Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Dnes treba vedieť
24. január 2022, 10:18

Sexuálne škandály

Benedikt XVI. sa ospravedlnil, že pri vyšetrovaní poskytol nepravdivé vyhlásenie

Benedikt XVI. sa ospravedlnil, že pri vyšetrovaní poskytol nepravdivé vyhlásenie

TASR/AP

Podľa emeritného pápeža vznikla chyba pri editácii jeho výpovede. Feministky ho vyzvali, aby už nepoužíval pápežské meno.

Emeritný pápež Benedikt XVI. pripustil, že vo svojom vyjadrení k správe o zneužívaní v mníchovsko-freisinskej arcidiecéze urobil nepravdivé vyhlásenie.

Oznámil to dnes jeho osobný tajomník Georg Gänswein v stanovisku v nemeckom periodiku Die Tagespost. Informuje o tom Catholic News Agency.

Benedikt XVI. pôvodne vyšetrovateľom povedal, že nebol prítomný na stretnutí vedenia arcidiecézy 15. januára 1980, na ktorom sa hovorilo o kňazovi Petrovi H., ktorý sa viackrát dostal do pozornosti v súvislosti s pohlavným zneužívaním detí.

V rámci vyšetrovania zneužívania v arcidiecéze, kde bol Benedikt XVI. v rokoch 1977 – 1982 arcibiskupom, zverejnili minulý týždeň zápisnicu zo spomínaného stretnutia, v ktorej sa uvádzalo, že Ratzinger bol prítomný.

Táto chyba „nebola urobená so zlými úmyslami“, bola však výsledkom „prehliadnutia pri úprave jeho výpovede“, povedal Benedikt XVI. cez tajomníka Gänsweina.

Emeritný pápež ďalej uviedol, že chyba ho „veľmi mrzí“, a vyjadril nádej, že mu ju bude možné odpustiť, cituje DPA.

Podľa výslednej správy čelí emeritný pápež obvineniam v štyroch prípadoch nečinnosti a zlyhania. On to poprel.

Ako píše Catholic News Agency, v jednom prípade ide o spomínaného kňaza Petra H., ktorého vinia zo zneužitia najmenej 23 chlapcov vo veku od osem do 16 rokov medzi rokmi 1973 až 1996.

Na spomínanom stretnutí mníchovskej arcidiecézy v roku 1980 sa preberalo preloženie tohto kňaza z diecézy Essen.

Benediktov tajomník Gänswein dnes uviedol, že na stretnutí sa dohodlo, že kňazovi, ktorý sa priznal k sexuálnemu zneužívaniu detí, by sa malo poskytnúť ubytovanie v Mníchove, keďže podstupuje terapiu.

„Na tomto stretnutí nebolo prijaté žiadne rozhodnutie o pastoračnej úlohe daného kňaza,“ tvrdí Gänswein. Podľa neho bolo vyhovené len žiadosti o poskytnutie ubytovania počas jeho terapeutickej liečby v Mníchove.

Kňazovi Petrovi H. bolo neskôr povolené slúžiť bez obmedzení v jednej farnosti v Mníchove. Bývalý generálny vikár Gerhard Gruber v roku 2010 vyhlásil, že za to preberá plnú zodpovednosť.

Gänswein ešte v stanovisku dodal, že Benedikt XVI. pokračuje v čítaní správy o vyšetrovaní zneužívania, pre vek a zdravotný stav mu to bude trvať o čosi dlhšie. Tajomník tiež avizoval, že po preštudovaní správy vydajú k nej stanovisko.

Inzercia

Aktivistky vyzvali Ratzingera, aby už nepoužíval pápežské meno

Feministické aktivistky vyzvali emeritného pápeža Josepha Ratzingera, aby v súvislosti s vyšetrovaním prípadov zneužívania prestal používať svoje pápežské meno Benedikt XVI.

„Očakávame, že Joseph Ratzinger sa vzdá používania svojho pápežského mena a s ním spojených titulov a insígnií,“ uviedla feministická iniciatíva Maria 2.0.

Aktivistky vyhlásili, že Ratzinger, ktorý v spomínanom období pôsobil vo funkcii arcibiskupa, až „takmer bezočivým spôsobom“ zľahčoval sexuálne zneužívanie maloletých.

V správe, ktorá vznikla z poverenia samotnej arcidiecézy, sa uvádza, že k prípadom pohlavného zneužívania nebolo celé desaťročia pristupované adekvátne.

Dokument hovorí o najmenej 497 obetiach a 235 podozrivých páchateľoch; predpokladá však tiež, že mohlo ísť o podstatne vyššie počty nezverejnených prípadov.

Správu o prípadoch sexuálneho zneužívania duchovnými v mníchovsko-freisinskej arcidiecéze v rokoch 1945 – 2019 vyšetruje mníchovská prokuratúra.

Miestni cirkevní hodnostári sú kritizovaní, že namiesto toho, aby preukázali empatiu jednotlivým obetiam zneužívania, tak v prvom rade zjavne konali v záujme obrany duchovenstva.

Čítajte tiež

Z neadekvátneho konania v niekoľkých prípadoch bol osobne obvinený aj bývalý arcibiskup Friedrich Wetter, ako i úradujúci arcibiskup kardinál Reinhard Marx.

„Táto správa nesmie zostať bez dôsledkov pre mníchovsko-freisinskú arcidiecézu, ale ani pre katolícku cirkev ako celok,“ uviedlo vo vyhlásení feministické hnutie Maria 2.0.

Šéfredaktor nemeckého periodika Die Tagespost Guido Hort upozorňuje, že advokátska kancelária, ktorá vypracovala spomínanú správu, stále ešte považuje za „pravdepodobné“, že bývalý arcibiskup Ratzinger vedel o kriminálnej minulosti recidivistu Petra H., ktorý pred viac ako 40 rokmi prešiel do Mníchova.

Advokátska kancelária to podľa Horta však nevie dokázať, ako vyplynulo z prezentácie správy.

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami
pred 8 hodinami

Španielska LGBT komunita hovorí o stigmatizácii pri informovaní o opičích kiahňach. „Hlavné riziko sa v súčasnosti týka mužov, ktorí mali sex s mužmi, a to musíme povedať. Robíme to v záujme práve tejto skupiny, ktorej sa to týka. To nie je stigmatizácia, to je skrátka zhodnotenie aktuálnej hrozby,“ kontroval komunite nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. (markíza)

pred 9 hodinami

Holanďan Koen Bouwman triumfoval v 19. etape cyklistických pretekov Giro d’Italia. Jazdec tímu Jumbo-Visma zdolal druhého Švajčiara Maura Schmida a tretieho Taliana Alessandra Tonelliho. Ružový dres pre vedúceho pretekára celkového poradia si udržal Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu-Grenadiers. (tasr)

pred 9 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť počet ľudí absolvujúcich preventívne prehliadky. Dobrým príkladom je podmienenie uhrádzania niektorých úkonov u zubného lekára preventívnymi prehliadkami. „Prevencia je najlepšia a je najlacnejšia. Pripravuje sa aj legislatíva, ale všetko je to ešte v rámci diskusií,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.