Balík o volebných pravidlách v krajinách EÚ sa dotkne aj Slovenska, hovorí Klus
Harmonizácia sa týka nového návrhu nariadenia o transparentnosti a cielení politickej reklamy či návrhu na zmenu nariadenia o štatúte a financovaní európskych politických strán a európskych politických nadácií.
Legislatívny balík Európskej komisie zameraný na reformu niektorých volebných procesov sa týka aj voličov na Slovensku. Po utorňajšom zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli to podľa spravodajcu TASR skonštatoval štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS), ktorý upozornil, že reformy sa dotknú volieb aj referend.
Pripravovaný balík sa týka nového návrhu nariadenia o transparentnosti a cielení politickej reklamy či návrhu na zmenu nariadenia o štatúte a financovaní európskych politických strán a európskych politických nadácií.
Zahŕňa aj návrhy zmien smerníc o volebných právach – aktualizáciu pravidiel pre komunálne voľby a tiež voľby do Európskeho parlamentu (EP) s ohľadom na migrujúcich občanov EÚ. Komisia má ambíciu uzavrieť prípravu tohto balíka do polovice roka 2023.
Ako uviedol Klus, viaceré členské krajiny vyjadrili vôľu spolupracovať pri dotváraní tejto legislatívy – aj za účelom istej miery harmonizácie.
„Slovensko bude mať v roku 2024 supervolebný rok a upozornil som, že táto legislatíva sa dotkne aj debát, ktoré vedieme na národnej úrovni. Osobitne, ak chceme zlúčiť eurovoľby s druhým kolom prezidentských volieb,“ vysvetlil Klus. Podľa zatiaľ nepotvrdených plánov by sa voľby do EP mali konať 9. mája 2024.
Klus spresnil, že zmeny na únijnej úrovni sa týkajú zjednodušenia voľby poštou či umožnenia hlasovania na zastupiteľských úradoch.
„Pri tých európskych prístupoch je dôležité spomenúť, že eurokomisia chce, aby sme harmonizovali náš postoj k financovaniu politických kampaní, financovaniu zo strany európskych politických rodín či dokonca tretích krajín, ktoré sú členmi Rady Európy,“ opísal situáciu Klus.
Upozornil, že niektoré krajiny EÚ sú opatrné najmä ohľadne financovania kampaní zo strany tretích krajín. Poukazujú, že členmi Rady Európy sú aj Rusko alebo Turecko.
Niektoré členské krajiny dovoľujú účasť na eurovoľbách voličom od 16 rokov alebo túto možnosť zvažujú. Na otázku TASR, či sa k nim Slovensko tiež zaradí, Klus uviedol, že toto nie je súčasť harmonizácie a zrejme to aj naďalej zostane v kompetencii národných štátov.
Dodal však, že je potrebné harmonizovať financovanie volebných kampaní, kde sa postupy členských štátov rôznia. Intenzívne diskusie sa podľa neho vedú aj o tom, ako majú prebiehať volebné kampane na sociálnych sieťach.
„Upozornil som, že v tomto priestore dochádza k silným dezinformačným tlakom a potrebujeme adekvátnu európsku odpoveď,“ uviedol Klus.
Digitálnym platformám podľa neho zatiaľ neprekáža, že politické kampane na internete ovplyvňujú rôzne boty, trollovia či falošné užívateľské profily, pričom existuje vážne podozrenie, že dezinformačné online kampane sú často vedené z tretích krajín.
Dnes treba vedieť
Rusko je ochotné pokračovať v mierových rozhovoroch s Ukrajinou, no iniciatívu na ich obnovenie musí prejaviť Kyjev. Povedal to v nedeľu poradca ruského prezidenta Vladimir Medinskij. Vedúci ruskej delegácie dodal, že "Rusko rozhovory nikdy neodmietlo". (tasr)
Návštevníci koncertu v Rusku vyvolali rozruch - skandovali protivojnové heslá
Skupina Kis-Kis, ktorá sa už predtým vyjadrila proti vojne Ruska na Ukrajine, najprv situáciu nekomentovala.
Súhrn víkendových udalostí:
- Heger tvrdí, že nie je šéfom tejto koalície. Nechce byť ani šéfom OĽaNO.
- Podľa ministerky Kolíkovej zo SaS môže protiinflačný balíček skončiť na Ústavnom súde.
- Poľský prezident navštívil Kyjev. Povedal, že ak bude Ukrajina obetovaná z ekonomických dôvodov, bude to rana pre celý Západ.
- WHO mimoriadne zasadala z dôvodu opičích kiahní, Holandsko zavádza povinnú registráciu prípadov.
Na Slovensku sa nachádza historicky najmenej firiem s čínskym vlastníkom
Kým v roku 2019 na Slovensku vlastnili čínski podnikatelia firmy s objemom základného imania vo výške 32 miliónov eur, v súčasnosti objem imania predstavuje výšku 13,3 milióna eur.
Ak by došlo k zvyšovaniu cien nafty, zastropujú sa, tvrdí Šipoš
Poslanec Hlasu Matúš Šutaj Eštok vraví, že vláda za posledných deväť mesiacov ľuďom nijako nepomohla. Predseda klubu OĽaNO to odmieta.
Aktivistka z Pussy Riot: Štátna propaganda vymyla Rusom mozgy
"Keby Rusi poznali pravdu, vojnu by nepodporovali," tvrdí členka ruskej punk-rockvej skupiny a kritička Kremľa Lucia Steinová, ktorá koncom marca ušla z Moskvy.
Pri výbuchu v ukrajinskom Enerhodare bol vážne zranený Ruskom dosadený starosta
Pri Enerhodare sa nachádza najväčšia európska jadrová elektráreň - Záporožská jadrová elektráreň. Kyjev upozorňoval na to, že ruská okupácia tejto elektrárne zvyšuje pravdepodobnosť jadrovej havárie.
Diskusia o porušeniach základných práv a slobôd súdmi musí byť odborná
Pripomenul, že už dnes môže predseda súdu vyvodiť dôsledky voči sudcovi, ktorý podľa Ústavného súdu svojím rozsudkom porušil základné práva. S návrhom trestať sudcov prišiel Boris Kollár i nezaradený poslanec Tomáš Taraba.
Začiatok 50. rokov sa spája s procesom s buržoáznymi nacionalistami. Tí sa proti tomuto hanlivému označeniu neohradzovali. Kajali sa a v budovaní komunizmu mienili pokračovať ďalej. V rubrike História píše Jozef Hajko.
78-ročný rakúsky prezident Alexander Van der Bellen oznámil, že sa v prezidentských voľbách bude uchádzať o znovuzvolenie. „Pandémia, ruský útok na Ukrajinu a s ním spojená náročná situácia pre naše hospodárstvo, klimatická kríza – naša krajina, celá Európa zažíva nepokojné časy,“ napísal na Twitteri. Preto chce podľa svojich slov aj naďalej poskytovať svoje skúsenosti pre službu krajine. Prezidentské voľby v Rakúsku sa majú konať na jeseň. (tasr)