Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. január 2022, 18:40

Nemecko

Vyše 100 katolíckych predstaviteľov sa prihlásilo ku komunite LGBT

Vyše 100 katolíckych predstaviteľov sa prihlásilo ku komunite LGBT

Ilustračné foto: Flickr.com/Stock Catalog

Skupina 125 osôb vrátane kňazov, vzdelávacích a administratívnych pracovníkov požaduje „slobodný prístup ku všetkým pastoračným povolaniam“.

Vyše sto predstaviteľov Katolíckej cirkvi v Nemecku sa verejne priznalo k príslušnosti k LGBT komunite.

Vo vyhlásení, ktoré v pondelok zverejnili online, vyzvali na ukončenie praxe „diskriminácie a vylúčenia“, akú zažili v cirkvi.

Informovala o tom agentúra AFP.

Skupina 125 osôb vrátane kňazov, vzdelávacích a administratívnych pracovníkov požaduje „slobodný prístup ku všetkým pastoračným povolaniam“ a ukončenie „systému utajovania, dvojitých štandardov a nečestnosti“, s akým sa podľa ich vyjadrenia v cirkvi stretávajú témy týkajúce sa komunity LGBT.

„Nadviazanie neheterosexuálneho vzťahu či uzavretie (takéhoto) manželstva nikdy nesmie byť považované za porušenie lojality ani za následnú prekážku v zamestnaní či dôvod na prepustenie (zo služby),“ uviedli signatári vyhlásenia.

Inzercia

Hamburský arcibiskup Stefan Hesse podporil spomínanú kampaň slovami: „Cirkev, v ktorej sa ľudia musia skrývať z dôvodu svojej sexuálnej orientácie, nemôže byť podľa môjho názoru v súlade s duchom Ježišovho učenia.“

Otázka homosexuálnych vzťahov spôsobuje v Katolíckej cirkvi napätie medzi konzervatívcami a liberálnejšie orientovanými kruhmi, pričom samotný pápež František má k tejto téme ambivalentný postoj, pripomína AFP.

František napríklad verejne podporil právnu ochranu pre registrované partnerstvá homosexuálov a odobril potrebu zákonov, ktoré takýto zväzok umožňujú, Vatikán však neskôr vysvetlil, že sa jeho vyjadrenia týkali len právnej, a nie cirkevnej oblasti. 

Vatikánska Kongregácia pre náuku viery zároveň vydala vlani vyhlásenie, v ktorom objasňuje, že Katolícka cirkev nemôže požehnávať homosexuálne zväzky, ktoré považuje za „hriech“.

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami
pred 8 hodinami

Španielska LGBT komunita hovorí o stigmatizácii pri informovaní o opičích kiahňach. „Hlavné riziko sa v súčasnosti týka mužov, ktorí mali sex s mužmi, a to musíme povedať. Robíme to v záujme práve tejto skupiny, ktorej sa to týka. To nie je stigmatizácia, to je skrátka zhodnotenie aktuálnej hrozby,“ kontroval komunite nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. (markíza)

pred 9 hodinami

Holanďan Koen Bouwman triumfoval v 19. etape cyklistických pretekov Giro d’Italia. Jazdec tímu Jumbo-Visma zdolal druhého Švajčiara Maura Schmida a tretieho Taliana Alessandra Tonelliho. Ružový dres pre vedúceho pretekára celkového poradia si udržal Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu-Grenadiers. (tasr)

pred 10 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť počet ľudí absolvujúcich preventívne prehliadky. Dobrým príkladom je podmienenie uhrádzania niektorých úkonov u zubného lekára preventívnymi prehliadkami. „Prevencia je najlepšia a je najlacnejšia. Pripravuje sa aj legislatíva, ale všetko je to ešte v rámci diskusií,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.