Omikron na Slovensku
Od utorka sa skráti domáca izolácia pozitívnych osôb na päť dní

Foto: TASR/Pavol Zachar
Nové pravidlá budú platiť aj v prípade karantény po úzkom kontakte s pozitívnym.
Domáca izolácia pozitívnej osoby na koronavírus sa skráti na päť dní. Týkať sa to bude všetkých pozitívnych bez ohľadu na očkovanie či prekonanie ochorenia. Vyplýva to z vyhlášky úradu verejného zdravotníctva, ktorá nadobúda účinnosť od utorka.
Izolácia bude po novom trvať päť dní, pokiaľ sa počas posledných 24 hodín u pozitívneho nevyskytli príznaky.
„Ak sa v ostatných 24 hodinách vyskytli príznaky ochorenia, o ukončení izolácie rozhodne lekár,“ spresnil šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík. Nasledujúcich päť dní musí táto osoba nosiť na verejnosti respirátor bez výdychového ventilu. Deti v školách a školských zariadeniach môžu nosiť aj rúško.
Ministerstvo zdravotníctva tak reaguje na nákazlivejší variant omikron. Ten by mohol spôsobiť výraznejšie výpadky zamestnancov.
Na plne očkovaných sa karanténa po úzkom kontakte nevzťahuje
V prípade karantény, teda ak sa osoba dostane do úzkeho kontaktu s pozitívnym človekom, zavádza vyhláška dva režimy. Pre neočkovaných a očkovaných bez posilňujúcej tretej dávky, ktorí sú viac ako deväť mesiacov od zaočkovania, bude platiť povinná päťdňová karanténa. Vykonanie PCR testu na piaty deň už nebude potrebné pri každom úzkom kontakte. O vykonaní testu najskôr na piaty deň po úzkom kontakte rozhodne ošetrujúci lekár.
Ak sa nevyskytnú príznaky, ďalších päť dní musí osoba po kontakte s pozitívnym nosiť na verejnosti respirátor, deti v školách a školských zariadeniach môžu nosiť aj rúško. „Je však dôležité všímať si symptómy. Za symptóm sa považuje aj upchatý nos,“ zdôraznila infektologička a členka konzília odborníkov Alena Koščálová. Ak sa počas karantény vyskytnú príznaky ochorenia, o ďalšom postupe rozhodne všeobecný lekár.
Ak sa do úzkeho kontaktu dostane plne očkovaná osoba s posilňujúcou dávkou, plne očkovaná osoba do deviatich mesiacov od zaočkovania alebo osoba po prekonaní covidu pred menej ako 180 dňami, nebude sa na ňu vzťahovať povinná karanténa. Podmienkou je, aby nemala príznaky a nasledujúcich sedem dní musí na verejnosti nosiť respirátor. Všeobecný lekár však bude môcť o karanténe rozhodnúť, ak napríklad ide o úzky kontakt s osobou v spoločnej domácnosti.
„Tieto osoby však zostávajú v karanténe, ak sa u nich vyskytol čo i len jeden z klinických príznakov covidu či ak ošetrujúci lekár posúdi u tejto osoby karanténu ako potrebnú,“ uvádza vyhláška. ÚVZ pripomína, že medzi najčastejšie klinické príznaky patria zvýšená telesná teplota nad 37 stupňov Celzia, kašeľ, nočné potenie, únava, bolesti hrdla, bolesti hlavy, dýchavičnosť, strata chuti alebo strata čuchu, črevné a zažívacie problémy a pocit upchatého nosa.
Vyhláška mení aj definíciu úzkeho kontaktu. Po novom pôjde o úzky kontakt aj v prípade, ak je človek s pozitívnym bez respirátora v interiéri dlhšie ako päť minút. Pôvodný limit bol 15 minút. Ide aj o prípady, keď osoby cestovali spoločne dopravným prostriedkom dlhšie ako päť minút.
Kto bude považovaný za pozitívneho
Za pozitívneho bude po novom človek považovaný aj po vykonaní domáceho antigénového testu, ktorý však musí posúdiť jeho všeobecný lekár.
"Izolácia osoby pozitívnej na COVID-19 alebo karanténa osoby po úzkom kontakte s osobou pozitívnou na COVID-19, ktorá nebola k dňu účinnosti tejto vyhlášky ukončená, sa ukončuje podľa doterajších predpisov," zdôraznila vyhláška.
Fungovanie osôb v osobitnom režime, ako sú zdravotníci či pracovníci sociálnych služieb, sa nemení. Podľa vyhlášky môžu počas pandémie pracovať aj pozitívni pracovníci bez klinických príznakov. Je to však možné iba v prípade nedostatku týchto pracovníkov, ak je potrebné podať neodkladnú zdravotnú alebo sociálnu starostlivosť a nie je možné zabezpečiť iného pracovníka ani z okolitých zariadení.
"Kratšia izolácia pozitívnych osôb a karanténa úzkych kontaktov má riešiť praktické následky rýchleho šírenia variantu omikron a neznamená, že osoby infikované alebo v karanténe už nepredstavujú žiadne riziko z pohľadu ďalšieho šírenia nákazy," dodal ÚVZ.
Dnes treba vedieť
„Áno, bolo to rýchle, bez zbytočných diskusií … tak trochu bágrom. Pardón. Prečo? Inak by sa to nikdy nepodarilo," píše Igor Matovič na Facebooku o schvaľovaní balíka pomoci rodinám. „Zobrať deťom ich prídavky, daňové bonusy či krúžkovné si skorumpovaný Fico či Pellegrini nikdy netrúfnu."
KRÁTKY PROCES Dnes som sa zobudil s dobrým pocitom. Zaparkovať v pokladničkách rodín s nezaopatrenými deťmi ročne viac...
Uverejnil používateľ Igor Matovic Streda 25. mája 2022
Rusko zvýši minimálnu mzdu, dôchodky a žoldy, nariadil Putin
„Našou kľúčovou a nemennou prioritou je zvýšiť blaho a kvalitu života občanov," vyhlásil ruský prezident.
Útok na školu v Texase
Útočník informoval o svojom zámere pred streľbou na facebooku
„Strelec najskôr strelil do tváre svojej starej matke. Tá potom kontaktovala políciu, zatiaľ čo on utekal, pri škole mal dopravnú nehodu a ušiel do školy... Polícia sa v tomto čase strelcom už zaoberala,“ uviedol texaský guvernér.
Súhrn udalostí v stredu 25. mája:
- Objednávateľom vraždy Kuciaka je Kočner, sprostredkovateľom Zsuzsová, vyhlásil Andruskó.
- Poslanci schválili Holého zákon o štátnej podpore nájomného bývania.
- Matovič neustúpil z návrhu regulovať televízne debaty. Kollár nevylúčil podporu.
- Novým komisárom pre deti sa stal lekár a zakladateľ združenia Úsmev ako dar Jozef Mikloško.
- Heger skritizoval EÚ: Príliš dlho sme vymieňali hodnoty za lacný plyn a ropu.
- Ukrajina potrebuje raketové systémy, a to čo najskôr, vyhlásil ukrajinský minister zahraničia.
- Putin podpísal dekrét o občianstve pre ľudí z okupovaných oblastí Ukrajiny.
Turecko o rozširovaní NATO
Proces vstupu Fínska a Švédska sa neposunie, kým nevyhovejú požiadavkám
„Povedali nám, že rozumejú bezpečnostným obavám Turecka. Uvidíme však, aké kroky podniknú," vyhlásil hovorca tureckého prezidenta.
Ukrajinský minister zahraničia
NATO nerobí doslova nič pre to, aby zastavilo Rusko
„Na začiatku vojny prevládala verejná mienka, že NATO je mocná sila a EÚ je schopná iba vyjadriť rôzne stupne znepokojenia. No vojna je vždy testom, ktorý strháva masky," povedal Dmytro Duleba.
„Rusko by nemalo dostať ústupky iba preto, aby sa cítilo menej ponížené. V prípade, ak dôjde k poníženiu Ruska, bude to zodpovednosť iba prezidenta Putina, ktorý sa pre túto vojnu rozhodol. Pokiaľ bude mať Ukrajina odhodlanie bojovať, tak Západ by nemal tlačiť na Ukrajinu, aby sa vzdala časti svojho územia. Samozrejme, je výhodné, aby bol mier uzatvorený čo najskôr, ale nesmie byť podmieňovaný ústupkami zo strany Ukrajiny," tvrdí Milan Krajniak.
Orbán avizoval zdanenie extra zisku bánk a korporácií, ako aj posilnenie armády
„Vojna sa naťahuje, bruselská politika sa nezlepšuje, čo spolu vedie k drastickému zvyšovaniu cien," povedal maďarský premiér.
Z prístavu v Mariupole sa údajne chystá vyplávať prvá loď od ovládnutia Moskvou, uviedol nemenovaný proruský činiteľ. Loď bude podľa jeho slov prevážať 3000 ton kovov do ruského prístavného mesta Rostov nad Donom. (tasr)
Tohtoročnou laureátkou Ceny Václava Havla za ľudské práva sa stala ruská novinárka Marina Ovsiannikovová, ktorá v marci protestovala proti ruskému vpádu na Ukrajinu narušením živého vysielania ruskej štátnej televízie Prvý kanál. Ovsiannikovová si ocenenie prevzala na ceremónii, ktorá sa konala v nórskom hlavnom meste Oslo. (tasr)