Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. január 2022, 14:55

Cirkev a pandémia

Pápež František opäť odsúdil šírenie falošných správ o covide a očkovaní

Pápež František opäť odsúdil šírenie falošných správ o covide a očkovaní

Foto: TASR/AP

Svätý Otec požiadal o zhovievavý prístup k tým, ktorí falošným správam uverili, pretože často sa im to stane nevedome.

Pápež František odsúdil šírenie falošných správ o ochorení covid-19 a očkovaní proti koronavírusu.

Šírenie takýchto dezinformácií je podľa neho porušovaním ľudských práv, informovali agentúry Reuters a AP.

„Je ľudským právom byť náležite informovaný a dostať pomoc s porozumením situácie na základe vedeckých dát a nie falošných správ,“ uviedol podľa CNA v piatok František na stretnutí s Medzinárodným konzorciom katolíckych médií ku covid vakcínam.

Konzorcium vydáva portál catholicfactchecking.com, ktorého cieľom je „objasniť falošné správy a zavádzajúce informácie“.

„Je nemožné nevidieť, že okrem pandémie sa v súčasnosti šíri aj 'infodémia' – skreslenie reality na základe strachu, ktoré v našej globálnej spoločnosti vedie k explózii komentárov k falošným, priam až vymysleným správam,“ povedal František.

Pápež však zároveň požiadal o zhovievavý prístup k tým, ktorí týmto falošným správam uverili. Podľa Františka je takýmto ľuďom potrebné pomôcť, aby pochopili pravdu.

Inzercia

„Falošné správy musia byť vyvrátené, avšak individuálne osoby musia byť rešpektované, pretože často (takýmto správam) uveria nevedome... Realita je vždy komplexnejšia, ako si myslíme, a musíme rešpektovať pochybnosti, obavy a otázky, ktoré si ľudia kladú,“ uviedol František s tým, že takýchto ľudí nemožno „zavrhnúť“.

Pápež František sa k tejto problematike vyjadril už druhýkrát v priebehu mesiaca. Pred tromi týždňami odsúdil 85-ročný František „nepodložené“ ideologické dezinformácie o vakcínach, vyjadril svoju podporu vakcinačným kampaniam rôznych krajín a uviedol, že je morálnou povinnosťou ľudí starať sa o svoje zdravie, ako aj zdravie iných.

František je jedným z náboženských lídrov, ktorí najčastejšie obraňujú očkovanie a pandemické opatrenia, píše AP. Niektorí katolíci, vrátanie viacerých konzervatívnych amerických biskupov a kardinálov, totiž tvrdia, že vakcíny sú nemorálne, pretože boli vyvinuté aj za pomoci výskumov, pri ktorých sa v minulosti používali tkanivá odobraté z potratených plodov.

Vatikán však tieto tvrdenia odmieta a uviedol, že očkovanie proti koronavírusu je pre katolíkov „morálne akceptovateľné“. Zaočkovaní sú nakoniec aj pápež František či emeritný pápež Benedikt XVI.

Vatikán okrem toho začal prednedávnom požadovať od všetkých svojich zamestnancov, aby sa pri vstupe na pracovisko preukázali potvrdením o očkovaní alebo prekonaní COVID-19.

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami
pred 8 hodinami

Španielska LGBT komunita hovorí o stigmatizácii pri informovaní o opičích kiahňach. „Hlavné riziko sa v súčasnosti týka mužov, ktorí mali sex s mužmi, a to musíme povedať. Robíme to v záujme práve tejto skupiny, ktorej sa to týka. To nie je stigmatizácia, to je skrátka zhodnotenie aktuálnej hrozby,“ kontroval komunite nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. (markíza)

pred 9 hodinami

Holanďan Koen Bouwman triumfoval v 19. etape cyklistických pretekov Giro d’Italia. Jazdec tímu Jumbo-Visma zdolal druhého Švajčiara Maura Schmida a tretieho Taliana Alessandra Tonelliho. Ružový dres pre vedúceho pretekára celkového poradia si udržal Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu-Grenadiers. (tasr)

pred 9 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť počet ľudí absolvujúcich preventívne prehliadky. Dobrým príkladom je podmienenie uhrádzania niektorých úkonov u zubného lekára preventívnymi prehliadkami. „Prevencia je najlepšia a je najlacnejšia. Pripravuje sa aj legislatíva, ale všetko je to ešte v rámci diskusií,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.