Koalícia bude o prítomnosti vojsk NATO hovoriť až v prípade reálnej ponuky
Opozícia by zapojenie Slovenska zvážila len v prípade napadnutia členskej krajiny Aliancie.
Koaličné strany OĽANO a Sme rodina sa budú otázkou prítomnosti vojsk NATO na Slovensku v súvislosti so situáciou na Ukrajine zaoberať až vtedy, ak taká ponuka príde. Líderka Za ľudí Veronika Remišová by na to videla priestor v prípade, ak by naozaj došlo k napadnutiu Ukrajiny zo strany Ruska. Opozičný Hlas-SD v tejto súvislosti vyzval vládu, aby informovala Národnú radu (NR) SR o plánoch NATO na území SR.
"Slovensko zatiaľ žiadnu oficiálnu ponuku od NATO nedostalo. Hneď ako takáto ponuka príde, tak sa ňou budeme zaoberať. Rozhodnutie potom bude závisieť aj od vývoja bezpečnostnej situácie na Ukrajine," uviedlo pre TASR hnutie OĽANO.
Sme rodina podotklo, že zatiaľ žiadna takáto ponuka neexistuje a sú to len zákulisné debaty medzi spojencami NATO. "Momentálne nemá význam sa o tom vôbec baviť. Ak takáto oficiálna ponuka príde na stôl, tak až potom sa tým budeme zaoberať na vláde, koaličnej rade a na našom poslaneckom klube," dodalo hnutie.
SaS doplnila, že otázka prítomnosti vojsk NATO na území SR bude ešte predmetom diskusie v strane aj medzi koaličnými partnermi.
Remišová podčiarkla, že NATO je spoločenstvom partnerov, ktorí si chcú navzájom pomáhať pri obrane pred vonkajšími hrozbami, a preto vojakov z partnerských krajín môžeme považovať za našich. "Pokiaľ ide o prítomnosť vojakov partnerských štátov na Slovensku, bude to aktuálne len vtedy, ak Slovensko o takúto pomoc požiada a bude to slobodné rozhodnutie Slovenska. Hlavne v prípade, že by došlo k napadnutiu Ukrajiny, malo by takéto posilnenie bezpečnosti veľký význam," povedala pre TASR.
Hlas-SD zdôraznil, že akékoľvek rozmiestnenie spojeneckých síl v SR musí schváliť parlament a musí mu predchádzať dôsledná bezpečnostná analýza. Deklaroval nesúhlas s rozmiestnením vojsk, ktoré by mohli byť následne zapojené do potenciálneho rusko-ukrajinského konfliktu. "Aktiváciu článku päť Severoatlantickej zmluvy (kolektívna obrana) podporíme iba v prípade, ak dôjde k napadnutiu niektorého z jej členských štátov," dodal Hlas-SD s tým, že uprednostňuje mierové rokovania pred eskaláciou napätia spojenou so zvyšovaním vojenských kontingentov v oblastiach možnej konfrontácie.
Podpredsedu Smeru-SD Juraj Blanára zaujíma i súvis úvah o prítomnosti vojsk NATO s obrannou dohodou s USA, ktorú opozícia dlhodobo kritizuje. Na otázku, či by v prípade vyhrocovania situácie na Ukrajine súhlasili s posilami NATO, reagoval, že Smer-SD odmieta stálu prítomnosť akýchkoľvek vojsk. Poznamenal, že v prípade ohrozenia naďalej platí článok päť Severoatlantickej zmluvy.
Dnes treba vedieť
Školy pod ruskou okupáciou
V Mariupole sa budú deti cez leto učiť ruštinu, na Kryme chcú zakázať angličtinu
Okupačná vláda v Chersone už začiatkom mája oznámila, že v školách zavedie „ruské štandardy“. Ukrajinskí učitelia sa odmietajú prispôsobiť.
Pre požiar mobilu pasažiera sa lietadlo na letisku v Budapešti vrátilo k bráne
Cestujúci museli lietadlo opustiť.
Súhrn udalostí v piatok 27. mája:
- Zoroslav Kollár do väzenia nepôjde, zaplatí 70-tisíc eur. Nie som kajúcnik, tvrdí.
- Slovensko zníži závislosť od ruského plynu o 65 percent.
- O post šéfa RTVS sa uchádzajú ôsmi kandidáti, opäť aj Jaroslav Rezník.
- Boje na východe Ukrajiny sú ešte horšie, než ľudia hovoria, povedal Kuleba.
- EÚ sa v súvislosti s opičími kiahňami pripravuje na hromadný nákup vakcín a antivirotík.
- Štyria ruskí komunistickí poslanci vyzvali Putina, aby ukončil vojnu na Ukrajine.
- Česi a Slováci si pripomínajú operáciu Anthropoid. V Prahe atentát zrekonštruovali.
Rusko zvažuje druhý útok na Kyjev, píšu médiá
Vláda ruského prezidenta Vladimira Putina si začína myslieť, že môže vojnu celkovo vyhrať do konca tohto roka, uviedol portál Meduza s odvolaním sa na svoje zdroje.
Poľské reformovanie Najvyššieho súdu je pozitívny krok, tvrdí eurokomisia
Dolná komora poľského parlamentu odhlasovala rozpustenie disciplinárneho senátu, ktorý mohol dosiaľ trestať a prepúšťať každého sudcu alebo prokurátora a ktorý bol dlhodobo centrom sporu medzi Varšavou a Bruselom.
Španielska LGBT komunita hovorí o stigmatizácii pri informovaní o opičích kiahňach. „Hlavné riziko sa v súčasnosti týka mužov, ktorí mali sex s mužmi, a to musíme povedať. Robíme to v záujme práve tejto skupiny, ktorej sa to týka. To nie je stigmatizácia, to je skrátka zhodnotenie aktuálnej hrozby,“ kontroval komunite nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. (markíza)
Zelenskyj žiadal talianskeho premiéra o ďalšiu obrannú podporu
O zbrane žiadali na proteste v Stuttgarte aj ukrajinské ženy a deti.
Holanďan Koen Bouwman triumfoval v 19. etape cyklistických pretekov Giro d’Italia. Jazdec tímu Jumbo-Visma zdolal druhého Švajčiara Maura Schmida a tretieho Taliana Alessandra Tonelliho. Ružový dres pre vedúceho pretekára celkového poradia si udržal Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu-Grenadiers. (tasr)
Kandidáti na šéfa RTVS
O post generálneho riaditeľa sa uchádzajú ôsmi kandidáti, medzi nimi opäť Rezník
Výber bude podľa predsedu výboru pre kultúru a médiá profesionálnejší a transparentnejší, keďže je v koalícii dohoda na verejnej voľbe šéfa RTVS.
Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť počet ľudí absolvujúcich preventívne prehliadky. Dobrým príkladom je podmienenie uhrádzania niektorých úkonov u zubného lekára preventívnymi prehliadkami. „Prevencia je najlepšia a je najlacnejšia. Pripravuje sa aj legislatíva, ale všetko je to ešte v rámci diskusií,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská.