Hľadanie Krajiny – Nekrajiny

Mladý režisér Marc Forster si trúfol na jednu z najťažších úloh, na akú sa režisér môže podujať – nakrútiť film podľa knižnej predlohy. Zdrojom inšpirácie sa mu stala kniha ,,Muž, ktorý bol Peter Pan“ od spisovateľa Allana Kneeho, ktorý opísal úsek zo života svetoznámeho spisovateľa a dramatika Sira Jamesa Matthewa Barrieho.

V známom londýnskom divadle v roku 1904 stojí Barrie za závesmi a pozoruje reakciu divákov na svoju poslednú hru. Znudené publikum jeho hru nechápe a po návale negatívnych kritík spisovateľ odchádza na prechádzku do parku, aby našiel svoju stratenú múzu a vylepšil si renomé. V Kensingtonských záhradách sa stretne s mladou vdovou Sylviou a jej štyrmi synmi. Rodina Daviesovcov sa stane jeho inšpiráciou pre ďalšiu inscenáciu a začne s nimi tráviť viac času na úkor svojej manželky. Barrie, ktorý sa doma správa ako introvertný čudák, sa pri deťoch správa otvorene a dovolí im nahliadnuť do sveta svojej fantázie. V hrách na pirátov a kovbojov sa premieňa na malého chlapca, ktorým je uväznený hlboko vo vnútri a uteká od skutočnosti. Petrom Panom je v skutočnosti sám Barrie.

Hľadanie krajiny – Nekrajiny možno rozdeliť na tri deje. Prvým je samotný vzťah Barrieho k deťom, druhý zachytáva krach Barrieho manželstva a poslednou dejovou líniou je láska medzi Sylviou a Barriem. Ich vzťah neskĺzne do mileneckej roviny, bystrý pozorovateľ však náznaky náklonnosti z oboch strán vycíti. Smrť Sylvie režisér znázornil metaforicky – podarí sa jej vstúpiť do čarovného sveta víl, škriatkov, pirátov a detí, ktoré nikdy nevyrastú.

Menšiu pozornosť režisér venoval Barrieho manželke. Hoci sa úporne snaží svojho manžela pochopiť, nedokáže sa priblížiť jeho fantazijnému svetu. Je realistka a najdôležitejším cieľom jej života je vstup do vyššej spoločnosti. Citová priepasť medzi ňou a Jamesom sa prehlbuje. V zúfalstve sa dopustí nevery a manžela opustí. Jadrom celého príbehu je však proces písania divadelnej hry a osud malého Petra, ktorý po strate svojho otca náhle dospel. Sylviini synovia chápu rozpor medzi realitou a fantáziou. Svet Nekrajiny ich láka, ale nechcú sa stať jeho súčasťou. Ťažobu reality im snívanie totiž nijako nezľahčí.

Dej filmu sprevádza nežný zvuk huslí, ktorý podčiarkuje atmosféru starobylého Londýna a kontrast medzi reálnym svetom zo začiatku 20. storočia a imaginárnej Nekrajiny. Hoci film mal sedem nominácii na Oscara, získal len jedného – už za spomínanú hudbu Jana P. Kaczmarka. Herecké obsadenie divákov nesklamalo. Hlavné úlohy pripadli známym menám ako Dustin Hoffman (riaditeľ divadla a Barrieho mecenáš), Johny Depp ( J.M.Barrie) a Kate Winslet sa vynikajúco zhostila úlohy mladej vdovy, ktorá je nútená zvládať výchovu štyroch detí. Vedľajšie postavy dali dostatočný priestor menej slávnym, ale rovnako kvalitným hercom, malý predstaviteľ Petra Freddie Higmore momentálne patrí k najžiadanejším detským tváram Hollywoodu. Herci majstrovsky zvládli aj náročnejšie scény a vytvorili tím, ktorý zanecháva v divákovi pocit pravdivosti.

Vizuálna stránka je prepracovaná vynikajúco, scény reality sú citlivo striedané s fantazijnými Barrieho predstavami, film sa vďaka pekným kostýmom a výprave sa stáva potešením pre oči. Skvelé zábery vás prenesú do kúzelného sveta, ktorý nepozná hranice a vyvolajú emócie, na ktoré sa ľahko nezabúda. Napriek tomu, že film nie je zakončený klasickým sladkým happyendom, prináša posolstvo pre všetkých ľudí: snívajte, aby váš život bol krásny.

Jana Dlhopolčeková
Autorka je študentkou žurnalistiky.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo