Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. január 2016

Rozpočtový deficit USA vzrástol v decembri na vyše 14 miliárd USD

Rozpočtový deficit USA zaznamenal rast aj v decembri a už tretí mesiac po sebe je vyšší než v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. Informovala o tom agentúra AP.

Americké ministerstvo financií uviedlo, že rozpočtový deficit dosiahol v decembri minulého roka 14,4 miliardy USD (13,31 miliardy eur). Na porovnanie, v decembri 2014 zaznamenali USA mierny rozpočtový prebytok na úrovni 1,9 miliardy USD.

Za prvé tri mesiace súčasného fiškálneho roka, ktorý sa v USA začal v októbri, dosiahol rozpočtový schodok Spojených štátov 215,5 miliardy USD. V porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka to predstavuje rast o 22 %.

Ekonómovia počítajú s tým, že za celý fiškálny rok 2015/2016 dosiahne schodok rozpočtu mierne zlepšenie oproti predchádzajúcemu fiškálnemu roku, keď deficit predstavoval 438,9 miliardy USD. To bol najnižší rozpočtový schodok za posledných osem rokov. Analytici očakávajú, že deficit by mohla zredukovať zlepšujúca sa situácia na trhu práce, od ktorej si sľubujú zvýšenie príjmov z daní.

Inzercia

Odporúčame

Pri útokoch v indonézskej Jakarte zahynulo najmenej šesť ľudí

Pri útokoch v indonézskej Jakarte zahynulo najmenej šesť ľudí

Najmenej šesť ľudí zahynulo dnes v centre indonézskej metropoly Jakarta pri streľbe a bombových útokoch militantov, informovala tamojšia polícia. Podľa nej sú medzi obeťami policajti aj civilisti. Útokom predchádzala hrozba zo strany organizácie Islamský štát (IS), uviedla agentúra Reuters.