Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. január 2022, 11:49

Pochod za život v USA

Do Washingtonu prišli desaťtisíce ľudí, veria v historickú zmenu

Do Washingtonu prišli desaťtisíce ľudí, veria v historickú zmenu

Foto: TASR/AP

Najväčšie pro-life podujatie v USA sa nieslo v špeciálnom duchu. V tomto roku sa očakáva dôležitý verdikt Najvyššieho súdu. 

Vo Washingtone sa v piatok zišli desaťtisíce ľudí na 49. ročníku pochodu za život. Najväčšie pro-life podujatie v krajine sa nieslo v špeciálnom duchu. V tomto roku sa totiž očakává dôležitý verdikt.

Na Najvyššom súde sa koncom minulého roka začalo pojednávanie, ktoré môže teoreticky viesť až k zvráteniu rozsudku v spore Roe vs. Wade z roku 1973, ktorý legalizoval potraty vo všetkých štátoch USA. Ak by sa tak stalo, jednotlivé štáty budú mať voľnejšiu ruku ohľadom svojej vlastnej potratovej legislatívy.

Ide o prvý prípad Najvyššieho súdu súvisiaci s potratmi, na ktorom budú pracovať aj traja noví konzervatívni sudcovia. Verdikt by mal padnúť v júni. 

Práve rozhodnutie v spore Roe vs. Wade prijaté pred 49 rokmi viedlo k prvému pochodu za život. Možnosť prelomového rozhodnutia dodala podujatiu v tomto roku slávnostný nádych.

Účastníkov neodradila pandémia ani mrazivé počasie. Podujatie vyvrcholilo pochodom k schodom Najvyššieho súdu.

„Dúfame a modlíme sa, že rok 2022 prinesie do života historickú zmenu,“ cituje Catholic News Agency prezidentku organizácie Pochod za život Jeanne Manciniovú. 

„Nemôžeme vybudovať skutočne spravodlivú spoločnosť a zostať spokojní, keď čelíme masívnemu vplyvu Roe vs. Wade, ktorý si od roku 1973 vyžiadal viac ako 60 miliónov životov," hovorí arcibiskup William Lori z Baltimoru,

Na každom živote záleží

Jedným z hlavných rečníkov na podujatí bol kňaz Mike Schmitz, ktorý je populárny na sociálnych sieťach a má aj svoj vlastný podcast "Bible in a Year". 

Posolstvom jeho prejavu bolo to, že záleží na každom jednom ľudskom živote.

Inzercia

Rozprával príbeh o svojej starej mame, ktorá sa, ako zdravotná sestra, postavila na obranu nenarodených detí. Po verdikte v prípade Roe vs. Wade tiež žiadala výhradu vo svedomí pre ďalšie sestry pri vykonávaní potratov. Nakoniec však musela z práce odísť, keďže nemocnica jej požiadavky neprijala. 

„Viem, že sme obklopení mužmi a ženami, ktorí sa rozhodli pre potrat. Počúvaj, musíš vedieť, že tu máš byť. Bez ohľadu na to, aká je tvoja minulosť, stále si milovaný. Musíš to vedieť. Stále si milovaný a stále na tebe záleží," vyhlásil. 

S tisíckami ľudí sa tiež podelil o príbeh, kedy pred 12 rokmi presvedčil ženu, aby nešla na potrat. „Tá mladá žena pred 12 rokmi dala svojho syna páru, ktorý si ho adoptoval a milovali ho. A požehnal ich život. A oni požehnali jeho život. Spoznal som ho. Je to neuveriteľný mladý muž,“ povedal Schmitz.

„Na každom dieťati záleží. Na každej žene záleží. Na každom človeku záleží. A bez ohľadu na to, čo tento pochod urobí, bez ohľadu na to, čo to zmení, vaša prítomnosť tu, to vás zmení a na vás záleží. Boh vám žehnaj," dodal na záver svojho prejavu. 

Pro-choice heslá na bazlike v predvečer pochodu

Pochod poznačil aj jeden incident. V predvečer podujatia premietali aktivisti pro-choice heslá na fasádu baziliky Národnej svätyne Nepoškvrneného počatia.

Viac ako 90 minút svietili na bazilike nápisy ako "Pro-choice katolíci nie ste sami" či "Stop stigmatizovaniu". Vo vnútri sa v tom čase konala vigília za ukončenie potratov. 

Heslá premietala organizácia Katolíci za voľbu, ktorá uviedla, že išlo o posolstvo katolíkom, ktorí podporujú legálny prístup k interrupciám. 

Arcibiskup Salvatore Cordileone zo San Francisca označil konanie aktivistov za obrovský pokus o znesvätenie.

„Skutočný hlas Cirkvi bolo možné nájsť len v bazilike Národnej svätyne Nepoškvrneného počatia včera večer. Ľudia sa tam modlili, obetovali Eucharistiu a prosili Boha, aby obnovil pravú úctu ku každému ľudskému životu,“ povedal k incidentu arcibiskup z Washingtonu kardinál Wilton Gregory. 

Dnes treba vedieť

teraz

Minister financií Igor Matovič hovoril o protiinflačnom balíku s kotlebovcami, premiérovi Eduardovi Hegerovi to neprekáža. „Vadilo by mi, ak by došlo k nejakému obchodovaniu,“ povedal predseda vlády. „Mojou úlohou je dostať SaS na palubu,“ dodal. Najbližšie sa mu to môže podariť v nedeľu na koaličnej rade. (markíza)

pred hodinou

MS v hokeji: Švajčiari zvíťazili v šlágri „slovenskej“ A-skupiny nad Kanadou 6 : 3. Po skvelej prvej tretine, ktorá sa skončila 3 : 3, vyhrali „Helvéti“ ďalšie dve 1 : 0 a 2 : 0 a s plným počtom bodov po piatich stretnutiach sú na čele tabuľky. Pre zámorský tím to bola prvá prehra na turnaji. (tasr)

pred 4 hodinami

MS v hokeji: Dáni zvíťazili nad Francúzskom 3 : 0, po piatich vystúpeniach majú na konte deväť bodov a priebežne sú na 4. priečke zaručujúcej postup do štvrťfinále. Slovenský tím je pred stretnutím s Talianskom (19.20 hod.) na 5. mieste a za Dánmi zaostáva o tri body. (tasr)

pred 5 hodinami

Austrálsky premiér Scott Morrison priznal porážku v parlamentných voľbách, v ktorých zvíťazila Austrálska strana práce (ALP). Tá vytvorí novú vládu a jej líder Anthony Albanese sa stane premiérom. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.