, moderoval v Divadle hudby a chodil aj do rozhlasu na nočné služby ako hlásateľ.

V roku 1962 sa Karol Polák stal komentátorom v novovznikajúcej športovej redakcii v Československej televízii. V priebehu nasledujúcich 30 rokov svojím charakteristickým štýlom komentoval nespočetné množstvo športových prenosov. Zúčastnil sa na šiestich olympiádach a rovnako šiestich zimných olympiádach, siedmich majstrovstvách sveta a ôsmich majstrovstvách Európy vo futbale, dvadsiatich majstrovstvách sveta a Európy v krasokorčuľovaní.

Bol to hlas Karola Poláka, ktorý komentoval druhé miesto česko-slovenských futbalistov na majstrovstvách sveta v Čile v roku 1962, víťazstvo Slovana v Pohári víťazov pohárov v roku 1969 či nezabudnuteľnú triumfálnu jedenástku Antonína Panenku vo finále ME v Belehrade v roku 1976.

Karol Polák svojho mladšieho kolegu Dušana Gabániho prijímal na športové oddelenie federálnej televízie v roku 1972. O tri roky neskôr z vtedajšej STV odišiel aj Gabáni: „Istý čas sme spolu sedeli aj v jednej kancelárii a bol som s ním tuším na siedmich olympiádach a určite na troch majstrovstvách sveta – v Španielsku, v Mexiku a v Taliansku. Bol to môj veľký vzor a vo sfére komentovania futbalu je zatiaľ nedostihnuteľný. Mal úžasný cit pre rozprávanie rôznych zaujímavostí, robil to pri prerušení hry, ale keď sa hralo, venoval sa dianiu. Teda mal cit, ako tie informácie rozložiť. Bol môj vzor aj preto, že mal obrovský archív a veľkú pozornosť venoval aj príprave na každý prenos.“

Karol Polák neskôr moderoval športovú reláciu Retro Šport na súkromnej rozhlasovej stanici Rádio Hornet, potom príležitostne spolupracoval s niektorými televíznymi a rozhlasovými stanicami. Moderoval aj rôzne spoločenské akcie. Bol držiteľom televízneho ocenenia Zlatý krokodíl (1972), ceny Československej televízie (1981) alebo ceny Slovenského olympijského výboru.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 43 minútami

Rúška nebudú musieť nosiť od soboty už ani osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou a ľudia s kožnými ochoreniami tváre. Vyplýva to z opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR. Ostatné pravidlá nosenia rúšok sa nemenia. (TASR)

pred 3 hodinami

Pápež František daroval do charitatívnej dražby Saganov dres s podpisom. V internetovej benefičnej dražbe We Run Together bol už vydražený za 30-tisíc eur Saganov bicykel. Oba zberateľské kúsky daroval slovenský športovec hlave katolíckej cirkvi na audiencii pred dvoma rokmi. (Vatican News)

pred 3 hodinami

Európska komisia schválila používanie remdesiviru na liečbu závažných prípadov ochorenia COVID-19. Remdesivir bol pôvodne vyvinutý na liečbu eboly, čas vyliečenia u hospitalizovaných pacientov s COVID-19 skracuje o 31 percent, čiže v priemere približne o štyri dni. (TASR)

pred 4 hodinami

Slovinsko sprísňuje pohraničný režim a v sobotu vyradí Chorvátsko, Česko a Francúzsko zo zoznamu „zelených krajín“, ktoré sa považujú za epidemiologicky bezpečné. Pre občanov týchto krajín to znamená 14-dňovú karanténu v Slovinsku. (TASR)