13. január 2016

Pánikov víťazný debut, Chicago zdolalo Nashville 3:2, Hossa 0+2

Slovenský hokejista Marián Hossa dvoma asistenciami pomohol k výhre Chicaga doma nad Nashvillom 3:2 v zápase zámorskej NHL v noci na stredu. V drese Blackhawks debutoval aj jeho krajan a center Richard Pánik, ktorý odohral takmer sedem minút.

Chicago vyhralo ôsmy súboj v sérii, Hossa v jeho narodeninový deň asistoval pri úvodných góloch Andrewa Shawa a boli to už jeho 13. a 14. asistencia v sezóne. Tridsaťsedemročný trojnásobný víťaz Stanyleho pohára odohral vyše 20 minút, zaznamenal aj dva plusové body a vyhlásili ho za druhú hviezdu súboja. Hossa zaznamenal druhý dvojbodový zápas za sebou a úspešné obdobie zažíva celá prvá formácia Blackhawks, ktorá sa v priebehu sezóny bodovo trápila. "V posledných zápasoch nám to išlo a darilo sa. Musíme v tom pokračovať," povedal zámorským médiám Hossa.

Debut má za sebou aj jeho krajan Pánik, ktorý sa po vybavení pracovných víz do USA pridal tímu len v deň zápasu a pôvodne nemal nastúpiť. Zhruba 90 minút pred úvodným buly však musel spraviť tréner domácich Joel Quenneville zmenu v zostave, pretože ochorel ruský útočník Artem Anisimov. Šancu tak dostal 24-ročný Slovák, ktorého Chicago získalo 3. januára z Toronta. Quenneville posunul Fína Teuva Teräväinena z pravého krídla tretej formácie na centra druhej a Pánik nastúpil na ľavom krídle tretieho útoku. Na ľade bol len 6 minút a 56 sekúnd a do štatistík sa zapísal štyrmi bodyčekmi. "Je to skvelý tím. Musím si nájsť miesto a verím, že dobre zapadnem," povedal Pánik pre tsn.ca. Pôvodne sa s ním rátalo na ľavé krídlo prvej formácie miesto Shawa, ktorý však strelil dva góly a možno zamotal trénerom hlavy.

Významný duel absolvoval aj tréner domácich Joel Quenneville, ktorý dosiahol v profilige už jeho 782. víťazstvo, čím vyrovnal v historických tabuľkách Ala Arboura a okupujú spoločne druhé miesto. Skúsený kouč tak oslávil utorňajší podpis nového trojročného kontaktu. S Chicagom dosiahol 344 víťazstiev, ďalšie pridal so St. Louis Blues (307), a Coloradom Avalanche (131). "V závere som sa trochu zľakol, ale som rád, že sme to udržali," povedal Quenneville. Nashville 36,3 sekundy pred koncom znížil zásluhou Filipa Forsberga na 2:3, a keďže sa vo veľkej šanci v úplnom závere nepresadil ani Ryan Johansen, Predators odišli s prehrou.

Nedarilo sa Edmontonu, ktorý v Arizone viedol 2:0 aj 3:1, ale napokon prehral 3:4 po predĺžení. Slovenský obranca Oilers Andrej Sekera odohral takmer 21 minút a zaznamenal dve strely. Coyotes potiahol Max Domi, ktorý strelil prvý hetrik v NHL v kariére.  New York Islanders vyhrali doma nad Columbusom 5:2, no v ich bránke dostal pred Jaroslavom Halákom prednosť Nemec Thomas Greiss.