Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. január 2022, 10:46

Rusko a Ukrajina

Európska únia sa zatiaľ nechystá z Ukrajiny sťahovať rodiny svojich diplomatov

Pokiaľ prebiehajú rokovania s Ruskom, netreba podľa vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú politiku Josepa Borrela dramatizovať.

Európska únia nebude nasledovať kroky Spojených štátov a sťahovať rodiny svojich diplomatov z Ukrajiny. V pondelok to vyhlásil vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell, ktorý zároveň dodal, že pokiaľ prebiehajú rokovania s Ruskom, nie je podľa neho potrebné situáciu "dramatizovať". Píše o tom agentúra AFP.      

"Neurobíme to isté (ako Spojené štáty), pretože nevieme o nijakom špecifickom dôvode... Nemyslím si, že to musíme dramatizovať, pokiaľ prebiehajú rokovania," uviedol Borrell pri príchode na stretnutie ministrov zahraničných vecí Európskej únie, ktorého sa prostredníctvom videohovoru zúčastní aj šéf Štátneho departmentu Antony Blinken.

Ten sa podľa Borella na stretnutí s ministrami EÚ "možno podelí s informáciami" týkajúcimi sa sťahovania rodín amerických diplomatov.

Blinken bude v pondelok svojich rezortných kolegov z Únie informovať o piatkových rokovaniach so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom v Ženeve, na ktorých sa obe strany dohodli, že budú ďalej pracovať na znižovaní napätia. Avšak neuzavreli nijakú  prelomovú dohodu, ktorá by pomohla upokojiť súčasnú krízu týkajúcu sa Ukrajiny.

Západ totiž obviňuje Rusko z toho, že plánuje inváziou na Ukrajinu, keďže v blízkosti jej hraníc nazhromaždilo vyše 100 000 ruských vojakov. Moskva však trvá na tom, že sa Ukrajinu napadnúť nachystá.

V čase rastúceho napätia Washington v nedeľu nariadil rodinám svojich diplomatov, aby opustili Ukrajinu. Zároveň zamestnancom americkej ambasády v Kyjeve, ktorí nie sú nevyhnutne potrební, povolil, že môžu dobrovoľne odísť. Spojené štáty okrem toho vyzvali svojich občanov nachádzajúcich sa v krajinách východnej Európy, aby už teraz "zvážili odchod".

Ukrajina v pondelok označila rozhodnutie USA stiahnuť z Kyjeva rodiny amerických diplomatov za "predčasné" a za "prejav nadmernej opatrnosti". Časť pracovníkov zo svojho veľvyslanectva na Ukrajine a ich rodín sa v pondelok rozhodlo v reakcii na "narastajúcu hrozbu zo strany Ruska" stiahnuť aj Spojené kráľovstvo.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Rusko je ochotné pokračovať v mierových rozhovoroch s Ukrajinou, no iniciatívu na ich obnovenie musí prejaviť Kyjev. Povedal to v nedeľu poradca ruského prezidenta Vladimir Medinskij. Vedúci ruskej delegácie dodal, že "Rusko rozhovory nikdy neodmietlo". (tasr)

pred 9 hodinami
pred 11 hodinami

78-ročný rakúsky prezident Alexander Van der Bellen oznámil, že sa v prezidentských voľbách bude uchádzať o znovuzvolenie. „Pandémia, ruský útok na Ukrajinu a s ním spojená náročná situácia pre naše hospodárstvo, klimatická kríza – naša krajina, celá Európa zažíva nepokojné časy,“ napísal na Twitteri. Preto chce podľa svojich slov aj naďalej poskytovať svoje skúsenosti pre službu krajine. Prezidentské voľby v Rakúsku sa majú konať na jeseň. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.