Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
25. marec 2009

ANKETA: Druhé kolo prezidentských volieb - morálna dilema?

V ankete sme sa spýtali túto otázku: "Vidíte morálnu dilemu v tom, či voliť Ivana Gašparoviča alebo Ivetu Radičovú, respektíve nevoliť vôbec? Aká voľba je podľa Vás správna?" Mons. Alojz Tkáč, košický arcibiskup: Voliť pôjdem. Nechcem porušiť rozhodnutie Plenárneho zasadania KBS zo dňa 19.3.2009: "B...

V ankete sme sa spýtali túto otázku: "Vidíte morálnu dilemu v tom, či voliť Ivana Gašparoviča alebo Ivetu Radičovú, respektíve nevoliť vôbec? Aká voľba je podľa Vás správna?"

Mons. Alojz Tkáč, košický arcibiskup: Voliť pôjdem. Nechcem porušiť rozhodnutie Plenárneho zasadania KBS zo dňa 19.3.2009: "Biskupi sa nebudú vyjadrovať ku kandidátom na prezidenta".

Ivan Šulík, šéfredaktor Katolíckych novín: Nevidím žiadnu dilemu či voliť alebo nie. Mám morálnu istotu, že voliť je potrebné a voliť určite pôjdem. Je to prejav morálnej zodpovednosti za spoločné dobro. Koho budem voliť si však nechám pre seba, keďže voľby - a teda i voľba hlavy štátu - je u nás tajná. A aká voľba je správna? Zodpovedná voľba - teda zodpovedné rozhodnutie pred vlastným svedomím - je určite správna voľba.

Jozef Červeň, katolícky kňaz, bloger: Nevoliť vôbec znamená odovzdať svoj hlas Gašparovičovi, ktorý v prvom kole získal viac hlasov ako Radičová. Pani Radičová zastáva a rešpektuje mnohonásobne viac kresťanských hodnôt ako pán Gašparovič, morálnu dilemu v tom môže vidieť iba "kresťan", ktorý spomedzi kresťanských hodnôt pozná len zopár.

Michal Vaško, vydavateľ kníh a periodík: Morálna dilema v tom určite je, ani jeden kandidát nezodpovedá mojim hodnotovým kritériám. Nevoliť vôbec však považujem za nezodpovedné. Voliť pôjdem.
Ivan Gašparovič, aktívny komunista, aktívny mečiarista, ktorý nenapravil nijakú zo svojich vážnych politických chýb a ani sa o to nepokúsil, nemôže byť mojim prezidentom. Budem voliť Ivetu Radičovú.

Jaroslav Daniška, redaktor revue Impulz: Morálnu dilemu nevidím, druhého kola sa nezúčastním. "Mindrák" z toho nemám, napokon, nedeje sa tak po prvýkrát. Neznamená to ani rezignáciu na politiku, kandidáta som mal, skončil v prvom kole.
Zásadné dôvody sú zrejmé: Obidvaja kandidáti nie sú schopní rešpektovať prirodzené práva. Radičová právo na život, Gašparovič vlastníctvo a slobodu. Ukazuje to ich minulosť a ani jeden z nich neurobil verejnú nápravu. Gasparovič mlčí, Radičová kresťanov celú kampaň uráža, vrchol dosiahla nehoráznym citovaním Jána Pavla II. na svoju obranu v TV diskusii.
Rozhodnutie nevoliť ovplyvňujú aj dve praktické úvahy:
1. Gasparovič nepredstavuje v súčasnej situácii mimoriadne nebezpečenstvo. Je to slabý prezident kompetenciami, aj výkonom.
2. Triumf Radičovej je triumfom liberálnej pravice. Táto však vytesňuje konzervatívnu pravicu, preto ak má náboženská pravica prežiť, musí zvýšiť svoju spoločenskú váhu, a teda ukázať, ze je tretím existujúcim prúdom na Slovensku. Preto koná správne Palko s Mikloškom, a nie Lipšic s Hrušovským.

Miroslav Lettrich, kňaz, bloger: Už skôr som sa vyjadril, že voľbu prezidenta vnímam ako súboj hodnôt a ideí. Napriek deklarovanej príslušnosti oboch kandidátov ku Rímskokatolíckej cirkvi, nemôžem sa stotožniť s hodnotovým svetom ani jedného z nich. Voľbu Ivana Gašparoviča považujem za úplne nemysliteľnú. Snáď to netreba ani rozvádzať. Necítim však ani dostatočný dôvod, aby som voľbou Ivety Radičovej podporil jej hodnotový svet - a zďaleka nejde len o otázku interrupcií. Okrem toho, sa mi zdá, akoby o hlasy konzervatívnych voličov vôbec neusilovala, čo je samozrejme jej právo. No napriek tomu, že je kandidátkou dvoch strán so slovom "kresťanský" v názve, neurobila voči konzervatívnym kresťanským voličom ani jediný ústretový krok. Na 99% sa druhého kola prezidentských volieb nezúčastním.

Pýtal sa
Matúš Demko

Inzercia

Odporúčame

Za Milanom Rúfusom: Hrozno sa premenilo na víno

Za Milanom Rúfusom: Hrozno sa premenilo na víno

„Milana Rúfusa majú radi všetci vnímaví ľudia“ povedala mi kedysi v redakcii Literárneho týždenníka Dana Podracká. Na otázku, prečo je tomu tak, podala presvedčivú odpoveď v deň majstrových 80. narodenín 10. decembra 2008 v nádhernej eseji Milan Rúfus, alebo bytie v jazyku, v ktorej odkrýva tri pod...

ZAHRANIČIE: Krv indických kresťanov si pýta zmenu

ZAHRANIČIE: Krv indických kresťanov si pýta zmenu

Zbúrané kostoly, domy a modlitebne sa počítajú v Indii na tisíce. Davy ľudí bez domova a v neustálom strachu. Stovky mŕtvych a nespočetne veľa zranených. Pomaly sme sa blížili na miesto, kde sme mali mať prestávku. Naše terénne vozidlo sa ťažkopádne presúvalo po výmoľoch, ktoré sú na cestách v blíz...

GLOSA: Vtip za 218 miliónov dolárov

GLOSA: Vtip za 218 miliónov dolárov

Kedysi boli vtipy vtipmi. Ako napríklad: Viete, čo je absolútna drzosť?Keď červík povie, že ide chytať ryby. Dnes sú vtipy, nanešťastie, aj realitou. Napríklad: Viete, čo je absolútna drzosť?Nechať si vyplatiť viac ako štyri a pol milióna dolárov za to, že som položil firmu na lopatky a zmiznúť. Ni...