Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Dnes treba vedieť
27. január 2022, 10:18

Ukrajinskí biskupi

Putin nechráni kresťanské hodnoty a modlitba je silnejšia ako americké zbrane

Putin nechráni kresťanské hodnoty a modlitba je silnejšia ako americké zbrane

Vľavo arcibiskup Gudziak, vpravo arcibiskup Ševčuk. Zdroj: Wikipedia, news.ugcc.ua

Ukrajinskí gréckokatolícki arcibiskupi Gudziak a Ševčuk poskytli otvorené rozhovory o konflikte Ruska a Ukrajiny.

Konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou by priniesol smrť desaťtisícom ľudí, povedal v rozhovore pre americký portál Pillar Catholic gréckokatolícky arcibiskup Filadelfie Borys Andrij Gudziak, ktorý je hlavou asi 50-tisíc ukrajinských gréckokatolíkov v USA.

Ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorý považuje rozpad Sovietskeho zväzu za najväčšiu geopolitickú katastrofu 20. storočia, podľa arcibiskupa Gudziaka prekáža ukrajinská demokracia. Putin sa zároveň obáva, že podobným smerom by sa mohlo vydať aj Bielorusko.

„V ľudskom srdci je hlboko zakorenený Bohom daný zmysel pre dôstojnosť a slobodu, ktoré sú hrozbou pre autoritárskych a skorumpovaných vládcov,“ zdôraznil Gudziak, podľa ktorého je na ceste k totalite aj samotné Rusko.

Arcibiskup Gudziak: Ruský režim ničí ľudskú dôstojnosť

Gréckokatolícky arcibiskup pripomenul aj fakt, že po rozpade Sovietskeho zväzu mala Ukrajina tretí najväčší jadrový arzenál na svete, väčší ako Čína, Anglicko a Francúzsko dohromady.

„V roku 1994 sa však Ukrajina pri presadzovaní mieru stala prvou krajinou v histórii ľudstva, ktorá jednostranne eliminovala svoj jadrový arzenál pod podmienkou, že jej územnú celistvosť zaručí Západ a Rusko. Rusko s tým súhlasilo a teraz vidíme, čo sa stalo,“ poukázal Gudziak.

Cirkevný hodnostár sa nevyhol ani kritike moskovského pravoslávneho patriarchu Kirilla, za ktorého pôsobenia vznikol tzv. ideologický konštrukt Russkij mir, teda ruský svet, postavený na tom, že všade, kde je prítomné ruské impérium, ide o kánonické územie ruskej pravoslávnej cirkvi.

„Na Ukrajine máme ruské školy, ruská pravoslávna cirkev tam má tisíce farností. Pre porovnanie, v Rusku sú státisíce ukrajinských gréckokatolíkov a nemajú ani jednu zákonom registrovanú farnosť. Ukrajinci v Rusku, ktorých je štyri až šesť miliónov, nemajú ani jednu ukrajinskú jazykovú školu,“ porovnal situáciu v oboch krajinách Borys Gudziak.

Čítajte tiež

Filadelfský arcibiskup sa kriticky vyjadril aj na adresu tých konzervatívnych katolíkov, ktorí sa pozerajú na Putina a Rusko ako na baštu tradičných hodnôt.

„Rusko má najvyššiu mieru umelých potratov na svete. Rusko má astronomickú mieru alkoholizmu. Samovraždy patria k najvyšším, rovnako ako miera korupcie,“ poukázal arcibiskup a opýtal sa, či režim, ktorý ničí ľudskú dôstojnosť a nevyberanými prostriedkami sa zbavuje svojich odporcov, môže byť inšpiráciou pre ľudí vyznávajúcich tradičné kresťanské hodnoty.

Arcibiskup Ševčuk: Modlitba je silnejšia ako americké zbrane

„Ukrajina nie je krajinou, akou bola ešte v roku 1914. Ukrajinská spoločnosť sa bude brániť a bude prelievaná krv. Preto sa modlíme, aby sa to nestalo,“ povedal v rozhovore pre poľskú katolícku agentúru KAI kyjevsko-haličský vyšší arcibiskup Svjatoslav Ševčuk.

Podľa hlavy Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi obyvatelia už roky žijú v očakávaní frontálneho útoku zo strany Ruska. „Napätie na Ukrajine narastá a potrebuje len iskru, ktorá povedie k výbuchu. Rusko na to len čaká a môže nastať situácia, aká je v súčasnosti v Kazachstane,“ zhodnotil arcibiskup Ševčuk.

Eparchie Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi po celom svete sú zapojené do nepretržitej duchovnej reťaze za mier.

„Urobme analógiu: keď sa nepriateľ priblíži k našim hraniciam, nastáva všeobecná mobilizácia armády, celej spoločnosti, aby sa bránila, a my kresťania sa tiež mobilizujeme duchovne, aby sme sa bránili modlitbou a pôstom. Som presvedčený, že naše duchovné zbrane sú silnejšie ako pušky a rakety, ako lži a manipulácia, ktoré v súčasnosti nepriateľ šíri po celom svete,“ uviedol arcibiskup Ševčuk a dodal: „Modlite sa za nás, pretože vaša modlitba je silnejšia ako americké zbrane.“

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami
pred 7 hodinami

Španielska LGBT komunita hovorí o stigmatizácii pri informovaní o opičích kiahňach. „Hlavné riziko sa v súčasnosti týka mužov, ktorí mali sex s mužmi, a to musíme povedať. Robíme to v záujme práve tejto skupiny, ktorej sa to týka. To nie je stigmatizácia, to je skrátka zhodnotenie aktuálnej hrozby,“ kontroval komunite nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. (markíza)

pred 7 hodinami

Holanďan Koen Bouwman triumfoval v 19. etape cyklistických pretekov Giro d’Italia. Jazdec tímu Jumbo-Visma zdolal druhého Švajčiara Maura Schmida a tretieho Taliana Alessandra Tonelliho. Ružový dres pre vedúceho pretekára celkového poradia si udržal Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu-Grenadiers. (tasr)

pred 8 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť počet ľudí absolvujúcich preventívne prehliadky. Dobrým príkladom je podmienenie uhrádzania niektorých úkonov u zubného lekára preventívnymi prehliadkami. „Prevencia je najlepšia a je najlacnejšia. Pripravuje sa aj legislatíva, ale všetko je to ešte v rámci diskusií,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.