Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
15. január 2016

Koho považujete za zaujímavého kazateľa a prečo? (anketa)

Odpovedajú Stanislav Rakús, Andrea Krajniaková, Imrich Gazda, František Mikloško a Anton Hykisch.
Koho považujete za zaujímavého kazateľa a prečo? (anketa)

Nebohý Anton Srholec bol podľa mnohých jeden z najlepších slovenských kazateľov. Osobností v ankete sme sa preto pýtali, koho považujú za zaujímavého kazateľa a prečo.

Stanislav Rakús, spisovateľ, Košice

Profesor Anton Fabián, ktorý pôsobí v uršulínskom kostole v Košiciach. Sú to kázne, ktoré majú svoju hlbokú naratívnu a etickú osnovu. Sám sa homíliám venuje, prednáša o nich na fakulte. Profesor Fabián dokáže rovnakým spôsobom osloviť jednoduchých ľudí aj intelektuálov, jeho homílie majú svoju hĺbku vyložiť hlboké a náročné veci zrozumiteľným spôsobom a zároveň nič nestrácajú na svojej vertikalite.

Jeho kázne majú tri komponenty: pútač, niekedy žartovný, potom stred a na záver príbeh s intenzívnou a emotívnou hodnotou. Homílie pána profesora Fabiána majú svoju presviedčaciu logiku, poslucháč im uverí, majú svojho ducha evanjelizácie.

Zároveň by som ešte spomenul kázne profesora Leščinského a jeho dar interpretovať evanjeliá a dnes už emeritného profesora Konečného, bývalého dekana košického seminára, pre kontaktnosť a intelektuálnu hodnotu jeho homílií.

Andrea Krajniaková, podnikateľka, Bratislava

Keď som v Bratislave, chodievame s rodinou do UPC v Mlynskej doline, kde zaujímavo a dobre kážu Ján Štefanec a Igor Kráľ. Viackrát sme tu zažili aj kázeň Jozefa Haľka a tiež ho považujem za výborného kazateľa. Po viacerých náhodných návštevách v kostoloch v Spišskej diecéze sme sa s manželom zhodli, že spišskí kňazi vo všeobecnosti vynikajúco kážu. Zdá sa, že spišský seminár by preto mohol byť inšpiráciou aj pre ostatné semináre.

Imrich Gazda

Mám rád kazateľov, ktorí sa vo svojich kázniach a homíliách namiesto rozprávania notoricky známych príbehov držia biblického výkladu prečítaného úryvku zo Svätého písma. Tak ako Benedikt XVI. Nemám rád kazateľov, ktorí sa namiesto hĺbky myšlienok snažia upútať teatrálnymi gestami a lacným vtipkovaním. Alebo, práve naopak, aj tú najkrajšiu myšlienku zabijú nezáživným prednesom. Vedieť pracovať s hlasom a počúvajúcich objímať svojím pohľadom. Tak ako František.

Inzercia

František Mikloško

Mladých jezuitov. Za všetkých spomeniem aspoň Miloša Lichnera či Vlastimila Dufku, ale aj ďalší. Sú vzdelaní a hovoria jazykom našej doby.

Anton Hykisch, spisovateľ

Nemám žiadneho obľúbeného kazateľa. Štastne bývame už desiatky rokov v Petržalke. S manželkou navštevujeme bohoslužby u saleziánov v kaplnke Dominica Savia. Mladí saleziánski kňazi sú veľmi obetaví a bezprostrední. Homílie sú poväčšine výkladom príslušnej state z evanjelia, čo je OK. Bridí sa mi exhibicionizmus samorastlých teológov, ktorí prekrývajú Kristovo posolstvo vlastnou akože genialitou.

Pravdaže, neškodilo by kázať ľuďom trocha súčasnejšou rečou. Ako príklad by som uviedol knihu Paula Johnsona Ježiš. Životopis pro 21. století (Barister and Principal, Brno 2012), rád si ju čítam znova a znova.

Foto: Rakús – TASR/Martin Turanovič, Krajniaková – FB, Gazda – FB, Mikloško – TASR/Michal Svítok, Hykisch – Štefan Puškáš

Odporúčame