Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. január 2022, 19:20

Ottawa nariadila rodinám kanadským diplomatov opustiť Ukrajinu

Kanada tak nasleduje príklad niektorých svojich spojencov vrátane USA, Británie a Austrálie, a to v čase, keď šéf európskej diplomacie vyzval „nedramatizovať“ situáciu na Ukrajine.

Kanadská vláda v obave z vypuknutia ozbrojeného konfliktu na Ukrajine pristúpila k repatriácii rodinných príslušníkov diplomatov pôsobiacich na ukrajinskom území. Informoval o tom v utorok spravodajský web La Presse.

„Vzhľadom na súčasné ruské vojenské nasadenie a destabilizujúce aktivity na Ukrajine a v jej okolí sme sa rozhodli dočasne stiahnuť deti zamestnancov kanadského veľvyslanectva mladšie ako 18 rokov a ich rodinných príslušníkov, ktorí ich budú sprevádzať," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva zahraničných vecí. Rezort dodal, že situáciu na Ukrajine naďalej pozorne sleduje.

Web La Presse vo svojej správe konštatoval, že Kanada nasleduje príklad niektorých svojich spojencov vrátane USA, Británie a Austrálie, a to v čase, keď šéf európskej diplomacie Josep Borrell vyzval "nedramatizovať" situáciu na Ukrajine.

Ukrajinské úrady tiež považujú rozhodnutie Washingtonu týkajúce sa ich diplomatického zastúpenia za "predčasné" a "prehnané".

Moskva tento krok USA odsúdila ako "hystériu" a obvinila Spojené štáty a NATO "zo stupňovania napätia prostredníctvom vyhlásení a konkrétnych činov".

Podľa La Presse Kanada naďalej posudzuje možnosti dodávok zbraní do Kyjeva - podobne ako vlády vo Washingtone a Londýne. Vláda kanadského premiéra Justina Trudeaua zvažuje i možnosť vyslania posíl pre približne 200 vojakov, ktorí sú na Ukrajine v rámci výcvikovej misie Unifier. Existujú aj úvahy o predĺžení tejto misie, ktorá sa podľa pôvodných plánov mala skončiť v marci.

Americké ministerstvo obrany uviedlo v súvislosti s napätím okolo Ukrajiny do stavu najvyššej pohotovosti 8500 vojakov. Ako v pondelok vysvetlil hovorca Pentagónu John Kirby, tento stupeň pohotovosti umožňuje, aby boli pripravení na odchod o päť a nie o desať dní. Tieto jednotky by v prípade vyslania pôsobili v krajinách NATO vo východnej Európe, ale nie na Ukrajine, dodal web La Presse.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Vyšetrovateľa NAKA Tomáša Emmela, ktorý je obvinený pre korupciu a zneužitie právomocí, prepustili zo zadržania na slobodu. Podľa informácií TV Markíza sa jeden zo skutkov týka príbuzného exministra hospodárstva Štefana Žigu a kauzy Valčeky. Emmela vinia z toho, že predlžoval jeho „neobvinenie“. Od bývalého šéfa finančnej polície NAKA Bernarda Slobodníka za to údajne zinkasoval úplatok dva a pol tisíca eur. Vyšetrovateľ vinu odmieta. (tvnoviny.sk)

pred hodinou

Na Slovensku zomrelo v apríli najmenej osôb za posledných osem mesiacov, a to 4 495. Číslo sa najviac priblížilo k predpandemickým hodnotám. Medzi príčinami úmrtí dominovali choroby obehovej sústavy, nádory a choroby dýchacej sústavy. Covid bol štvrtou najčastejšou príčinou, zomrelo naň 289 osôb. Informoval Štatistický úrad. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.