Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. január 2016

Relikviár svätej Terézie putuje po kostoloch v Nitrianskej diecéze

Dva nitrianske kostoly privítali v pondelok 11. januára relikviár svätej Terézie z Lisieux. Predpoludním čakal na telesné ostatky známej svätej rehoľníčky Farský kostol Navštívenia Panny Márie v Nitre zaplnený veriacimi, neskôr sa relikvie dostali do Farského kostola svätého Gorazda na Klokočine.

„Každý sa chcel relikviára aspoň na chvíľu dotknúť a zotrvať v tichej modlitbe,“ informoval hovorca Nitrianskej diecézy Miroslav Lyko. Relikvie si uctil aj nitriansky biskup Viliam Judák, ktorý predsedal sláveniu svätej omše. Predchádzala jej prednáška o živote a spiritualite svätej Terézie.

Relikvie svätej Terézie z Lisieux dopravili na územie Nitrianskej diecézy 10. januára. Boli umiestnené v Močenku, kde mali veriaci možnosť prichádzať k nim celú noc. Pri príležitosti príchodu relikviára vydala Slovenská pošta s Komunitou Kráľovnej pokoja a miestnym klubom filatelistov v Močenku dve poštové pečiatky. Prvá je viazaná na miesto - Pošta Močenok a bude používaná na pošte v čase od 11. do 17. januára tohto roka. Na tomto mieste je k dispozícii aj korešpondenčný lístok. Druhá je viazaná na miesto - Pošta Radošina a bude používaná v čase od 22. do 28. januára tohto roka. Relikviár svätej Terézie bude putovať po slovenských farnostiach do 24. januára.

Urna s relikviami putuje po celom svete už niekoľko desaťročí. Do dnešného dňa je to vyše 50 krajín, od Filipín po Spojené štáty, cez Irak, Izrael, Rusko, Sibír. K relikviáru prišlo niekoľko desiatok miliónov ľudí. Obľúbená svätica je patrónkou misií a druhou patrónkou Francúzska.

 

Inzercia

Odporúčame

V Istanbule zabíjal Sýrčan

V Istanbule zabíjal Sýrčan

Samovražedný bombový útok v Istanbule údajne spáchal Sýrčan. Väčšina z desiatich ľudí, ktorí dnes zahynuli pri samovražednom bombovom útoku v centre tureckého Istanbulu, boli cudzinci, povedal podľa agentúry Reuters podpredseda tureckej vlády Numan Kurtulmus.