Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. január 2022, 11:50

KDH vyzýva vládu, aby samosprávam rozviazala ruky. Predstavilo 17 riešení

Navrhované riešenia majú podľa hnutia skvalitniť život na Slovensku. 

Mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie vyzýva vládu, aby rozviazala samosprávam ruky a odstránila systémové chyby. Hnutie preto predstavilo svoj "samosprávny balík" so 17 riešeniami, ktoré po zapracovaní vládou majú skvalitniť život občanov na Slovensku.

Riešenia navrhované KDH pokrývajú tri základné oblasti, a to návrhy pre vybudovanie miest a obcí hodných 21. storočia, dostupné bývanie a kvalitné služby. Hnutie plánuje opatrenia rozširovať. "Jedným z kľúčových problémov rozvoja miest a obcí sú pozemky. Slovenský pozemkový fond je dnes pri jednoduchých pozemkových úpravách skôr brzdou než nositeľom impulzov," vyhlásil starosta Oravskej Polhory (okres Námestovo) Michal Strnál.

Ak by sa podľa neho fond dokázal zefektívniť a sprístupniť, priniesol by lepšie podmienky pre budovanie potrebných infraštruktúr, vrátane ciest, inžinierskych sietí či cyklotrás. Mnoho rozvojových plánov, ako tvrdí, stroskotáva hneď pri ich zrode, keď sa obec nevie dostať k pozemkom, ktoré vlastní štát, alebo sú nezaknihované.

Slovensko podľa KDH nepotrebuje nový systém výstavby štátnych nájomných bytov, pretože stačí vylepšiť a zatraktívniť existujúci systém výstavby bytov samosprávami. Teda mestských i obecných bytov. "Stačilo zjednodušiť podmienky výstavby obecných nájomných bytov a dnes sme ich mohli mať tisíce," tvrdí starosta obce Zborov (okres Bardejov) Ján Šurkala.

Privítal by vyššiu mieru dotácií či úverov pri výstavbe nájomných bytov vo výške aspoň 50 percent z hodnoty stavby. Rovnako aj väčšiu podlahovú plochu podporovaných nájomných bytov, zväčšenie plochy pre ohlásenie drobnej stavby zo súčasných 25 na 50 metrov štvorcových či celkovo viac peňazí na výstavbu nájomných bytov.

Starostka obce Radatice (okres Prešov) Gabriela Viazanková upozornila, že vláda preniesla mnoho kompetencií na mestá a obce, ale nezabezpečila aj ich udržateľné financovanie. "Pre samosprávu je tak nezriedka nemožné udržiavať kvalitu základných služieb na požadovanej úrovni," povedala. Je podľa nej čas zlepšiť komunikáciu vlády so samosprávami.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Minister financií Igor Matovič hovoril o protiinflačnom balíku s kotlebovcami, premiérovi Eduardovi Hegerovi to neprekáža. „Vadilo by mi, ak by došlo k nejakému obchodovaniu,“ povedal predseda vlády. „Mojou úlohou je dostať SaS na palubu,“ dodal. Najbližšie sa mu to môže podariť v nedeľu na koaličnej rade. (markíza)

pred 3 hodinami

MS v hokeji: Švajčiari zvíťazili v šlágri „slovenskej“ A-skupiny nad Kanadou 6 : 3. Po skvelej prvej tretine, ktorá sa skončila 3 : 3, vyhrali „Helvéti“ ďalšie dve 1 : 0 a 2 : 0 a s plným počtom bodov po piatich stretnutiach sú na čele tabuľky. Pre zámorský tím to bola prvá prehra na turnaji. (tasr)

pred 6 hodinami

MS v hokeji: Dáni zvíťazili nad Francúzskom 3 : 0, po piatich vystúpeniach majú na konte deväť bodov a priebežne sú na 4. priečke zaručujúcej postup do štvrťfinále. Slovenský tím je pred stretnutím s Talianskom (19.20 hod.) na 5. mieste a za Dánmi zaostáva o tri body. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.