Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. január 2022, 11:21

Rusko plánuje usporiadať taktické vojenské cvičenia pri pobreží Írska

Informoval o tom írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney s tým, že tento krok nie je vítaný, no krajina mu nemôže zabrániť.

Írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney v pondelok vyhlásil, že Rusko plánuje usporiadať taktické vojenské cvičenia pri pobreží jeho krajiny, ale tento krok nie je vítaný vzhľadom na zvýšené napätie a neistotu, či chce Moskva podniknúť inváziu na Ukrajinu. Informácie priniesla tlačová agentúra AP.

Coveney novinárom v Bruseli povedal, že cvičenia sa majú konať 240 kilometrov od juhozápadného pobrežia Írska, v medzinárodných vodách, ale takisto vo výlučnej ekonomickej zóne Írska. "Nemáme právomoc zabrániť tomu, aby sa to stalo, ale určite som jasne ruskému veľvyslancovi v Írsku povedal, že to nie je vítané," uviedol Coveney, keď pricestoval do Bruselu na rozhovory so svojimi kolegami z EÚ, ktoré budú zamerané na Rusko a Ukrajinu.

"Toto nie je vhodný čas na zvyšovanie vojenskej aktivity a napätia - vzhľadom na to, čo sa deje s Ukrajinou a na Ukrajine," dodal írsky minister.

Uznal, že Rusko môže uskutočniť taktické cvičenia v medzinárodných vodách, "ale fakt, že si pre cvičenia vybralo lokalitu na západných hraniciach, ak chcete, tak na hraniciach Európskej únie, pri írskom pobreží, nie je z nášho pohľadu práve teraz jednoducho vítaná vec a je neželaná, predovšetkým v nasledujúcich týždňoch".

Ministri zahraničných vecí EÚ sa v pondelok stretávajú s cieľom znovu ukázať odhodlanie a jednotu v otázke Ukrajiny. Vládne totiž silná neistota ohľadne toho, či má ruský prezident Vladimir Putin v úmysle zaútočiť na Ukrajinu.

"Všetci členovia Európskej únie sú jednotní. Prejavujeme bezprecedentnú jednotu voči situácii na Ukrajine a intenzívne sa koordinujeme so Spojenými štátmi," povedal novinárom v Bruseli šéf diplomacie EÚ Josep Borrell.

Počas dňa sa k rokovaniam ministrov virtuálne pripojí aj šéf americkej diplomacie Antony Blinken. Ministri znovu v mene Európy odsúdia zhromažďovanie ruských vojakov pri Ukrajine, kde sa nachádza okolo 100.000 týchto vojakov, tanky, delostrelectvo a ťažké zbrane, píše AP.

Ministri zároveň znovu vyzvú na dialóg, predovšetkým prostredníctvom Normandského formátu, ktorý pomohol zmierniť nepriateľské akcie aj v roku 2015 - rok po tom, čo Putin nariadil anektovanie ukrajinského Krymského polostrova. Ministri budú varovať, že ak sa Putin opäť pohne na Ukrajinu, Rusko bude čeliť "masívnym následkom a zaplatí vysokú cenu". Táto cena by mala finančnú a politickú povahu. EÚ tvrdí, že je pripravená uvaliť na Rusko prísne sankcie do niekoľkých dní od útoku.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 32 minútami

Slováci najviac dôverujú armáde (66,4 percenta), najmenej vláde (65 percent). Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre reláciu Na hrane TV JOJ. Za armádou nasleduje polícia (62,3 percenta) a prezidentka (59,9 percenta). Po vláde sú najmenej dôveryhodnými inštitúciami parlament (64,1 percenta) a súdy (53,3 percenta).

pred hodinou

Súhrn udalostí vo štvrtok 26. mája:

pred 3 hodinami

Ruský súd potvrdil prepustenie 115 príslušníkov Národnej gardy, ktorí podali námietku proti svojmu prepusteniu za to, že sa odmietli zúčastniť na vojenskej operácii Moskvy na Ukrajine. Prípad je zrejme prvým oficiálnym potvrdením toho, že vojaci sa odmietajú podieľať na vojne. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.