Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. január 2022, 10:02

Vlna omikronu

Rast prípadov je vidieť už na celom Slovensku. Sme pripravení, hlási Lengvarský

Rast prípadov je vidieť už na celom Slovensku. Sme pripravení, hlási Lengvarský

Foto: TASR/Pavol Zachar

„Omikron vlna začala na Slovensku vysoko prevládať,“ hovorí minister zdravotníctva. 

Slovensko už začína pociťovať nárast vlny omikronu. Za utorok pribudlo 13 840 nových prípadov. Ide o najvyšší údaj od začiatku decembra. Vykonaných bolo 32 328 PCR testov. Pozitivita stúpla na viac ako 42 percent.

Ide o skokový nárast nových prípadov. V rovnaký deň pred týždňom bolo 6 183 infikovaných. Včera ich hlásili 8 118. 

Za posledné dni vidieť mierny nárast hospitalizovaných

V priemere pribúda viac ako 8 500 prípadov denne, kým minulý týždeň to bolo 3 600. „Omikron vlna začala na Slovensku vysoko prevládať,“ povedal na pravidelnej tlačovke k aktuálnej situácii minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. 

Počet hospitalizovaných klesol oproti minulému týždňu o 140. Podľa šéfa Inšitútu zdravotných analýz Mateja Mišíka už však v posledných dňoch vidieť mierny nárast pacientov. 

Vlna omikronu rastie na celom Slovensku. V 14 okresoch došlo k v strojnásobeniu počtu nových prípadov. V okresoch Námestovo, Tvrdošín, Stropkov a Dunajská Streda je sedemdňová incidencia vyššia ako 2-tisíc. To znamená, že v nich bolo za posledný týždeň pozitívne testovaných viac ako dve percentá obyvateľov. 

Rastie aj pozitivita testov, osem okresov je na úrovni 50 percent. „Pri dosiahnutí vysokej pozitivity môžeme očakávať, že nebudeme vidieť výrazný nárast prípadov. To však neznamená, že tam neprebieha rast počtu infikovaných osôb,“ hovorí Mišík.

Minister zdravotníctva tvrdí, že sa pripravujú na nárast testovania aj na vytvorenie triážnych stanov. „Sme pripravení na to, čo nás čaká. Prognózy, ktoré sme hovorili, sa napĺňajú,“ dodal.  

Pavelka upozorňuje na iné príznaky aj následky po prekonaní

Tretiu dávku vakcíny dostalo za posledný týždeň na Slovensku 100-tisíc ľudí. Celkovo už má boosterovú dávku viac ako 1,5 milióna osôb (60 percent). U seniorov nad 60 rokov ju už dostalo 87 percent. 

Epidemiológ Martin Pavelka upozorňuje na to, že ochranný efekt dvojdávkovej schémy vakcín veľmi rýchlo vyprchá. Stratu podľa neho dokáže vykompenzovať tretia dávka. Dodáva, že prekonanie neposkytuje dostatočnú ochranu. 

„Ochranný efekt tretej boosterovej dávky proti ťažkému priebehu, hospitalizácii či smrti je 96,7 percenta,“ hovorí. Podľa dát je u neočkovaných riziko hospitalizácie pri omikrone len o štvrtinu nižšie ako pri delte.

Pavelka poukázal tiež na trvalé následky po prekonaní covidu. „Toto nie je chrípka, z ktorej sa vyliečite po týždni,“ zdôraznil s tým, že ochorenie môže „zmrzačiť“ zdravie a dllhodobo poškodiť kognitívne schopnosti. „U hospitalizovaných a pacientov na umelej pľúcnej ventilácii je to ekvivalent prepadu 7 bodov v IQ teste,“ povedal epidemiológ Martin Pavelka.

Inzercia

Povedal tiež, že príznaky sa pri omikrone mierne líšia. Stále sú prítomné slabosť, hnačky, bolesti hlavy a tela, no dvakrát častejšie sa oproti delte objavuje bolesť hrdla. Okrem toho je pri omikrone podľa neho omnoho menej častá strata chuti a čuchu a ide len o zlomok prípadov.

V karanténe je viac ako 20 percent žiakov

Vlna omikronu sa už začína prejavovať aj v školách, v ktorých sa momentálne vzdeláva 78,8 percenta žiakov a 81,6 percenta tried. Dištančným spôsobom sa vzdeláva už 21,2 percenta žiakov. Pred rokovaním vlády to uviedla štátna tajomníčka ministerstva školstva Svetlana Síthová. Dáta rezortu školstva nahlásilo viac ako 90,4 percenta škôl.

Minulý týždeň sa dištančne učilo 7 percent žiakov.

Síthová zdôraznila, že väčšina žiakov, ktorá sa vzdeláva dištančne, je mimo prezenčného vyučovania pre karanténu. „Tento nárast žiakov na dištančnom vyučovaní sme očakávali v súvislosti s vlnou omikron,“ povedala Síthová.

Minulý týždeň sa vykonalo viac ako pol milióna samotestov. Zo štatistík, ktoré ministerstvo zbiera, vyplýva, že pozitívne testovaných je len 2,7 % všetkých zamestnancov škôl a menej ako 1,9 percenta všetkých žiakov.

Premiér: Analýza ukázala, že povinné očkovanie sa môže zaviesť

Premiér Eduard Heger dnes predstavil výsledky analýzy o povinnom očkovani. Tá podľa neho ukázala, že ide o legitímny nástroj v záujme ochrany verejného zdravia. Analýza je dostupná tu.

„V analýze sa píše, že vakcíny sú bezpečné, znižujú riziko hospitalizácie aj úmrtia,“ hovorí s tým, že povinné očkovanie sa dá presadiť novelizáciou vyhlášky ÚVZ, novelizáciou vyhlášky o ochrane verejného zdravia či samostatným zákonom.

Slovensko je podľa Hegera momentálne v stúpajúcej vlne omikronu a očakáva sa, akým spôsobom sa prejaví v nemocniciach.

Uvažovať sa o povinnom očkovaní podľa premiéra bude, ak sa objaví variant, ktorý bude ľudí dostávať do nemocníc. 

Minister Lengvarský hovorí, že v súčasnej vlne omikronu by nebolo vhodné ani rozumné posielať ľudí na povinné očkovanie. Pripúšťa však, že téma bude opäť na stole v prípade, že príde ďalší silný variant, ktorý bude spôsobovať ťažký priebeh a mnoho úmrtí.

 

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Na Najvyššom súde sa začal odvolací proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. Špecializovaný trestný súd ho vlani v septembri neprávoplatne odsúdil na 14-ročný nepodmienečný trest. Kováčik je na pojednávaní prítomný a súdu predložil odvolanie, ktoré má tisíc strán. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.