Švédske úrady neodporučia očkovať proti covidu deti vo veku 5 až 11 rokov

Foto - TASR/AP
Prínosy očkovania detí z tejto vekovej skupiny podľa tamojších odborníkov neprevažujú nad rizikami.
Švédske zdravotnícke úrady vo štvrtok oznámili, že neodporučia očkovať proti koronavírusu deti vo veku od 5 do 11 rokov. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.
Úrady odporučili vakcináciu iba pre deti, ktoré patria s ohľadom na covid k najrizikovejším skupinám obyvateľstva. "Vakcíny sú bezpečné..., ale teraz sa zameriavame na zdravotné prínosy pre jednotlivé deti a nezdá sa nám, že prínosy sú dostatočne veľké na to, aby sme očkovanie odporúčali celej skupine," uviedla Britta Bjorklundová zo švédskeho úradu verejného zdravotníctva.
Dodala, že "očkovať celú túto skupinu detí pre dobro spoločnosti nie je nutné". Podľa úradov však môže byť toto rozhodnutie prehodnotené v prípade, že sa situácia v súvislosti s pandémiou zmení.
Švédska vláda pre covid nikdy nezaviedla lockdown a spoliehala sa prevažne len na odporúčania pre verejnosť. Hoci Švédsko na rozdiel od mnohých krajín počas pandémie neprijalo tvrdé reštriktívne opatrenia, zaznamenalo nižší počet úmrtí ako väčšina európskych štátov, avšak vyšší než iné škandinávske krajiny.
Podobne ako v ostatných európskych krajinách viedol koronavírusový variant omikron aj vo Švédsku k rekordnému počtu nových prípadov nákazy. V krajine s 10,3 milióna obyvateľov iba v stredu zaznamenali vyše 50-tisíc novoinfikovaných, píše AFP.
Dnes treba vedieť
Školy pod ruskou okupáciou
V Mariupole sa budú deti cez leto učiť ruštinu, na Kryme chcú zakázať angličtinu
Okupačná vláda v Chersone už začiatkom mája oznámila, že v školách zavedie „ruské štandardy“. Ukrajinskí učitelia sa odmietajú prispôsobiť.
Pre požiar mobilu pasažiera sa lietadlo na letisku v Budapešti vrátilo k bráne
Cestujúci museli lietadlo opustiť.
Súhrn udalostí v piatok 27. mája:
- Zoroslav Kollár do väzenia nepôjde, zaplatí 70-tisíc eur. Nie som kajúcnik, tvrdí.
- Slovensko zníži závislosť od ruského plynu o 65 percent.
- O post šéfa RTVS sa uchádzajú ôsmi kandidáti, opäť aj Jaroslav Rezník.
- Boje na východe Ukrajiny sú ešte horšie, než ľudia hovoria, povedal Kuleba.
- EÚ sa v súvislosti s opičími kiahňami pripravuje na hromadný nákup vakcín a antivirotík.
- Štyria ruskí komunistickí poslanci vyzvali Putina, aby ukončil vojnu na Ukrajine.
- Česi a Slováci si pripomínajú operáciu Anthropoid. V Prahe atentát zrekonštruovali.
Rusko zvažuje druhý útok na Kyjev, píšu médiá
Vláda ruského prezidenta Vladimira Putina si začína myslieť, že môže vojnu celkovo vyhrať do konca tohto roka, uviedol portál Meduza s odvolaním sa na svoje zdroje.
Poľské reformovanie Najvyššieho súdu je pozitívny krok, tvrdí eurokomisia
Dolná komora poľského parlamentu odhlasovala rozpustenie disciplinárneho senátu, ktorý mohol dosiaľ trestať a prepúšťať každého sudcu alebo prokurátora a ktorý bol dlhodobo centrom sporu medzi Varšavou a Bruselom.
Španielska LGBT komunita hovorí o stigmatizácii pri informovaní o opičích kiahňach. „Hlavné riziko sa v súčasnosti týka mužov, ktorí mali sex s mužmi, a to musíme povedať. Robíme to v záujme práve tejto skupiny, ktorej sa to týka. To nie je stigmatizácia, to je skrátka zhodnotenie aktuálnej hrozby,“ kontroval komunite nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. (markíza)
Zelenskyj žiadal talianskeho premiéra o ďalšiu obrannú podporu
O zbrane žiadali na proteste v Stuttgarte aj ukrajinské ženy a deti.
Holanďan Koen Bouwman triumfoval v 19. etape cyklistických pretekov Giro d’Italia. Jazdec tímu Jumbo-Visma zdolal druhého Švajčiara Maura Schmida a tretieho Taliana Alessandra Tonelliho. Ružový dres pre vedúceho pretekára celkového poradia si udržal Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu-Grenadiers. (tasr)
Kandidáti na šéfa RTVS
O post generálneho riaditeľa sa uchádzajú ôsmi kandidáti, medzi nimi opäť Rezník
Výber bude podľa predsedu výboru pre kultúru a médiá profesionálnejší a transparentnejší, keďže je v koalícii dohoda na verejnej voľbe šéfa RTVS.
Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť počet ľudí absolvujúcich preventívne prehliadky. Dobrým príkladom je podmienenie uhrádzania niektorých úkonov u zubného lekára preventívnymi prehliadkami. „Prevencia je najlepšia a je najlacnejšia. Pripravuje sa aj legislatíva, ale všetko je to ešte v rámci diskusií,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská.