Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. január 2022, 16:15

Pred 45 rokmi sa v pražskom Národnom divadle podpisovala Anticharta

Podľa dobových Rozhlasových novín sa zhromaždenie  československých umelcov v Národnom divadle v Prahe stalo "významným podnetom k spoločnému úsiliu o všestranný rozvoj socialistickej kultúry".

Pred 45 rokmi, 28. januára 1977, sa v pražskom Národnom divadle zišli českí a slovenskí umelci, ktorí tam podpísali tzv. Vyhlásenie československých výborov umeleckých zväzov - neskôr známe pod označením Anticharta.

Vymedzili sa v ňom proti Charte 77, ktorá vyzývala vtedajší česko-slovenský komunistický režim na dodržiavanie vlastných medzinárodných záväzkov v oblasti rešpektovania ľudských práv, uviedol webový portál Českého rozhlasu iROZHLAS.cz.

Antichartu podpísalo takmer 7500 umelcov. Niektorí z nich sa za to po tzv. nežnej revolúcii ospravedlnili; ďalší tvrdili, že si mysleli, že podpisujú iba prezenčnú listinu.

Podľa českého historika Milana Bártu z Ústavu pre štúdium totalitných režimov (ÚSTR) v Prahe Anticharta splnila cieľ, ktorý ňou vtedajšia vládnuca garnitúra pod vedením Gustáva Husáka sledovala - podarilo sa jej posilniť atmosféru rezignácie a letargie v normalizačnom Česko-Slovensku.

Podľa dobových Rozhlasových novín sa zhromaždenie  československých umelcov v Národnom divadle v Prahe stalo "významným podnetom k spoločnému úsiliu o všestranný rozvoj socialistickej kultúry". Na mieste sa vtedy zišla "drvivá väčšina majstrov našej kultúry," uvádzalo sa vo vyhlásení umelcov, ktoré na stretnutí prečítala herečka a členka Ústredného výboru Komunistickej strany Česko-Slovenska (ÚVKSS) Jiřina Švorcová. V zaplnenom hľadisku Národného divadla v Prahe sedeli aj herci Jan Werich, Jiří Sovák či Karel Höger.

Zoznamy signatárov tzv. Anticharty potom vychádzali od 29. januára v režimovom denníku Rudé právo. Niekto sa podpísal dobrovoľne, niekto pod nátlakom zo strachu, že príde o prácu.

Po zhromaždení v Národnom divadle sa ďalší umelci zišli aj v pražskom Divadle hudby. Okrem iných tam vystúpil aj spevák Karel Gott, ktorý poďakoval straníckemu a štátnemu vedeniu za "priaznivú, dobrú atmosféru" a "priestor pre tvorivú umeleckú činnosť".

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami
pred 7 hodinami

Španielska LGBT komunita hovorí o stigmatizácii pri informovaní o opičích kiahňach. „Hlavné riziko sa v súčasnosti týka mužov, ktorí mali sex s mužmi, a to musíme povedať. Robíme to v záujme práve tejto skupiny, ktorej sa to týka. To nie je stigmatizácia, to je skrátka zhodnotenie aktuálnej hrozby,“ kontroval komunite nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. (markíza)

pred 8 hodinami

Holanďan Koen Bouwman triumfoval v 19. etape cyklistických pretekov Giro d’Italia. Jazdec tímu Jumbo-Visma zdolal druhého Švajčiara Maura Schmida a tretieho Taliana Alessandra Tonelliho. Ružový dres pre vedúceho pretekára celkového poradia si udržal Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu-Grenadiers. (tasr)

pred 8 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť počet ľudí absolvujúcich preventívne prehliadky. Dobrým príkladom je podmienenie uhrádzania niektorých úkonov u zubného lekára preventívnymi prehliadkami. „Prevencia je najlepšia a je najlacnejšia. Pripravuje sa aj legislatíva, ale všetko je to ešte v rámci diskusií,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.