Rusko a Ukrajina
USA odmietli požiadavky Moskvy ohľadom prijatia Ukrajiny do NATO

Jens Stoltenberg. Foto - TASR/AP
„Pri Rusku sme pripravení na najhoršie," vraví generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg.
Spojené štáty neurobili žiadne ústupky voči hlavným ruským požiadavkám týkajúcim sa Ukrajiny a NATO. Uviedol to americký minister zahraničných vecí Antony Blinken po tom, ako USA doručili v stredu ruskému ministerstvu zahraničných vecí svoju písomnú odpoveď na návrh bezpečnostných záruk, ktoré požaduje Rusko v súvislosti so situáciou na Ukrajine.
Informovala o tom agentúra AFP.
Moskva pred vyše mesiacom požiadala Spojené štáty a organizáciu NATO o rozsiahle bezpečnostné záruky vrátane toho, aby sa Aliancia nerozšírila o Ukrajinu či iné postsovietske krajiny a aby nehromadila svoje sily v strednej a východnej Európe.
"Dávame jasne najavo, že existujú základné princípy, ktoré sme odhodlaní presadzovať a brániť, vrátane suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny a práva štátov zvoliť si vlastné smerovanie v otázkach bezpečnosti a spojenectiev," povedal Blinken.
List, ktorý vznikol v rámci koordinovanej odpovede medzi transatlantickými spojencami a partnermi v reakcii na hromadenie ruských jednotiek pri hraniciach Ukrajiny, sa podľa Blinkena zaoberal tiež opatreniami na zvýšenie dôvery v súvislosti s vojenskými cvičeniami a manévrami v Európe.
List tiež podľa Blinkena otvára dvere k napredovaniu rokovaní medzi spojencami z NATO a Ruskom o kontrole zbrojenia v otázke strategických zbraní a jadrových hlavíc umiestnených v Európe.
Šéf americkej diplomacie dodal, že v nasledujúcich dňoch očakáva ďalšie rokovania so svojím ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom po tom, čo sa ruská strana oboznámi s obsahom odovzdaného dokumentu. USA sú podľa Blinkena pripravené na dialóg a je na Rusku, akú cestu si vyberie.
Stoltenberg: NATO je pri Rusku "pripravené na najhoršie"
NATO doručilo Rusku návrhy na diplomatické riešenie napätia ohľadne zhromažďovania ruských vojsk na hraniciach s Ukrajinou, avšak spojenci ostávajú "pripravení na najhoršie". Vyhlásil to generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg, informuje agentúra AFP.
"Opäť sa obraciame na Rusko, aby sme sa pokúsili ísť cestou dialógu a našli politické riešenie," uviedol Stoltenberg po tom, čo Aliancia zaslala Moskve písomnú odpoveď na bezpečnostné požiadavky. "Veríme v dobré riešenie – deeskaláciu, na ktorej pracujeme –, ale takisto sme pripravení na najhoršie," dodal.
Stoltenberg uviedol, že NATO je pripravené na diskusiu s Ruskom ohľadne jeho obáv, avšak odmietol hlavnú požiadavku Moskvy na vylúčenie ukrajinského a gruzínskeho členstva v NATO. "Nemôžeme a nebudeme robiť kompromisy týkajúce sa zásad, na ktorých spočíva bezpečnosť našich spojenectiev a bezpečnosť v Európe a Severnej Amerike," vyhlásil.
Námestník ruského ministra zahraničných vecí Alexandr Gruško pre agentúru Interfax potvrdil, že Moskva dostala odpoveď od NATO, ktorá bola odovzdaná ruskému veľvyslancovi v Belgicku Alexandrovi Tokovininovi. Na otázku, ako dlho potrvá, kým Rusko na dokument od NATO zareaguje, Gruško uviedol: "Prečítame si to. Preštudujeme to. Našim partnerom trvalo takmer mesiac a pol, kým si preštudovali náš návrh."
Dnes treba vedieť
Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračuje proces v prípade objednávky vraždy Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov. Denník N informuje, že trestné stíhanie Zoltána Andruskóa a Miroslava Marčeka v kauze prípravy vrážd prokurátorov bolo prerušené. Súd o tom informovala NAKA. Zo správy polície vyplýva, že Tomáš Szabó už pri samotnom vyšetrovaní avizoval polícii, že bude spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní. Popoludní by mal byť vypočutý otec zavraždeného novinára Jozef Kuciak.
Počet amerických vojakov rozmiestnených v európskych krajinách sa – oproti času pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu – zvýšil o 30 percent. V súčasnosti majú Spojené štáty v Európe približne 102-tisíc svojich vojakov. (tasr)
Poslanci by mali o 11.00 h hlasovať o posunutí troch zákonov do druhého čítania. Ide o návrhy protiinflačnej pomoci, zdanení mimoriadnych príjmov z ropy, ako aj o tzv. lex Ukrajina 3. Po hlasovaní by mali rokovať výbory. Parlament v úvode dnešného rokovania debatuje o návrhu zákona o mediálnych službách z dielne ministerstva kultúry. (tasr)
KDH vyzýva Matoviča a Gröhlinga, aby neznižovali rozpočet vysokým školám
Podľa hnutia im chýba 60 miliónov eur.
V okupovanej Chersonskej oblasti možno vznikne ruská vojenská základňa
Rusko obsadilo oblasť v polovici marca a odvtedy tam už dosadilo novú správu a začalo zavádzať ruský rubeľ.
Mária Podhradská pre Postoj hovorí, aká je rola partnera ťažko chorého človeka, čo im ako rodine pomohlo vyrovnať sa s novou situáciou a prečo by vnútornú premenu, ktorú choroba so sebou priniesla, odporučila každému.
Vojna na Ukrajine
Kyjev je pripravený na výmenu zajatcov, Zelenskyj žiada vyvinutie tlak na Rusko
„Nepotrebujeme ruských vojakov, potrebujeme len našich. Sme pripravení na výmenu hoci aj zajtra,“ povedal ukrajinský prezident.
„Matovič je v politike autokrat, verí svojej myšlienke a chce si ju stoj čo stoj presadiť. Keď sa vo veci rozhodne, chce ju okamžite presadiť, a kto mu stojí v ceste, toho odstráni. Taká je jeho povahová črta. To neznamená, že je to zlý človek, len nerozmýšľa o tom, ako samospráva a štát fungujú,“ hovorí predseda Únie miest Slovenska a primátor Trenčína Richard Rybníček.
Moskva si nie je istá, či potrebuje obnovenie vzťahov so Západom, tvrdí Lavrov
„Musíme prestať byť závislí na úplne všetkom zo Západu, aby sme zaistili rozvoj kriticky dôležitých sektorov bezpečnosti a ekonomiky a sociálnej sféry našej vlasti," uviedol.
Niektorí publicisti a historici spochybnili vhodnosť ocenenia s poukazom na údajné angažovanie trojice popravených Púčika, Tunegu a Tesára na strane režimu Slovenského štátu. Objavilo sa všeobecné konštatovanie, že pôsobili v štruktúrach ľudáckeho režimu. Každé zovšeobecnenie však vedie k zjednodušeniu. V tomto prípade je zavádzajúce. Píše historik Róbert Letz.