Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Naše školy Dnes treba vedieť
02. február 2022, 20:08

Covid a školy

Gröhling chce, aby do karantény išiel iba nakazený žiak, nie celá trieda

Gröhling chce, aby do karantény išiel iba nakazený žiak, nie celá trieda

Minister školstva Branislav Gröhling. Foto – TASR

Lekárka Kristína Visolajská si myslí, že je to rozumné, a odporúča, aby do karantény išli s nakazeným iba najbližší spolužiaci. „Neustále vypadávanie celého kolektívu do karantén je už neúnosné a v princípe nič nerieši, iba rozloží v čase štvrtú vlnu.“

Dištančne sa aktuálne vzdeláva 24 percent žiakov. Minister školstva Branislav Gröhling pripustil, že s odborníkmi diskutujú o tom, aby sa karanténa vzťahovala iba na pozitívneho žiaka, nie na celú triedu. V súčasnosti sa môžu ostať prezenčne vzdelávať iba deti, ktoré majú výnimku – buď už covid prekonali v posledných 180 dňoch, alebo sú zaočkované.

Školy však nemajú povinnosť zabezpečiť tzv. hybridné vyučovanie, teda naraz aj pre deti v triede, aj tie, ktoré sa učia dištančne. V praxi tak do karantény odchádzajú celé triedy, hoci nakazený je iba jeden žiak.

Minister upozorňuje na to, že karanténa mladších žiakov v súčasnom nastavení spôsobuje veľký výpadok rodičov z práce.

„Ja nemôžem hovoriť za ministerstvo zdravotníctva či hlavného hygienika, oni musia takéto niečo navrhnúť, ale myslím si, že v horizonte dní, prípadne niekoľkých týždňov, by sme k tomu aj mohli prísť, lebo tá situácia spôsobuje naozaj vážny problém,“ povedal minister.

Detská lekárka Kristína Visolajská hovorí, že diskusia je postavená na racionálnom základe. Podobné odporúčanie vydalo aj americké Centrum pre kontrolu infekčných chorôb (CDC).

„Neustále vypadávanie celého kolektívu do karantén je už neúnosné a v princípe nič nerieši, iba rozloží v čase štvrtú vlnu pandémie. Pred pár mesiacmi sme ešte čakali na spustenie očkovania detí a vtedy sme ešte potrebovali získať čas na ich zaočkovanie. V tomto čase však už predlžovanie trvania aktuálnej vlny nemá veľký zmysel. Kto sa chcel dať zaočkovať, sa už zaočkoval. Preto by som odporúčala, aby do karantény išli najbližší spolužiaci žiaka a ostatní pokračovali v prezenčnom vyučovaní s tým, že sa budú testovať aspoň trikrát týždenne,“ tvrdí Visolajská.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 16 minútami
pred 32 minútami

Slovenský šprintér Ján Volko postúpil do finále stovky na atletických ME v Mníchove. V druhom semifinále skončil na 3. mieste, keď vyrovnal slovenský rekord 10,13 s a do boja o medaily sa prebojoval na základe času. Finále je na programe už o 22.15 h. (tasr)

pred 43 minútami

Nemecko pre energetickú krízu neodstaví svoje posledné tri jadrové elektrárne a nechá ich zatiaľ v prevádzke aj po konci tohto roku, keď Berlín zastavenie výroby energie z jadra pôvodne plánoval. Ide tak o ďalší signál, že Nemecko sa chystá na zásadný krok. (čt24)

pred 47 minútami

Horskí a leteckí záchranári pomáhali v utorok v Malej Fatre českému turistovi. Po nepriamom zásahu bleskom zrejme utrpel poranenie hlavy, ruky a sťažoval sa na bolesti chrbtice a rebier. (tasr)

pred 49 minútami

Na západe a juhu Slovenska môže v stredu vystúpiť teplota na 35 až 36 stupňov. SHMÚ preto vydal výstrahu 2. stupňa pre celý Bratislavský kraj, takmer celý Trnavský a Nitriansky kraj. Takisto pre okresy Krupina, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš. Teplota do 34 stupňov môže byť v takmer celom Trenčianskom a Košickom kraji, v okresoch Topoľčany, Piešťany, Banská Štiavnica, Detva, Revúca, Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.