Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. január 2022, 17:49

Podkrovia kostolov sú ideálne pre netopiere, čistia ich vďaka projektu

Pravidelná údržba je na prospech prírody aj technického stavu sakrálnych pamiatok.

Vyčistiť podkrovia štyroch kostolov v okresoch Medzilaborce a Snina od ton netopierieho trusu sa v závere týždňa podarilo vďaka cezhraničnému projektu BAT4MAN ochranárom zo Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku. Podkrovné priestory sakrálnych a historických objektov poskytujú chránenému živočíšnemu druhu ideálne podmienky pre vytváranie reprodukčných kolónií, preto sa podobnými aktivitami pomáha nielen budovám, ale i samotným netopierom. Vysvetlila pre TASR predsedníčka ochranárskej spoločnosti Denisa Lőbbová počas čistiacich prác v Gréckokatolíckom chráme sv. Archanjela Michala v obci Osadné v okrese Snina.

"Samice potrebujú mať pre mláďatá vysokú teplotu, aby mláďatá, keď samice odletia na lov, mohli zostať v úkryte a nezachladli, keďže ešte nemajú vlastnú termoreguláciu," ozrejmila s tým, že okrem priaznivej teploty poskytujú obdobné priestory aj prítmie a pokoj.

Cieľom dvojročného cezhraničného projektu, ktorý sa simultánne realizuje aj na Ukrajine, v Rumunsku a Maďarsku, bolo zmapovať stav reprodukčných kolónií v obdobných stavbách na území Prešovského a Košického kraja a následne zrealizovať sanačné práce vo vybraných objektoch. Pri monitoringu vychádzali ochranári z údajov zo 70. až 90. rokov minulého storočia, pričom niektoré objekty navštívili odvtedy po prvý raz. I preto sa podľa Lőbbovej v niektorých podkroviach nachádza i tona guána, netopierieho trusu. "Nazberali sme tu možno 40 vriec, ale to bol stav, čo sa možno 30 – 40 rokov vôbec nikto tomu nevenoval a nikto ani nevedel, že je tam takýto stav znečistenia," priblížila výsledok celodennej práce v Osadnom.

Čistiace práce realizujú ochranári v zime, keď sú podkrovia opustené a netopiere zimujú v jaskyniach či baniach. "V prvom rade je to čistenie krovu, klenieb. Všetko, čo je trusom pokryté, to sa odstraňuje ten trus. V druhom rade je to riešenie prepadu guána z podkrovia priamo do interiéru podkrovia cez otvory na lustre, napríklad. Tam dávame komínové striešky," ozrejmila Lőbbová s tým, že v kostolných vežiach tiež na krove nezriedka stavajú "podlážky", ktoré majú zabrániť prepadu guána do nižších priestorov veže či priamo na kostolnú klenbu. V Osadnom to možné nebolo, keďže to nedovoľoval fyzický stav krovnej konštrukcie. Všetky obdobné zásahy konzultujú ochranári s pamiatkarmi. Dĺžka obdobia, keď treba čistenie  úkrytov opakovať, sa podľa Lőbbovej líši v závislosti od veľkosti kolónie, ktorá ich obýva. V Osadnom by mali mať netopiere veľké priaznivé podmienky pre reprodukciu bez toho, aby stavbu ohrozili, nasledujúcich päť až desať rokov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami
pred 8 hodinami

Španielska LGBT komunita hovorí o stigmatizácii pri informovaní o opičích kiahňach. „Hlavné riziko sa v súčasnosti týka mužov, ktorí mali sex s mužmi, a to musíme povedať. Robíme to v záujme práve tejto skupiny, ktorej sa to týka. To nie je stigmatizácia, to je skrátka zhodnotenie aktuálnej hrozby,“ kontroval komunite nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. (markíza)

pred 9 hodinami

Holanďan Koen Bouwman triumfoval v 19. etape cyklistických pretekov Giro d’Italia. Jazdec tímu Jumbo-Visma zdolal druhého Švajčiara Maura Schmida a tretieho Taliana Alessandra Tonelliho. Ružový dres pre vedúceho pretekára celkového poradia si udržal Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu-Grenadiers. (tasr)

pred 10 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť počet ľudí absolvujúcich preventívne prehliadky. Dobrým príkladom je podmienenie uhrádzania niektorých úkonov u zubného lekára preventívnymi prehliadkami. „Prevencia je najlepšia a je najlacnejšia. Pripravuje sa aj legislatíva, ale všetko je to ešte v rámci diskusií,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.