Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. január 2022, 13:45

Pakistan spustil novú očkovaciu kampaň proti detskej obrne

V rámci nej chcú podať vakcínu 22,4 milióna deťom. Okrem Pakistanu sa detská obrna vyskytuje už len v Afganistane.

Úrady v Pakistane začali v pondelok s očkovacou kampaňou proti detskej obrne, v rámci ktorej chcú podať vakcínu 22,4 milióna deťom vo veku do piatich rokov. Dochádza k tomu v čase, keď v krajine rastie počet zaznamenaných prípadov nákazy koronavírusom. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na tamojšie úrady.

Do týždeň trvajúcej akcie sa zapojí približne 150 000 zdravotníkov, spresnil koordinátor očkovacej kampane. Predchádzajúca kampaň sa uskutočnila pred niekoľkými týždňami, keď v krajine zaznamenali pokles v počte prípadov nákazy koronavírusom.

Úrady vyjadrili nádej, že pomocou najnovšej kampane odstránia v Pakistane detskú obrnu. Pravidelné očkovacie kampane prebiehajú v krajine už 25 rokov. Vlani hlásil Pakistan iba jeden nový prípad detskej obrny, a to z provincie Balúčistán na juhozápade krajiny. Okrem Pakistanu sa detská obrna vyskytuje už len v Afganistane.

Miestne úrady posilnili počas očkovacej kampane bezpečnostné opatrenia v snahe ochrániť zdravotníkov v regiónoch, kde ich bežne napádajú islamistickí militanti. Islamisti očkovanie odmietajú a považujú ho za sprisahanie Západu s cieľom sterilizovať moslimské deti. V minulosti preto pozabíjali desiatky zdravotníkov i policajtov zabezpečujúcich im ochranu.

Očkovacia kampaň odštartovala v Pakistane v čase, keď krajina hlási za 24 hodín viac ako 7000 prípadov nákazy koronavírusom. Ide o jeden z najvyšších denných prírastkov od júna 2020.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami
pred 7 hodinami

Španielska LGBT komunita hovorí o stigmatizácii pri informovaní o opičích kiahňach. „Hlavné riziko sa v súčasnosti týka mužov, ktorí mali sex s mužmi, a to musíme povedať. Robíme to v záujme práve tejto skupiny, ktorej sa to týka. To nie je stigmatizácia, to je skrátka zhodnotenie aktuálnej hrozby,“ kontroval komunite nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. (markíza)

pred 8 hodinami

Holanďan Koen Bouwman triumfoval v 19. etape cyklistických pretekov Giro d’Italia. Jazdec tímu Jumbo-Visma zdolal druhého Švajčiara Maura Schmida a tretieho Taliana Alessandra Tonelliho. Ružový dres pre vedúceho pretekára celkového poradia si udržal Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu-Grenadiers. (tasr)

pred 8 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť počet ľudí absolvujúcich preventívne prehliadky. Dobrým príkladom je podmienenie uhrádzania niektorých úkonov u zubného lekára preventívnymi prehliadkami. „Prevencia je najlepšia a je najlacnejšia. Pripravuje sa aj legislatíva, ale všetko je to ešte v rámci diskusií,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.