Aktuálne 15. január 2016

Žampa v prvej kombinácii sezóny šestnásty: "Super výsledok"

TASR
TASR
Piatkovú alpskú kombináciu v rámci Svetového pohára vo švajčiarskom Wengene ovládli nórski lyžiari. Víťazom sa stal Kjetil Jansrud, ktorý triumfoval o štyri stotiny sekundy pred krajanom a lídrom po zjazde Akselom Lundom Svindalom. Tretie miesto obsadil Francúz Adrien Theaux (+0,13). Slovenský reprezentant Adam Žampa si do hodnotenia SP pripísal ďalších 15 bodov, keď skončil na 16. mieste so stratou 2,27 s na Jansruda.
Jozefína Majchrák Jozefína Majchrák

TASR

Jeho brat Andreas obsadil nebodovanú 38. priečku (+6,26).

Tridsaťročný Jansrud bol v predpoludňajšom kombinačnom zjazde o 90 stotín pomalší ako jeho krajan, v slalome však predviedol razantnú jazdu a napriek veľkej chybe v spodnej pasáži mohol v cieli oslavovať. Kombináciu vyhral premiérovo v kariére, keď ťažil z pomerne jednoducho postaveného kurzu v slalome, z neho profitovali aj viacerí ďalší rýchlostní špecialisti. Jansrud si zaknihoval 12. triumf v prestížnom seriáli a druhý v tejto sezóne po víťazstve v decembrovom paralelnom obrovskom slalome v Alta Badii. "Veľmi sa z toho teším. V hornej časti svahu som si uvedomil, že sa tu dá útočiť. Som totálne prekvapený, že som vyhral. Každopádne, výsledok, ktorý som si vybojoval, beriem," povedal Jansrud podľa servera laola1.at.

Adam Žampa figuroval po zjazde na priebežnom 35. mieste, keď za vedúcim Svindalom zaostal na obávanej zjazdovke Lauberhorn o 3,18 s. V popoludňajšej druhej časti tak štartoval až po odjazdení prvej tridsiatky, už na značne rozbitej trati. S ňou sa však popasoval výborne, v slalome dosiahol šiesty najlepší čas a celkovo sa posunul o 19 priečok. Jeho brat Andreas si tiež oproti zjazdu polepšil, keď z 55. miesta poskočil na 38.

"Tak som veľmi rád, že sa mi podarilo zajazdiť super šestnáste miesto v kombinácii. Aj keď po zjazde som bol až na tridsiatompiatom mieste - trošku ma mrzelo, že som sa nedostal medzi tých najlepších tridsať - ale aj tak to bola výborná jazda. Na Svindala som strácal len niečo viac ako tri sekundy. To vôbec nebolo veľa vzhľadom na to, že zjazdy vôbec netrénujem. V slalome som išiel naplno, spravil som šiesty najlepší čas, čo vôbec nie je zlé. Myslím, že šestnáste miesto na začiatok seriálu superkombinácie je dobré. Verím, že sa to bude zlepšovať. Najbližšie ma v nedeľu čaká slalom vo Wengene," povedal Adam Žampa.

Vlaňajší víťaz wengenskej kombinácie, domáci Carlo Janka po deviatej pozícii v zjazde vypadol v slalome, keď dostal špicara. Sklamal aj ďalší favorit Francúz Alexis Pinturault, ktorý skončil až trinásty. Obhajca veľkého glóbusu Marcel Hirscher v piatkovej súťaži neštartoval, Svindal tak v celkovej klasifikácii stiahol stratu na vedúceho Rakúšana na 85 bodov.

Piatková alpská kombinácia bola prvou z troch v tejto sezóne, ďalšie sú na programe o týždeň v Kitzbüheli a 19. februára v Chamonix. V disciplíne alpskej všestrannosti sa bude v tejto sezóne udeľovať aj malý glóbus.

Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk