Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. január 2016

Kiska: Slovo moslim je u nás synonymom strachu

"Dnes sa do nášho domáceho politického slovníka ako synonymum strachu a ohrozenia pridáva výraz moslim," upozornil prezident Kiska. Takéto vymedzenia či prisudzovania kolektívnej viny za chyby, zlyhania či zločiny jednotlivcov do dnešnej doby podľa jeho slov nepatria.

"Nedajú sa ospravedlniť ničím a prebúdzajú démonov minulosti," zdôraznil prezident pri prijatí zástupcov cirkví a náboženských obcí na Slovensku.

Aj na tomto poli môžu cirkvi podľa jeho slov zohrať dôležitú úlohu. A to šírením lásky a porozumenia medzi ľuďmi.

Hlava štátu taktiež upozornila, že mier a pokojné spolužitie medzi ľuďmi nie sú samozrejmosťou. Žijeme podľa Kisku zložitú dobu. "Pokoj a mier však potrebujeme ako ľudia v prvom rade v každom z nás. Keď máme každý pokoj a mier v sebe, potom ho prenášame do našich rodín, do našich komunít," dodal.

 Predseda Konferencie biskupov Slovenska a bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolensky uviedol, že cirkev chce napomáhať vytváraniu štruktúr, ktoré môžu pomôcť riešeniu problému migrácie. "Lepšie pochopenie potrieb utečencov a stretnutie s nimi prispeli k prehĺbeniu hodnoty rešpektu ľudskej dôstojnosti a účinne vedú k zmene aj negatívneho postoja," priblížil bratislavský arcibiskup.

Predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku Igor Rintel upozornil, že teror nás zvádza k tomu, aby sme migrantov vnímali ako hrozbu, ďalší zdroj teroru a začiatok zániku západnej civilizácie. Zároveň odsúdil prenasledovanie akejkoľvek skupiny ľudí, ale aj vraždenie v uliciach Európy, prenasledovanie kresťanov i najnovšiu vlnu teroru v uliciach Izraela. "Voláme po úcte a rešpekte voči každému človeku a každému náboženstvu. Len rešpekt a tolerancia musí viesť k zlepšeniu dnešnej situácie," zdôraznil.

 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.