Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. január 2022, 00:00

Sexuálne škandály v Mníchove

Kardinál Marx priznal zlyhanie, rezignáciu však neponúkne

Kardinál Marx priznal zlyhanie, rezignáciu však neponúkne

Kardinál Marx. Foto – TASR/AP

Mníchovský arcibiskup povedal, že na svojom úrade nelipne. Svoje prípady ešte raz preskúma so znalcami.

​Mníchovský arcibiskup Reinhard Marx síce po správe o sexuálnom zneužívaní neponúkol opätovne svoju rezignáciu, no povedal, že nelipne na svojom úrade. Sám si uvedomuje chyby. Informoval o tom na štvrtkovej tlačovej konferencii mníchovsko-freisinskej arcidiecézy, napísala agentúra Kathpress.

Kardinál Marx novinárom predstavil dôsledky vyvodené zo správy o sexuálnom zneužívaní, ktorú odprezentovali minulý týždeň. Jej autori mu pripisujú zodpovednosť za neriešenie dvoch prípadov. Ešte väčšie výhrady však vzniesli voči jeho predchodcom: Friedrich Wetter mal pochybiť v 21 prípadoch a Joseph Ratzinger v štyroch.

„V správe mi pripisujú zodpovednosť a som pripravený ju prevziať,“ povedal 68-ročný kardinál. Rezignáciu myslel minulý rok „veľmi vážne“. Pápežovi Františkovi napísal, že je preňho najväčšou vinou to, že prehliadal obete zneužívania. „To je neodpustiteľné,“ karhal sa mníchovský arcibiskup, ktorý bol zo správy „opätovne otrasený a zhrozený“, najmä z utrpenia obetí, ale aj z páchateľov a zo správania zodpovedných.

František však Marxovu rezignáciu neprijal. „Požiadal ma, aby som vo svojej službe naďalej zodpovedne pokračoval,“ uviedol nemecký kardinál.

Marx nateraz vo funkcii zotrvá. Zároveň však nevylúčil, že nebude predkladať svoju rezignáciu druhýkrát, spresnila agentúra Catholic News Agency. Povedal, že je pripravený zodpovedať všetky kritické otázky. Veriacim sa ospravedlnil, najmä tým, ktorí o cirkvi teraz pochybujú a už jej nemôžu dôverovať. „Preto sa ešte raz, osobne a aj v mene arcidiecézy, ospravedlňujem,“ dodal Marx.

Morálna zodpovednosť

Ako arcibiskup nesie morálnu zodpovednosť za systém fungovania arcidiecézy. Aj preto prosil dotknutých a veriacich o odpustenie. Marx si myslí, že kto v súčasnosti popiera systémové zmeny a „nevyhnutnú reformu cirkvi v postoji i štruktúrach“, tak nepochopil tieto výzvy.

Kardinál, ktorý do roku 2020 viedol Nemeckú biskupskú konferenciu, označil zapracovanie riešenia sexuálnych škandálov za „súčasť komplexnej obnovy a reformy cirkvi“. Vypracovanou správou sa cirkev priblížila o krok bližšie k „pravde a komplexnému pohľadu na cirkev“.

„Vidíme katastrofu. Správa nám pomáha neodvracať svoj zrak“ od tohto problému v cirkvi a „o to teraz ide“, povedal Marx. Kardinál oznámil, že prípady, v ktorých bol sám obvinený, ešte raz preskúma so znalcami. „Nie preto, aby som sa bránil, ale aby som sa z toho poučil a podnikol zmeny.“

V jednom prípade si vyčíta, že nepristúpil k obetiam „naozaj aktívne“. Zároveň zdôraznil, že zaobchádzanie so sexuálnym zneužívaním bolo a je jeho najvyššou prioritou.

Keď sa ho novinári pýtali na konkrétne reformy, ktoré možno v Nemecku uskutočniť, Marx zdôraznil, že ľudské práva sú univerzálne. V Rade kardinálov pre kuriálnu reformu, do ktorej kardinál patrí, predstavil možné reformy a pohľad cirkvi v Nemecku. Ústredná pre všetky zmeny je synodalita: „Sme ochotní brať synodalitu naozaj vážne?“ pýtal sa.

Prijal rezignáciu súdneho vikára

Kardinál Marx oznámil, že dlhoročný arcidiecézny súdny vikár Lorenz Wolf ponúkol rezignáciu na všetky svoje úrady. Marx ju prijal. Wolf sa k výčitkám zo správy vyjadrí, dovtedy však bude čerpať dovolenku.

Inzercia

Wolfa správa veľmi zaťažila. Vyčítajú mu pochybenie v 12 prípadoch.

Ochrana inštitúcie bola pre neho nad ochranou dotknutých, konštatuje sa v správe. Na základe výsledkov správy žiadali v uplynulých dňoch Wolfovo odstúpenie z funkcie predsedu bavorskej Rady pre vysielanie a retransmisiu aj politici.

Kardinála tiež „udivili“ vyjadrenia jeho bývalého generálneho vikára Petra Beera o odpore, ktorému musel čeliť v záležitosti sexuálneho zneužívania. „Nepamätám si svojho generálneho vikára ako človeka, ktorý by bol slabý v presadzovaní sa,“ povedal Marx. V každom veľkom aparáte jestvuje odpor, pripustil Marx.

Marx správanie Benedikta nehodnotil

Závery správy o emeritnom pápežovi Benediktovi XVI. nechcel kardinál Marx komentovať. Odvolal sa na stanovisko, ktoré avizoval emeritný pápež. Správu o sexuálnom zneužívaní pozná len od chvíle jej zverejnenia.

Nemá žiadne informácie, na základe ktorých by mohol povedať, že Ratzinger ako arcibiskup kryl sexuálne zneužívanie, no zároveň nič nenasvedčuje ani tomu, že advokátska kancelária WSW pri príprave správy pracovala nespoľahlivo.

Viacero cirkevných predstaviteľov v Nemecku a Rakúsku sa zastalo bývalého pápeža Benedikta XVI. Tvrdia, že odviedol „skvelú prácu“ pri riešení zneužívaní.

Generálny vikár Christoph Klingan vyzval dotknutých, aby sa prihlásili na novom arcidiecéznom kontaktnom mieste pre prípady sexuálneho zneužívania. Zriadili ho minulý týždeň a podľa Klingana bude trvalé.

Doteraz sa prihlásilo 50 ľudí, medzi nimi aj viaceré obete sexuálneho zneužívania. Pre farnosti, v ktorých boli nasadení páchatelia sexuálneho zneužívania, sú teraz k dispozícii cirkevní a externí odborníci na krátkodobú podporu v prípade potreby.

Riaditeľka arcibiskupského úradu Stephanie Herrmannová oznámila, že v dôsledku správy arcidiecéza zváži štrukturálne zmeny, ktoré môže vykonať sama. „Tam, kde nemôžeme rozhodnúť sami, ako sú napríklad zmeny cirkevného práva, môžeme aspoň iniciovať diskusiu,“ povedala Herrmannová.

Pre všetky štrukturálne a organizačné otázky si chce arcidiecéza vymieňať informácie s nezávislou komisiou a poradným zborom pre obete. Ústredným pri všetkom zostáva „citlivé zaobchádzanie“ s dotknutými.

Dnes treba vedieť

27. november 2023, 21:20
27. november 2023, 19:47

Minister školstva Tomáš Drucker sa v pondelok stretol s predsedom Konferencie biskupov Slovenska a košickým arcibiskupom Bernardom Boberom. „Spoločne sme prediskutovali aktuálne otázky týkajúce sa vzdelávania na školách, ktorých zriaďovateľom je RKC, ale aj tému desegregácie či duševného zdravia žiakov a študentov,“ tvrdí Drucker. „Viedli sme spolu inšpiratívnu debatu a pri rokovaní sme našli zhodu, z čoho mám radosť.“

27. november 2023, 19:42

„Výrok o vojne v polícii použil ako prvý Fico. To mám teraz prijať ,dogmu‘ Roberta Fica? On takisto povedal, že americkí vojaci budú znásilňovať slovenské ženy. Poďme sa teraz porozprávať o tom, koľko tých žien bolo znásilnených a kde,“ hovorí expremiér Eduard Heger, ktorý odmieta, že za jeho vládnutia sa začal konflikt v bezpečnostných zložkách. Hovorí tiež, prečo ako premiér skôr neodvolal ministra Lengvarského, ktorý ho nerešpektoval a ktorého výzvu na obnovu nemocníc prešetruje NAKA.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.