Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
26. január 2022

Župné voľby

KDH sa nadýchlo k sebavedomému kroku, vo vzduchu visí Matovičova odveta

Žilinská županka Erika Jurinová z OĽaNO má problém. Rysuje sa jej protikandidát z KDH.

 KDH sa nadýchlo k sebavedomému kroku, vo vzduchu visí Matovičova odveta

Foto: TASR, Postoj – Andrej Lojan

Príprava na jesenné župné a komunálne voľby sa ešte len rozbieha. Mená kandidátov na županov či primátorov začínajú ešte len postupne vychádzať na svetlo a na úplnom začiatku sú aj rokovania o predvolebných spojenectvách.

Jeden zaujímavý súboj sa však už rysuje. Vyzerá to tak, že koalícia OĽaNO, SaS a KDH, ktorá v roku 2017 pomohla Erike Jurinovej do županského kresla v Žiline, sa nezopakuje a kresťanskí demokrati majú ambíciu postaviť v tomto kraji vlastného kandidáta.

Žilinská krajská rada KDH odobrila cez víkend ako kandidáta na županský post súčasného vicežupana Igora Janckulíka. Jeho nominácia ešte nie je definitívna a musí ju schváliť celoslovenská rada hnutia, ktorá sa zíde vo februári. Ani jej súhlas ešte nemusí znamenať stopercentnú istotu, že Janckulík bude kandidovať.

Do hry ešte môžu vstúpiť vyjednávania medzi stranami a taktika. Napríklad ak by sa v kraji objavil silný kandidát Smeru alebo Hlasu a vznikol tak veľký tlak na vytvorenie čo najširšej koalície proti nemu.

Na druhej strane, Janckulíkova kandidatúra nie je žiadnou partizánskou akciou a bola konzultovaná s vedením strany. Ani silný kandidát zo stajne Smeru alebo Hlasu zatiaľ na obzore nie je. V éteri sa síce objavilo meno niekdajšieho primátora Žiliny a šéfa Národnej diaľničnej spoločnosti Igora Chomu, ten však do tejto kategórie nepatrí. Župné voľby sú však už po novom jednokolové, a tak sa spájanie síl a budovanie koalícií ešte v istej chvíli môže stať silnou témou.

Janckulíkova ambícia zabojovať o županské kreslo v Žiline je pre KDH chúlostivou záležitosťou. Zdieľať

Janckulíkova ambícia zabojovať o županské kreslo v Žiline je pre KDH chúlostivou záležitosťou aj z iného dôvodu. Po takomto kroku proti výraznej tvári OĽaNO by muselo počítať s odvetou Matovičovej strany na iných bojiskách župných a komunálnych volieb.

Najnepríjemnejšie by to mohlo byť v Prešove, kde sa svoj post chystá obhajovať šéf KDH Milan Majerský. Ten si ako predseda strany prehru v župných voľbách nemôže dovoliť. V kuloároch sa už istý čas hovorí o tom, že odvetou OĽaNO za Janckulíkovu kandidatúru by mohla byť podpora matovičovcov pre konkurenčného kandidáta v Prešove. Najviac sa v tejto súvislosti spomína meno vicežupana a poslanca parlamentu za Sme rodina Jozefa Lukáča.

Inzercia

Zároveň však dáva Janckulíkova kandidatúra v Žiline pre KDH politickú logiku. Tento región je spolu s Prešovom baštou kresťanských demokratov a je v ich záujme potvrdiť to aj tým, že v ňom dokážu postaviť vlastného kandidáta na župana.

Igor Janckulík pritom nemusí byť nomináciou len pro forma. Môže ťažiť z poklesu popularity OĽaNO, ako aj z toho, že župa pod Jurinovej vedením nie celkom zvládla tender na regionálnu autobusovú dopravu, či z emócie, že županka u svojich vládnych kolegov nedostatočne zabojovala za záujmy oravských nemocníc.

Navyše, šéf KDH nemusí byť pred župnými voľbami nervózny. Jeho pozícia je pomerne silná. Podľa novembrového prieskumu Focusu je najdôveryhodnejším županom. V zákulisí tiež kolujú informácie o internom prieskume, podľa ktorého je Majerský jednoznačným favoritom aj pre blížiace sa voľby.

Tiež platí, že personálne nominácie pre župné a komunálne voľby sú skladačkou vyjednávaní. Samostatný postup v Žiline môže KDH kompenzovať podporou pre kandidátov OĽaNO niekde inde. Na stole je napríklad podpora kresťanských demokratov pre Jozefa Viskupiča v Trnave. Matovičova strana nie je na scéne takým hegemónom, aby mohla počítať s tým, že sa jej bude všade ustupovať.

KDH je dnes v situácii, keď potrebuje demonštrovať sebavedomie. Aj za cenu istého rizika. Mať vlastného županského kandidáta okrem Prešova aj v ďalšej svojej bašte by takýmto sebavedomým krokom bolo.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.