Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
26. január 2022

Zločin a trest

Prepustenie Bašternáka je facka spravodlivosti

Vyzerá to tak, že trest pre podvodníka Bašternáka sa končí presne tak, ako si to na začiatku naplánovali Kaliňák s Ficom.

Prepustenie Bašternáka je facka spravodlivosti

TASR

Scéna, ako Ladislav Bašternák po pár rokoch mieri na slobodu, nepôsobí veľmi fotogenicky. Bašternák predsa nebol len jeden z daňových podvodníkov, ktorí využili diery v systéme. Bašternák bol a stále je výkladnou skriňou organizovaných majetkových zločinov s politickým krytím.

Treba však priznať, že jeho prepustenie nie je chyba sudcu. Bašternák má predsa právo na rovnaké zaobchádzanie ako ktorýkoľvek iný odsúdený, ktorý môže požiadať o predčasné prepustenie na podmienku. 

Je to skôr chyba finančnej správy, NAKA a prokuratúry, ktoré na jeho prípad tak trochu zabudli. Po voľbách v roku 2020 sa predsa mohlo obnoviť vyšetrovanie jeho podvodov, ktoré by bolo dôslednejšie než vyšetrovanie za Fica s Kaliňákom… Nestalo sa. Bašternák už nebol pre nikoho témou dňa. Odsedel si len minimum, ktoré mu naložili ešte za vlády Smeru.

Škoda.

Ak by NAKA vedela po voľbách pritlačiť na Bašternáka, možno by urobil to, čo mnohí iní. A prehovoril by o politickom pozadí svojich obchodov.

Náš človek

Bašternák spolu s Glváčom roky fungovali ako dvorní realitní makléri, ktorí dodávali nehnuteľnosti špičkám Smeru za komické ceny. S prísľubom, že úrady sa nebudú starať o šedú zónu Bašternákových miliónových výnosov. Premiér Fico dostal kľúče od miliónového bytu v Bonaparte. Ministri Kaliňák a Počiatek získali realitné firmy B. A. Haus a BG Invest.

Za tučným majetkom Bašternákovcov, za aký by sa nehanbili ani šejkovia, neboli daňové podvody, ale rozkrádanie štátnej kasy cez vymyslené obchodné transakcie. Fungovať to mohlo len s aktívnou nadprácou ľudí z finančnej správy. A následne s policajným a politickým krytím.

Bašternák narazil až v roku 2017, keď opozícia a médiá odkryli jeden z jeho podvodov v objeme dva milióny eur. Nasledovali masívne verejné protesty. A panika vo Ficovej vláde.

Ďalšie zakrývanie Bašternákových podvodov už nebolo možné.

Vtedy padlo rozhodnutie, že Bašternák si pôjde posedieť, no len na pár rokov. Vyšetrovateľ mu „spočítal“ iba jediný a notoricky známy podvod. Ostatné podozrenia z ďalších miliónových podvodov išli nabok. Bašternák sa priznal, previedol svoj majetok na rodinu a išiel na pár rokov za mreže.

Fico s Kaliňákom mohli byť spokojní. A Bašternák do istej miery tiež.

Inzercia

Kľúče od skrine

Komplikácie mohli prísť po voľbách. Vtedy Bašternákovi hrozilo, že úrady urobia presne to, čo má byť v takých prípadoch rutina.

Ak finančná správa zistí, že nejaký podnikateľ obral štát o dva milióny eur na jedinej fiktívnej transakcii, spravidla má nasledovať hĺbková kontrola všetkých jeho firiem a vratiek DPH. Hoci aj desať rokov spätne. Médiá prišli s podozreniami, že Bašternák mohol obrať štát o viac ako desať miliónov eur.

Úrady sa však do hĺbkovej daňovej kontroly nerozbehli ani za vlády Smeru, ani za vlády Matoviča.

NAKA len oprášila ďalšie mediálne známe prípady v jeho kauzách, no bez rozsiahleho vyšetrovania podstaty veci. Teda bez skenovania a zúčtovania všetkých miliónových podvodov, v ktorých mohol figurovať ako konečný užívateľ výhod.

Aby sme to spresnili: kľúče od skrine nemá len NAKA, ale v prvom rade finančná správa. A jej kriminálny úrad. Ak by finančná správa prácne preskúmala všetky vratky DPH určené pre Bašternáka a dala by dokopy konečný účet, NAKA by sa postarala už len o formality. Stíhanie. A prípadné otázky pre Bašternáka, či si nechce znížiť ďalšie tresty spoluprácou s vyšetrovateľom.

Pripomeňme, že vedenie finančnej správy spadalo po voľbách pod Hegera. A od marca 2021 pod Matoviča. Obaja sa mohli postarať o to, aby na úrad nastúpili ľudia, ktorí sa zamerajú na jadro problému: na rozkrádanie štátnej kasy „našimi ľuďmi“. A na veľké zúčtovanie, ktoré by pritlačilo k múru nielen Bašternáka, ale aj ďalších, ktorí vysávali zo štátneho vrecka milióny eur.

Iste, platí, že NAKA po voľbách preukázala slušný výkon. Udrela na oligarchov, udrela na bödörovcov v polícii či na špeciálneho prokurátora Kováčika.

Bašternák však pozornosti úradov po zmene vlády unikol. A potichu odplával do bezpečia.

Jednoducho: vyriešili si ho Kaliňák s Ficom. Po nich to už nezopakoval nikto iný.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.