Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. január 2016, 19:27

Voľby: SMK bude hovoriť o rizikách prílevu utečencov

Predseda SMK József Berényi dnes pri predstavení volebného programu strany uviedol: "Nekontrolovateľný prílev utečencov je zlým javom, chceme obmedziť príchod takéhoto množstva cudzincov, pretože tento trend prináša veľké riziká," konštatoval. Berényi zdôraznil, že úbytok 110.000 Maďarov na Slovensku je tiež významnou výzvou pre SMK.

Strana maďarskej komunity (SMK) predstavila dnes v Komárne svoj volebný program. Ako uviedol jej predseda József Berényi, reaguje tak na aktuálne výzvy.

 "Programové vyhlásenie sme postavili na štyroch pilieroch. Prvý sa zaoberá budúcnosťou Európskej únie i Slovenska. Nie sú to len politické otázky, ale aj morálne. Druhý pilier predstavuje hospodársky rozvoj a zdravotníctvo. Nasleduje regionálna politika, vyrovnávanie rozdielov a využitie európskych fondov. Štvrtý pilier, najdôležitejší, je zameraný na postavenie a posilnenie národnostných menšín," priblížil predseda SMK s tým, že tento pilier obsahuje aj dávnejšie schválené dokumenty ako napríklad koncepciu zachovania menšinovej identity na Slovensku, so špeciálnym zreteľom na maďarskú menšinu.

Podľa jeho ďalších slov sa za posledné štyri roky najväčším problémom na Slovensku stala korupcia. "Preto v nastávajúcom období sa výraznejšie budeme zaoberať týmto negatívnym javom. Chceme schránkové firmy vylúčiť z hospodárskych súťaží. Sme tiež zástancami toho, aby majetkové priznania politikov boli transparentnejšie," vysvetlil Berényi. Podľa jeho ďalších slov SMK má návrh na podporu rodín, hlavne viacčlenných, v rámci daňovej politiky. Poukázal na to, že členská základňa strany sa skladá hlavne z konzervatívnych členov a preto ponímanie rodín naďalej chápu ako zväzok muža a ženy, čo vyplýva aj programového vyhlásenia.
      

Dôležitý priestor venuje strana aj migračnej politike. "Nekontrolovateľný prílev utečencov je zlým javom, chceme obmedziť príchod takéhoto množstva cudzincov, pretože tento trend prináša veľké riziká," konštatoval. Berényi zdôraznil, že úbytok 110.000 Maďarov na Slovensku je tiež významnou výzvou pre SMK. "Máme najobsiahlejší program v tejto oblasti. Dozrela doba, aby na Slovensku prebiehala diskusia, ako by si vedela menšina i väčšina predstaviť menšinové samosprávy," podčiarkol.
      

Berényi zhodnotil aj súčasnú situáciu v strane. "Strana maďarskej komunity otvorila svoje brány, máme najotvorenejšiu kandidátku z doterajších volieb od roku 1998. Objavujú sa mená mladých ľudí, ktorí ukázali, že sú významnými aktivistami pre dvojjazyčnosť južného Slovenska. V prvej desiatke sme len štyria, ktorí sme už boli v parlamente, resp. vo vláde, v druhej desiatke sú noví ľudia," zdôraznil s tým, že základným cieľom SMK je vrátiť sa do slovenského zákonodarstva. "Myslím si, že na tých päť percent v súčasnosti máme," uzavrel.

 Parlamentné voľby budú v sobotu 5. marca. Pôjde v poradí o deviate parlamentné voľby od Nežnej revolúcie v roku 1989. Voliť bude môcť viac ako 4,4 milióna občanov. Hlasovať môžu všetci občania SR, ktorí majú v deň hlasovania najmenej 18 rokov.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

"Komunikácia dospela do bodu, keď už právnici ani nie sú schopní detailne napísať dohodnuté opatrenia, keď sa v nich stráca samotné ministerstvo. Keď dôvera, najdôležitejšia zložka boja s pandémiou, úplne absentuje," hovorí Richard Kollár v ankete Postoja o roku s pandémiou.

pred 5 hodinami

Vo Švajčiarsku bude zakázané mať na verejných miestach zahalenú tvár. Vyplýva to z predbežných výsledkov nedeľného referenda, v ktorom za zákaz hlasovalo viac ako 52 percent voličov. Predbežné výsledky zatiaľ hlási 22 z 26 švajčiarskych kantónov, so zákazom súhlasilo 19 kantónov. Zákaz sa bude týkať nikábov a buriek, ktoré nosia moslimské ženy, ale aj lyžiarskych kukiel a nákrčníkov, akými si tvár zvyknú zahaľovať účastníci protestných zhromaždení. (tasr)

pred 5 hodinami

Slovenský futbalový reprezentant Juraj Kucka zaznamenal v nedeľu svoj šiesty gól v prebiehajúcom ročníku talianskej Serie A. Prispel ním k remíze AC Parma na ihrisku Fiorentiny 3:3. (tasr)

pred 6 hodinami

Návšteva pápeža Františka v Iraku vyvrcholila svätou omšou na štadióne v Arbíle, hlavnom meste autonómnej oblasti Kurdistan. Predtým hlava cirkvi navštívila Mosul a Karakoš, ktoré v uplynulých rokoch rozvrátili džihádisti z Islamského štátu. V pondelok ráno pápež odlieta z Bagdadu späť do Ríma. Viac informácií o trojdňovej apoštolskej ceste nájdete v našom spravodajskom súhrne.

pred 7 hodinami

V cirkvi by sme sa namiesto riešenia štrukturálnych zmien mal zamerať na posilnenie toho, čo je rokmi osvedčené – na tradíciu, myslí si kardinál Dominik Duka. „Z koronakrízy a jej spoločenských dopadov nás nezachráni hľadanie novôt, ale, naopak, hľadanie odpovede na otázku, čo sme urobili zle, čo sme nesprávne uprednostnili pred tým, čo má nejaký zmysel,“ povedal pražský arcibiskup v rozhovore pre český portál Christnet.

pred 8 hodinami

Slovenská tenistka Viktória Kužmová s Holanďankou Arantxou Rusovou sa stali víťazkami štvorhry na turnaji WTA 250 v Lyone. Ako nasadené jednotky zdolali vo finále kanadsko-srbský pár Eugenie Bouchardová, Olga Danilovičová 3:6, 7:5 a 10:7 v tzv. supertajbrejku. V druhom sete otočili z 1:4. Pre Kužmovú je to tretí deblový titul na okruhu WTA Tour. (tasr)