KOMENTÁR: Kto má klapky na očiach?

Vraj ak sa voľby zužujú na jednu tému umelého potratu, je to nesprávne, nespravodlivé, nekresťanské, fanatické, redukcionistické, bez nadhľadu...

Hitler v komplexnosti

Podľa tejto logiky by sme sa rovnako nemali pozerať redukcionisticky na Hitlera a jeho ideologických prisluhovačov, ktorí legalizovali genocídu nechcených pred 70 rokmi. Treba ich predsa vidieť v komplexnosti. Ich prínosy: budovali diaľnice, ako dobre sa žilo, ľudia mali prácu, Volkswagen Beatle sa stal symbolom tých čias, dali základy veľkým farmaceutickým spoločnostiam, aký pokrok urobili v medicínskom výskume a pod.

Napriek všetkým zásluhám, hláseniu sa Hitlera a jeho generálov ku kresťanstvu, nemám problém odsúdiť ich skutky a ideológiu a nemyslím si, že je to vôbec fanatické, či nespravodlivé. Tí, ktorí glorifikujú tohto ideológa, podobne ako aj tých komunistických, len pre akési pofiderné ekonomické výhody, zľahčujú genocídy spáchané týmito režimami. Ešte vždy sa však čudujem, že hoci hon na neonacistov na Slovensku je v plnom prúde, vôbec nám neprekážajú naďalej angažovaní komunisti, ktorých ideológia ešte vo väčšom počte porušovala ľudské práva. Ich pomníky musíme tolerovať vedľa kostolov a na námestiach našich miest.

... a na pokračovanie

Úprimne, možno pod vplyvom amerického chápania slobody prejavu, kde sa takéto skupiny tolerujú, nemám s nimi až taký problém. Tieto skupiny mi pripadajú neškodné oproti tým, ktoré sú skutočnými nositeľmi oboch týchto ideológií. Hovorím o liberálnom socializme, ktorý je dnes etablovaný v politických stranách, vládnych programoch, politikách medzinárodných organizácií.
Ako by nacisti v 21. storočí robili svoje skryté čistky? Nepochybne vylepšenými, sofistikovanými, skrytými metódami na očistenie rasy od dementných, postihnutých, neplnohodnotných ľudí. Toto presne dnes robí umelý potrat a preimplantačná genetická diagnostikácia na embryách zo skúmavky. Kým rasová eugenika už vyšla z módy, súčasným trendom je sociálna eugenika, podľa ktorej potenciálne chudobní majú byť eliminovaní, resp. znesení zo sveta. Zdravotná eugenika naďalej pretrváva. Napokon pioniermi dnešnej eugeniky – plánovaného rodičovstva – sú práve veľké obdivovateľky Hitlera: Margaret Sanger v USA a Marie Stopes v Británií. Národní socialisti legalizovali potraty v okupovaných krajinách, keď svet mal potraty zakázané (až na socialistické Švédsko a Island). Povzbudzovanie a nútenie k potratom bolo preto vyhlásené Norimberskými tribunálmi za zločin proti ľudskosti.

Komunizmus v novom šate

Netreba pripomínať azda, že nositelia idey medzinárodného socializmu legalizovali umelý potrat ako prví v Sovietskom zväze a po vojne vo svojich satelitných štátoch. Komunistické praktiky sa znova objavujú v prefíkanej forme, tzv. ochrane ľudských práv, ktorá cenzuruje slobodný prejav a náboženskú slobodu. Táto ma odzbrojiť odporcov ideológie, ktorí majú problém s homosexuálnym správaním, kondómami, či sexuálnou výchovou. Je len otázkou času, kedy aj k nám tieto čistky dorazia zo Západu, kde si každá krajina podľa vzoru Británie dáva do programu prijatie zákonov trestajúcich “nenávistný“ jazyk voči spoluobčanom praktizujúcim homosexualitu.
Postoj k tomu, či zabíjanie nechcených má byť legálne, je lakmusovým papierikom na rozpoznanie aj dnešnej ideológie. Tá sa týka potom celého spektra života a pochopiteľne zasahuje aj do ekonomiky, kde sa socialistických praktík znova neštíti. Materialistická honba za ziskom v kombinácií so znárodňovaním strát je receptom na ekonomickú katastrofu a nádejou, že aj táto ideológia padne pre ekonomické zlyhanie, vychádzajúce z nerešpektovania ľudských práv a morálneho zákona. No môže to vypáliť aj celkom ináč, pokiaľ sa ideologickým praktikám nevzoprieme.

Transformácia totalitárneho socializmu pre 21. storočie

Že ekonomicky sa totalitárny socializmus nemohol udržať, je možné. Nepochybne osobnosťou, ktorá naštartovala pád, bol Ján Pavol II. Ani komunistom takýto systém už nevyhovoval a liberálnosocialistickému Západu to tiež krížilo plány. Napokon aj Čína už musela akceptovať voľný trh, hoci ideológia pretrváva. Došlo len k posunu – od kontroly produkcie ku kontrole reprodukcie. A kontrola pôrodnosti sa zdá byť veľkým hobby nielen medzinárodných inštitúcií ako je OSN, Svetová banka, vlád, ale aj najbohatších ľudí sveta, ako sú Rockefellerovci, Fordovci, Gatesovci, George Soros.
Ivan Gašparovič sa v minulosti prihlásil ku komunistickému režimu. Iveta Radičová zas bola predsedníčkou správnej rady Sorosovej Nadáciie otvorenej spoločnosti. Obaja dnes prisluhujú ideológií liberálneho socializmu, ktorá tromfne v počte obetí národný i medzinárodný socializmus. Nechápem, ako sa môžem tváriť, že na nich až tak nezáleží.

Zásady pre dnešok a zajtrajšok

Pápež Benedikt XVI. minulý rok pre európskych politikov zaostril na podstatné:
Čo sa týka Katolíckej cirkvi, hlavný zámer jej intervencií vo verejnej aréne je ochrana a propagovanie dôstojnosti človeka, preto vedome upozorňuje na princípy, ktoré sú nespochybniteľné:
1. ochrana života v každom štádiu, od momentu počatia až po prirodzenú smrť
2. uznanie a propagácia prirodzených štruktúr rodiny - ako zväzku medzi mužom a ženou založenom na manželstve- a jeho obrana pred útokmi, ktoré právne zrovnoprávňujú radikálne iné formy zväzkov, ktoré v skutočnosti poškodzujú a prispievajú k destabilizácii, znehodnocovaniu jej určitého charakteru a nenahraditeľnej spoločenskej roly
3. ochrana práva rodičov na výchovu svojich detí

Tieto kľúčové postoje charakterizujú človeka. Dnes „slušní“ ľudia zabíjajú nevinné počaté deti, dostávajú medzinárodné vyznamenania, pocty a funkcie. Slušne ich mnohí podporujú tým, že propagujú ich ideológiu. Nikto nespochybňuje ich dobré úmysly. Aj Hitlerovi prívrženci boli presvedčení, že len robia službu ľudstvu. Neustále platí, že „cesta do pekla je vydláždená dobrými úmyslami“. Na slušnosť to však nestačí. Charakter človeka určuje aj jeho postoj k pravde, ktorú v 20. storočí voči predchádzajúcim ideológiám bránila Cirkev, a tak robí aj dnes.
Nepochybne v duchu II. Vatikánskeho koncilu je otvorená pre dialóg, ale nie kolaboráciu. Dialóg však čoraz viac odmietajú ideológovia, čo je úplne evidentné z vyhlásení na adresu pápeža po jeho ceste do Afriky. Čoraz viac však požadujú kolaboráciu a otvorenú podporu, čím nasáva už aj veriaci ľud Cirkvi, dokonca i niektorí preláti. Chcieť dialóg tým, aby Cirkev poprela Kristovo učenie, je choré od jej vlastných. Začať vysvetľovať dogmy a odkrúcať prekrútenia je výzvou dneška a tá začína vyjasnením pojmov a faktov. No kresťan nech je vždy radšej pripravený na ukrižovanie! Niekedy aj od tých, ktorí o sebe vyhlasujú, že sú kresťania.

Jana Tutková
Foto: m3realm.com, dailygalaxy.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo