Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. január 2022, 13:40

Nemci varujú pred špehovaním a špionážou na olympiáde v Pekingu

Experti v oblasti bezpečnosti odporúčajú nevziať si so sebou na olympiádu do Pekingu viac než len najnevyhnutnejšie dokumenty, pretože ani hotelové trezory nemusia byť bezpečné.

Nemecká iniciatíva Athleten Deutschland opätovne varovala pred bezpečnostnými medzerami v oblasti informačných technológií a špionážou počas zimných olympijských hier v čínskom Pekingu. 

Pri všetkých radostných očakávaniach športových hier, ktoré sa začínajú 4. februára, "pre nás i pre mnoho ďalších vrhá na tieto hry tieň, keď sa pozrieme na situáciu ohľadne ľudských práv, na pandémiu koronavírusu, strach pred obmedzeniami alebo o slobodu prejavu a možno aj nebezpečenstvo špehovania a špionáže", uviedol splnomocnenec iniciatívy pre medzinárodnú športovú politiku Maximilian Klein.

Klein zároveň opätovne vyzval na veľkú ostražitosť. "Nemali by sme byť naivní a veriť, že sa nemôže nič stať. Nebezpečenstvo ohľadne manipulácií by sme tu mali brať vážne," dodal.

Ako podotkol, od čínskeho režimu možno – na základe všetkého, čo sa hovorí – očakávať čokoľvek. Zároveň poukázal na zjavné bezpečnostné medzery v aplikácii My2022, ktorú si účastníci zimných olympijských hier musia povinne nainštalovať.

Pre obavy v súvislosti so špionážou dávajú niektoré krajiny vrátane Nemecka svojim športovcom k dispozícii mobilné telefóny bez citlivých údajov, do ktorých si budú môcť aplikáciu My2022 nainštalovať, píše DPA. Objavili sa tiež varovania, že čínske tajné služby dokážu údaje prečítať nielen zo smartfónov, ale aj z tabletov či laptopov.

Ako informuje magazín Der Spiegel vo svojom aktuálnom vydaní, experti v oblasti bezpečnosti odporúčajú nevziať si so sebou na olympiádu do Pekingu viac než len najnevyhnutnejšie dokumenty, pretože ani hotelové trezory nemusia byť bezpečné.

Opatrní by účastníci zimnej olympiády mali byť aj pri nových žiadostiach o priateľstvo na sociálnych sieťach, keďže by za nimi mohli byť falošné profily čínskych tajných služieb.

Problematická je podľa nej tiež najmä skutočnosť, že mnohí nemeckí športovci sú zamestnaní v armáde, colnej správe či spolkovej polícii.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami
pred 7 hodinami

Španielska LGBT komunita hovorí o stigmatizácii pri informovaní o opičích kiahňach. „Hlavné riziko sa v súčasnosti týka mužov, ktorí mali sex s mužmi, a to musíme povedať. Robíme to v záujme práve tejto skupiny, ktorej sa to týka. To nie je stigmatizácia, to je skrátka zhodnotenie aktuálnej hrozby,“ kontroval komunite nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. (markíza)

pred 8 hodinami

Holanďan Koen Bouwman triumfoval v 19. etape cyklistických pretekov Giro d’Italia. Jazdec tímu Jumbo-Visma zdolal druhého Švajčiara Maura Schmida a tretieho Taliana Alessandra Tonelliho. Ružový dres pre vedúceho pretekára celkového poradia si udržal Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu-Grenadiers. (tasr)

pred 8 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť počet ľudí absolvujúcich preventívne prehliadky. Dobrým príkladom je podmienenie uhrádzania niektorých úkonov u zubného lekára preventívnymi prehliadkami. „Prevencia je najlepšia a je najlacnejšia. Pripravuje sa aj legislatíva, ale všetko je to ešte v rámci diskusií,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.