Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. január 2022, 17:38

Poslednú januárovú nedeľu poznamená silný vietor i výdatnejšie sneženie

Meteorológovia vydali viacero výstrah pre západné Slovensko a podtatranský región.

Silný vietor, ale i výdatnejšie sneženie, ktoré budú v nedeľu sprevádzať na Slovensku prechod studeného frontu, potvrdil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Meteorologička Martina Sadloňová upozornila, že s prudkým až búrlivým vetrom je potrebné rátať najmä na západe krajiny a pod Tatrami. "V nárazoch dosiahne rýchlosť 60 až 90 kilometrov za hodinu, ojedinele aj viac. Ešte veternejšie bude na horách, kde rátame s víchricou, na hrebeňoch Tatier s mohutnou víchricou, prechodne až orkánom," spresnila Sadloňová.

Studený front prinesie podľa jej slov aj výdatnejšie sneženie, najmä na severe Slovenska. "V nižších polohách na západnom a strednom Slovensku očakávame aj dážď, preto sa v ranných hodinách bude tvoriť aj poľadovica," avizovala meteorologička. Pri silnom vetre sa budú tvoriť aj snehové jazyky a záveje. "Najnepriaznivejšiu situáciu očakávame v Žilinskom kraji, pod Tatrami a na horských priechodoch Nízkych Tatier," dodala Sadloňová.

SHMÚ vydal na nedeľu viacero výstrah, zvýšené budú platiť na juhozápadnom Slovensku pred nárazovým vetrom, v regiónoch severného a stredného Slovenska pred vetrom na horách. Meteorológovia upozorňujú na riziko materiálnych škôd i nebezpečenstvo, ktoré môže silný vietor spôsobiť v doprave i pri vonkajších aktivitách.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami
pred 9 hodinami

Španielska LGBT komunita hovorí o stigmatizácii pri informovaní o opičích kiahňach. „Hlavné riziko sa v súčasnosti týka mužov, ktorí mali sex s mužmi, a to musíme povedať. Robíme to v záujme práve tejto skupiny, ktorej sa to týka. To nie je stigmatizácia, to je skrátka zhodnotenie aktuálnej hrozby,“ kontroval komunite nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. (markíza)

pred 9 hodinami

Holanďan Koen Bouwman triumfoval v 19. etape cyklistických pretekov Giro d’Italia. Jazdec tímu Jumbo-Visma zdolal druhého Švajčiara Maura Schmida a tretieho Taliana Alessandra Tonelliho. Ružový dres pre vedúceho pretekára celkového poradia si udržal Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu-Grenadiers. (tasr)

pred 10 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť počet ľudí absolvujúcich preventívne prehliadky. Dobrým príkladom je podmienenie uhrádzania niektorých úkonov u zubného lekára preventívnymi prehliadkami. „Prevencia je najlepšia a je najlacnejšia. Pripravuje sa aj legislatíva, ale všetko je to ešte v rámci diskusií,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.