Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. január 2016

Operácia v Burkine Faso sa skončila oslobodením 126 rukojemníkov

Operácia zameraná na dobytie džihádistami obsadeného hotela Splendid v metropole Burkiny Faso Ouagadougou sa skončila oslobodením 126 rukojemníkov a smrťou troch útočníkov. Oznámila to dnes vláda tohto západoafrického štátu, ktorej slová citovala agentúra AP.  

Svetové agentúry už skôr informovali, že vládnym silám a francúzskym vojakom sa podarilo z obsadeného objektu eskortovať ďalších zadržiavaných rukojemníkov. V areáli došlo k prudkej streľbe medzi útočníkmi a nasadenými jednotkami.

Získanie kontroly nad hotelom Splendid potvrdil dnes minister obrany a vnútra Simon Compaoré. Polícia teraz v okolitých budovách a objektoch pátra po prípadných ďalších militantoch. Úrady potvrdili najmenej 33 zranených.

Militanti nastražili v horných poschodiach hotela výbušniny, čo sťažovalo a spomaľovalo spoločnú operáciu jednotiek Burkyny Faso podporovanú francúzskymi a americkými vojakmi.

Hotel aj kaviareň boli obľúbené u cudzincov zo Západu. Útok na oba objekty podniklo v piatok večer komando pozostávajúce z troch až štyroch útočníkov, ktorí sa do centra Ouagadougou dostali dvoma terénnymi autami. K zodpovednosti za akciu sa neskôr prihlásila skupina al-Káida v islamskom Maghribe (AQIM). Jedna z očitých svedkýň pre webovú stránku francúzskeho magazínu Le Point uviedla, že útočníci hovorili medzi sebou po arabsky. Podľa inej ženy sa pri útokoch zameriavali na belochov.

Očití svedkovia vypovedali, že pri piatkovom džihádistickom útoku mohlo prísť o život okolo 20 ľudí.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.