Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. január 2022, 12:03

V čínskom 13-miliónovom meste Si-an sa po mesiaci skončil lockdown

V Pekingu však úrady nariadili masové testovanie, v časti mesta sa totiž objavili nové prípady covidu.


Čínske úrady v pondelok zrušili mesiac trvajúci lockdown uvalený na severné mesto Si-an a jeho 13 miliónov obyvateľov. Počty nakazených koronavírusom tam totiž klesajú, pričom do Zimných olympijských hier v Pekingu ostávajú necelé dva týždne. Informácie priniesla tlačová agentúra AP.

Medzitým úrady nariadili testovanie dvoch miliónov obyvateľov v jednom okrese Pekingu, pretože v tomto čínskom hlavnom meste zistili sériu prípadov infekcie. Vláda nariadila ľuďom v oblastiach Pekingu, označených ako nákazou vysoko ohrozené, aby neopúšťali mesto, pretože v okrese Feng-tchaj bolo zistených 25 prípadov a v ďalších okresoch 14 prípadov.

Obyvatelia Feng-tchaja stáli v mraze v radoch na chodníkoch pokrytých snehom a čakali na testovanie. Olympijské hry sa budú konať za prísnych kontrol, ktorých cieľom je izolovať športovcov, personál, novinárov a úradných predstaviteľov od obyvateľov.

Športovci musia byť zaočkovaní alebo absolvovať po príchode do Číny karanténu. Oznámenie radnice mesta Si-an v pondelok nasledovalo po obnovení letov z tohto mesta v predchádzajúci deň. Toto veľké priemyselné centrum a bývalá metropola niekdajšieho cisárstva je preslávená tým, že sa tam nachádza armáda terakotových vojakov.

Si-an počas lockdownu zápasilo s tým, aby vôbec zabezpečilo potraviny obyvateľom a udržalo pri živote miestnu ekonomiku, keďže ľudia museli byť povinne doma. V Si-ane sa uplatňovala stratégia "nulovej tolerancie" voči koronavírusu, ktorú si vytýčila vládnuca komunistická strana. Súčasťou tejto stratégie sú lockdowny, obmedzenia v cestovaní a hromadné testovanie vždy, keď sa objaví nejaký prípad nákazy.

Si-an sa nachádza približne 1000 kilometrov juhozápadne od Pekingu, kde sa olympijské hry začínajú 4. februára. Vstup do Si-anu bol zrušený 22. decembra po výskyte prípadov, pripisovaných variantu koronavírusu delta.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami
pred 5 hodinami

Španielska LGBT komunita hovorí o stigmatizácii pri informovaní o opičích kiahňach. „Hlavné riziko sa v súčasnosti týka mužov, ktorí mali sex s mužmi, a to musíme povedať. Robíme to v záujme práve tejto skupiny, ktorej sa to týka. To nie je stigmatizácia, to je skrátka zhodnotenie aktuálnej hrozby,“ kontroval komunite nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. (markíza)

pred 6 hodinami

Holanďan Koen Bouwman triumfoval v 19. etape cyklistických pretekov Giro d’Italia. Jazdec tímu Jumbo-Visma zdolal druhého Švajčiara Maura Schmida a tretieho Taliana Alessandra Tonelliho. Ružový dres pre vedúceho pretekára celkového poradia si udržal Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu-Grenadiers. (tasr)

pred 6 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť počet ľudí absolvujúcich preventívne prehliadky. Dobrým príkladom je podmienenie uhrádzania niektorých úkonov u zubného lekára preventívnymi prehliadkami. „Prevencia je najlepšia a je najlacnejšia. Pripravuje sa aj legislatíva, ale všetko je to ešte v rámci diskusií,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.