Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Policajný prezident Hamran

Fico si pomýlil časy, ja stíhania nenariaďujem (video + text)

Štefan Hamran svoje tvrdé slová na adresu politikov neľutuje, podporuje aj postup svojich podriadených a plánuje ďalšie zmeny.

Od bývalého šéfa Lynx komanda sa nič iné ako ráznosť a jednoznačnosť ani nedalo očakávať. Existujú však situácie, ktoré si žiadajú citlivosť i istú diplomaciu. Svoju otázku však najskôr formulujem všeobecne. Ľutujete pri pohľade späť niektoré kroky, ktoré ste od uvedenia do funkcie vykonali?

Ani nie. Dokážem byť aj diplomat, keďže diplomatický prístup vyžaduje aj moje postavenie, napríklad v rámci organizácie ATLAS intenzívne rokujeme so zahraničnými partnermi na najvyšších úrovniach.

Na národnej úrovni som sa ako policajný prezident rozhodol dať diplomaciu bokom. Samozrejme, niekedy ju uplatňujem, ale nie sme ministerstvo zahraničných vecí a ja nie som kariérny diplomat. Som policajný prezident a veliteľ špeciálnej jednotky a niekedy treba veci pomenovať správne.

Počas vášho pôsobenia vzniklo niekoľko konkrétnych situácií, v ktorých boli vaše postupy či vyjadrenia diskutabilné. Počas decembrového autoprotestu polícia zadržala šéfa Smeru Roberta Fica a obvinila ho vo veci prečinu podnecovania.

V januári krajská prokuratúra obvinenie zrušila. Exminister vnútra Robert Kaliňák vyhlásil, že toto obvinenie a postup polície voči Ficovi ste údajne nariadili vy. Nariadili ste ho?

Samozrejme, že som ho nenariadil. Pán Kaliňák pravdepodobne podľa seba súdi aj ostatných, lebo dnes tu máme dôkazy a jeho bývalí nominanti vypovedajú, ako sa nariaďovali alebo zastavovali trestné stíhania.

Vy osobne ste teda s rozhodnutím polície obviniť Roberta Fica nič nemali?

Nie. Rozhodol o tom poverený príslušník, ktorý je vo svojich rozhodnutiach slobodný. Niekoľkokrát som povedal, že polícia má rozviazané ruky, na čo tu ľudia neboli zvyknutí. Neboli na to zvyknutí ani niektorí politici, ktorým to zjavne nechutí.

Do tohto postupu polície som teda nezasahoval. Videl som však vyjadrenia, že Hamran okolo toho behal a nariaďoval to. Bol som v ten deň na krajskom riaditeľstve, aby som zistil, ako sú nastavené bezpečnostné opatrenia vzhľadom na „obrovský protest“, ako ho ohlasoval Robert Fico. Vo večerných hodinách som bol už doma v Komárne u svojich rodičov.

To, že som vo večerných hodinách pobehoval po nejakých oddeleniach a nariaďoval, ako sa má konať vo vzťahu k Robertovi Ficovi, je absolútna lož. Ak to Robert Kaliňák nejako potvrdí, tak veľmi rád odstúpim zo svojej funkcie.

Bol však z vášho pohľadu postup polície, ktorá Roberta Fica zadržala a obvinila, chybný, neproporčný k danej situácii?

Neprináleží mi to posudzovať. Dôkazy, ktoré mal poverený príslušník na stole, vyhodnotil spôsobom, že existuje dôvod na začatie trestného stíhania, a postupoval podľa zákona. To, že na to mal dozorujúci prokurátor iný právny názor, sa nám v praxi bežne stáva.

Druhý rozmer tejto situácie sa týka vašej komunikácie. Verejne ste sa vyjadrili, že v núdzovom stave nie je vhodné organizovať protesty, a ak niekto „lavíruje na hrane zákona“ a využíva „právne kľučky“ na obídenie zákazu zhromažďovania, tak je to chrapúnstvo a politický hyenizmus.

V tomto prípade ste už jednoznačne komentovali politiku. V zásade ste povedali, že Robert Fico zneužíva protesty na získavanie popularity. Nemal by však nevolený policajný prezident striktne komentovať len skutočnosti, ktoré spadajú do jeho pôsobnosti?

Nie som politik, ale niektoré veci treba správne pomenovať, aby nedošlo k nejakému nedorozumeniu. Bezpečnostné či zdravotnícke zložky tohto štátu deň čo deň bojujú za to, aby sme prekonali zlú pandemickú situáciu, ktorá ničí našu spoločnosť, a niekto si tu vybavuje politické účty. Snaží sa zorganizovať protivládne protesty hromadného charakteru v čase, keď presviedčame spoluobčanov, aby dodržiavali striktné protipandemické opatrenia kvôli ochrane zdravia. Preto som to označil za chrapúnstvo a za tým si stojím.

Keď si pozriete definíciu slova „chrapúnstvo“, zistíte, že to je „nezdvorilé, surové správanie“. Ja považujem za nezdvorilé a surové správanie, ak počas zúriacej pandémie zvoláte najzraniteľnejšiu časť spoločnosti, teda seniorov, na masové zhromaždenie, ako to bolo napríklad v Rimavskej Sobote. To bola zhodou okolností takisto aktivita pána Fica. Neviem, akým iným výrazom ako chrapúnstvo sa dá označiť takéto konanie.

Som ochotný zniesť pomerne vysokú mieru kritiky od našich politikov. Nemám s tým problém. Poznačil som si však niekoľko výrazov z ich tlačových konferencií, ktoré smerovali na moju adresu: gauner, žoldnier, zločinec, telocvikár, zbabelec. Neviem si predstaviť, že sa v európskom spoločenstve nájde ešte jedna civilizovaná krajina, kde by sa líder druhej najsilnejšej opozičnej strany takýmto spôsobom vyjadroval na adresu policajného prezidenta.

Ešte k tomu ma obviňujú z nariaďovania trestného stíhania. To sa tu dialo. Ale pomýlili si čas. Aj s tým telocvikárom. Nemám nič proti telocvikárom, mám ich aj v rodine, ale ja nie som telocvikár. Tibor Gašpar bol telocvikár. Ja som nič nenariaďoval. Podozrenia tohto typu smerujú práve k nominantom z éry Roberta Fica. Takže sú úplne pomýlení v čase.

Výraz „chrapúnstvo“ je také ľudské hodnotenie správania nejakého človeka. Stále je otázne, či by policajný prezident mal takto kohokoľvek verejne hodnotiť a či by nemal svoje vyjadrenia formulovať striktne v línii porušovania či dodržiavania zákona.

Vy ste však povedali aj to, že toto správanie je „politický hyenizmus“. Tam to už nebolo len ľudské hodnotenie nejakého správania, ale kritické hodnotenie nejakých – podľa vášho názoru nesprávnych – politických krokov. Politikov kritizujú za ich politické rozhodnutia ich konkurenti, novinári či voliči. Mal by to však robiť aj policajný prezident?

Ale oni to takto komunikujú, oni vyzývajú na politické protivládne protesty. Ja som len zopakoval, čo hovorili oni, pretože sa ma pýtali, v čom polícia vidí trestnosť toho skutku. Polícia nevidela trestnosť v tom, že Smer organizuje nejaký automobilový protest. Myslím, že v tom poverený príslušník problém nevidel.

Problém bol v tom, že pán Fico vyzýval na hromadné neplnenie dôležitej povinnosti. Bol vtedy zákaz vychádzania. To je kľúčové. Ak politik z akejkoľvek časti spektra vyzýva počas pandémie občanov, aby sa zišli, je evidentné, že musia porušiť zákaz vychádzania.

Jednoznačne boli stanovené podmienky, kedy je možné opustiť obydlie a s akým cieľom. Nebolo tam napísané, že môžete porušiť zákaz vychádzania s cieľom zúčastniť sa na hromadnom proteste, ktorý zhromažďuje Robert Fico.

O toto však nejde. Pýtam sa na inú vec, a to na vašu komunikáciu. Policajný prezident by v takejto situácii mal vystúpiť a povedať, že to, čo robí daný politik, porušuje nejakú vyhlášku či zákon. Povedať, že je to politický hyenizmus, je už oveľa ďalej...

Tento výraz je však vytrhnutý z kontextu. Ten smeroval skôr k protestu záchranárov, ktorých sme predviedli a začali trestne stíhať. Napriek tomu, že si vážime ich prácu, nám bohužiaľ ako prví „nabehli do rany“. Neskôr si aj priznali, že to bola chyba.

Vtedy sa pred policajným oddelením zhromaždili ľudia ako Fico a Kaliňák a ponúkali záchranárom právne služby. Samotní aktéri tej udalosti to označili za politický hyenizmus.

Poslednýkrát položím svoju otázku. Je iné, keď o politickom hyenizme hovorí záchranár, politik či novinár. Mal však tento výraz používať policajný prezident, ktorého úlohou je dohliadať nad dodržiavaním pravidiel v spoločnosti?

Myslím si, že policajný prezident by sa mal vyjadrovať tak, aby to bolo jasné a pochopiteľné aj pre širokú verejnosť. Zodpovedám za vnútornú bezpečnosť v štáte. Keď vidím rizikové správanie, ktoré smeruje k systematickému narúšaniu bezpečnosti, tak to treba zrozumiteľne označiť.

My sme vždy v defenzíve, a preto potrebujeme širokej verejnosti jasne vysvetliť, prečo konáme tak, ako konáme. Sme naozaj pod obrovským tlakom. Za svojimi slovami si však určite stojím.

V prípade autoprotestu či zhromaždenia záchranárov ste rázne zasiahli. Nedávno sme však videli masový protest pred Prezidentským palácom a tam ste už nezasahovali. Zmenili ste taktiku?

Nie, nezmenili. Zmenili sa však podmienky a zmenili sa protipandemické opatrenia v zmysle podmienok zákazu vychádzania. Ale aj na tomto proteste sme predviedli pár ľudí. Keď na takýchto podujatiach niekto poruší opatrenia a polícia to registruje alebo dostane nejaký podnet, tak konáme identicky.

Tretia situácia, ktorú chcem spomenúť, smeruje k starej známej pravde, že správanie šéfov organizácií, teda aj policajného prezidenta, vysiela silný signál do nižších štruktúr a podriadení majú tendenciu správať sa podobne.

Keď radoví policajti vidia, že ich šéfovia sa správajú rázne a nekompromisne, majú väčšiu tendenciu konať podobne. A to má plusy aj mínusy. Príkladom môže byť zadržanie novinára Štefana Hríba. Hríb ako majiteľ jedného z bratislavských podnikov prišiel podať vysvetlenie pri podozrení z porušenia protipandemických opatrení.

Policajti ho však na niekoľko hodín umiestnili do cely predbežného zadržania. Keď prišiel jeho právny zástupca, ukázalo sa, že policajti nemali žiadny dôvod na zadržanie a museli ho prepustiť.

Vôbec teraz nejde o Štefana Hríba, ale o to, či polícia pri snahe o rázne riešenia situácií nekoná často kontraproduktívne, za hranicou zákona.

Život prináša aj takéto situácie, ale stále platí zásada „padni, komu padni“. Predpokladám, že policajti vykonávali potrebné procesné úkony, ktoré zaberú nejaký čas, a, bohužiaľ, človek je povinný strpieť ich na policajnej stanici.

Inzercia

Podpisujem to, že sme rázni. Neviem, či to je dôsledok toho, že som vo funkcii, ale som s tým spokojný. Zdieľať

Za týmto zákrokom stojím, lebo mi doteraz neboli hlásené žiadne protiprávne aktivity ani zo strany prokuratúry, ani zo strany našich príslušníkov. Myslím si, že postupovali legitímne, a uvidíme, aký bude mať ten prípad záver.

Okamžite potom, ako na policajnú stanicu prišiel právny zástupca, museli pána Hríba prepustiť. To môže demonštrovať, že dovtedajší postup policajtov bol nesprávny.

Nemám na stole konkrétnosti toho prípadu. Je to prípad ako všetko ostatné. To, že je v tom zainteresovaný pán Hríb, na veci nič nemení. Stalo sa to počas hektického týždňa, v ktorom boli zadržaní záchranári, pán Hríb aj pán Fico. Myslím, že sa voči všetkým postupovalo rovnako.

Všetky tieto konkrétne prípady však spomínam preto, aby sme sa dopracovali k dôležitej veci, súvisiacej s výkonom vašej funkcie. Je prirodzené, že vy ako bývalý šéf elitnej policajnej jednotky chcete riešiť situácie jednoznačne a rázne. Keď však toto „pištoľníctvo“ vidia aj vaši podriadení, nie je to v niektorých situáciách vlastne kontraproduktívne?

Je to trochu pejoratívne uvažovanie. To, že je niekto veliteľom špeciálnej jednotky, znamená aj potrebu zachovania chladnej hlavy. Ste posledná línia, ktorá rieši zásah proti terorizmu či proti organizovanej zločineckej skupine. Nedá sa konať „zbrklo“. Vždy som bol proti „kovbojčine“, a keď si pozriete moje staršie rozhovory, uvidíte, že som vždy tvrdil, že špeciálne jednotky sa nemôžu správať ako kovboji. Tak to nie je.

Podpisujem však to, že sme rázni. Keď Policajný zbor potrebuje konať, tak bude konať. Neviem, či to je dôsledok toho, že som vo funkcii, ale som s tým spokojný. V celom procese je vždy aj dozorujúci prokurátor, ktorý sa k prípadu má vyjadriť.

Máme tu však aj príklad prehnanej ráznosti, ktorá sa môže ukázať ako chyba, za ktorú budeme nakoniec všetci platiť. Jaroslav Haščák zo skupiny Penta bol niekoľko mesiacov väzobne stíhaný. Najvyšší súd však rozhodol, že Haščákovo stíhanie bolo neopodstatnené.

Tento oligarcha teraz žiada od štátu vysoké odškodné. Ak sa nemýlim, vy ste šéfovali okázalému zákroku desiatok kukláčov, ktorí „nabehli“ do Digital Parku, kde Penta sídli. Vy ste síce o stíhaní Haščáka nerozhodovali, ale nezdá sa vám, že aj v kontexte rozhodnutia Najvyššieho súdu bol rozsah toho zásahu neopodstatnený?

Problém bol v tom, že tá konkrétna akcia v budove Penty vyzerala tak, že ani moji príslušníci nevedeli, kam pôjdu zasahovať. Dostali sme legitímnu požiadavku podpísanú prezidentom Policajného zboru, že máme nasadiť všetky dostupné sily a prostriedky, ktoré útvar má, keďže ideme riešiť obrovskú administratívnu budovu.

Len chvíľu pred zásahom sme sa dozvedeli, kam presne ideme. Mali sme vtedy k tomu aj výhrady. Vyšetrovateľ aj operatívci však veľmi citlivo pracovali s informáciami, čomu rozumiem. Keď príde požiadavka, že špeciálna jednotka v plnej zbroji a v plnej sile má ísť do akcie, tak sme v plnom rozsahu vyhoveli. Nemali sme dôvod spochybňovať to, plníme rozkazy.

Zmeny v polícii

V polícii sa dejú zmeny. Predstavili ste svojich nových viceprezidentov Branka Kišša a Damiána Imreho a aj nového riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry Ľubomíra Daňka.

O týchto najbližších podriadených ste zdôrazňovali, že majú správny morálny kompas. To je pojem, ktorý môže znamenať veľa. Čo tým myslíte? Čo znamená pre policajného funkcionára mať správny morálny kompas?

Znamená to, že má vysokú mieru morálnej integrity a neexistujú absolútne žiadne pochybnosti vo veci jeho morálneho nastavenia. Ja som za tých 10 až 15 rokov, čo niektorých z nich poznám, ani raz nezažil situáciu, v ktorej by som mal akékoľvek pochybnosti, či títo ľudia pri výkone svojho povolania sledujú verejný záujem.

Ľubomíra Daňka poznám zo štúdií. Bol to pedant, poctivý, pracovitý študent. Videl som ho v praxi, ako pracoval na NAKA. Podobne je to s Brankom Kiššom, ktorý má rukopis profesionála, a to isté platí pre Damiána Imreho, ktorý bol v Lynx komande mojou pravou rukou a naozaj ho poznám.

Pojem správny morálny kompas teda znamená, že v príbehu daného policajta nie sú žiadne pochybenia vo veci motivácie konať vo verejnom záujme...

... žiadne podozrenia z korupcie alebo z nečestného a nemorálneho správania. Podstatné je to, že konali vždy v úplnom súlade napríklad s etickým kódexom policajta. Nestýkali sa s kontroverznými osobami, jednoducho nevznikli alebo sa ku mne nedostali akékoľvek informácie o tom, že by títo ľudia neboli poctiví policajti. Dávam za nich ruku do ohňa.

Keď ste boli poverený výkonom funkcie policajného prezidenta, tak ste vo viacerých rozhovoroch zdôrazňovali, že najväčší a akútny problém Policajného zboru spočíva v nesprávnom personálnom obsadení dôležitých pozícií. Týmto ste vysvetľovali aj „vojnu“ vnútri bezpečnostných zložiek.

Personálne zmeny ste už urobili, aj vo „vojne“ medzi policajtmi ste si jasne vybrali stranu, keď ste Jána Čurillu, známeho vyšetrovateľa z kauzy Očistec, povýšili na zástupcu riaditeľa odboru západ na NAKA.

Je tento proces, teda vyčistenie Policajného zboru od ľudí, ktorí nemajú správny morálny kompas, už zavŕšený?

Kdeže. Ten proces sa ešte len začal. Aj na riadiacich pozíciách sú stále príslušníci, ktorí tam nepatria. Nie je ich tak veľa, lebo sme mnohých už vymenili. NAKA je už takmer v poriadku a aj sa to ukazuje, Národná kriminálna agentúra úspešne napreduje. Máme veľa realizácií a sú rozpracované naozaj veľké prípady.

Už v tejto chvíli je vnútri NAKA cítiť, že po personálnych zmenách funguje inak?

Samozrejme. Stará známa pravda hovorí, že Policajný zbor sa čistí zhora nadol. To, že na obvodnom oddelení Policajného zboru vymením riaditeľa, neznamená, že zbor bude dokonalý. Musíme to čistiť zhora.

Skončila sa však éra, počas ktorej si napísali na papier takmer každého obvodného či okresného riaditeľa a politicky ich nominovali. Túto kapitolu sme uzavreli. Ja som si zvolil svojich priamych podriadených a očakávam od nich, že oni si zvolia ďalších. Policajný prezident sa nemôže zaoberať tým, že bude hľadať vhodných funkcionárov na okresných úrovniach.

Vaši viceprezidenti by teda mali podľa svojho morálneho kompasu a skúseností vybrať svojich podriadených a tak ďalej, až kým celý zbor nebude mať na funkcionárskych pozíciách čestných profesionálov...

Presne tak. Funkcionárov si však kontrolujeme z rôznych strán, aj s pomocou iných bezpečnostných zložiek štátu. Snažíme sa dať šancu tým policajtom, ktorí na prvom mieste vždy majú verejný záujem. Ak bude každá bezpečnostná zložka sledovať verejný záujem a nie záujem nepovolaných osôb, tak sa skončí aj vojna medzi bezpečnostnými zložkami.

V najbližšom čase máme teda očakávať zmeny na postoch krajských, okresných či obvodných riaditeľov?

Určite áno. Chodím aj do regiónov a cítim dopyt a požiadavku od podriadených policajtov, ktorí sa už nevedia dočkať zmeny, lebo ich vedenie nezastupuje verejný záujem, ale záujem nejakých osôb či štruktúr.

Máme informácie z regiónov a budeme na to reagovať. Som ten typ človeka, ktorý nechce robiť personálne zmeny „zbrklo“. Nechcem však ani príliš dlho čakať, lebo podľa môjho názoru si funkcionár musí do pol roka urobiť poriadky a potom sa má začať pracovať. Keď tu budeme stále riešiť len personálne zmeny, tak sa nedopracujeme k žiadnemu výsledku. Myslím si však, že v priebehu jedného-dvoch mesiacov sa priblížime do finále.

Čo považujete po personálnych zmenách za druhý najdôležitejší krok k zlepšeniu Policajného zboru?

Najväčší systémový problém má Policajný zbor s počtami. Dobieha nás to, že sa tu desať rokov nerobili zmeny. Dnes už nie je také atraktívne byť policajtom ako pred 20 rokmi. Máme zle nastavený vzdelávací systém, čo sme riešili už aj s pánom ministrom. Ten dal pokyn na spustenie serióznych zmien.

Náš systém vyprodukuje na úrovni základného policajného vzdelania okolo 700 ľudí ročne, ale zároveň nám každý rok odíde 1 200 až 1 500 policajtov, tak je zrejmé, že máme každoročný deficit. Máme slušný počet záujemcov, ale systém ich nedokáže absorbovať, lebo nedokážu prejsť naším školstvom. Teraz to musíme nastaviť.

Tento kalendárny rok nás čakajú dôležité zmeny, napríklad nová „platovka“, kde som trval na tom, aby bola zrozumiteľná a motivačná a aby sme tým Policajný zbor stabilizovali či prilákali nových ľudí.

Dôležité je aj materiálno-technické vybavenie. Ako šéf zásahovej jednotky viem, aké to je dôležité. Preto chceme prezbrojovať, meniť vozový park, meniť uniformy či nakúpiť novú techniku. Chystáme sa tiež konečne dobudovať plavecký bazén na Akadémii Policajného zboru. Máme pred sebou veľa projektov.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.