Berlusconi oznámil, že nebude kandidovať za prezidenta
Favorizovaným kandidátom na prezidenta je aj naďalej súčasný taliansky premiér Mario Draghi, bývalý šéf Európskej centrálnej banky (ECB), ktorý je posledný rok predsedom vlády. Draghi však zatiaľ neuviedol, či chce naozaj kandidovať.
Bývalý taliansky premiér a miliardár Silvio Berlusconi v sobotu oznámil, že sa nebude uchádzať o prezidentský úrad. Nejasnosti okolo svojej kandidatúry tak ukončil len dva dni pred začiatkom hlasovania o novej hlave štátu, informuje agentúra AFP.
Berlusconi svoj zámer kandidovať ani predtým oficiálne neohlásil. Talianske pravicové strany však v polovici januára vyhlásili, že si želajú, aby sa novým talianskym prezidentom stal práve on.
Expremiér a jeho spojenci viedli v uplynulých týždňoch intenzívnu zákulisnú kampaň, ktorej cieľom bolo získať podporu pre Berlusconiho kandidatúru.
Len málo politických analytikov však verilo, že by mal Berlusconi šancu získať dostatočnú podporu na zvolenie.
Nový prezident nahradí dosluhujúceho Sergia Mattarellu, ktorý je vo funkcii od roku 2015.
Berlusconi, líder stredopravicovej strany Vpred Taliansko (Forza Italia) v sobotu absolvoval virtuálne stretnutie s lídrami ďalších pravicových strán. Počas neho uviedol, že má na zvolenie dostatočnú podporu, avšak v duchu „národnej zodpovednosti“ sa rozhodol nekandidovať.
„Taliansko dnes potrebuje jednotu,“ povedal v súvislosti s pandémiou koronavírusu a dodal: „Svojej krajine budem naďalej slúžiť inými spôsobmi.“
Favorizovaným kandidátom na prezidenta je aj naďalej súčasný taliansky premiér Mario Draghi, bývalý šéf Európskej centrálnej banky (ECB), ktorý je posledný rok predsedom vlády. Draghi však zatiaľ neuviedol, či chce naozaj kandidovať.
Napriek tomu, že strana Forza Italia je súčasťou jeho vládneho kabinetu, Berlusconi v sobotu zopakoval svoje želanie, aby Draghi ostal na svojom súčasnom poste predsedu vlády až do ďalších parlamentných volieb v roku 2023.
„Považujem za nevyhnutné, aby Draghiho vláda pokračovala vo svojej práci až do konca volebného obdobia,“ uviedol Berlusconi vo vyhlásení, ktoré zverejnil jeho hovorca.
Expremiér dodal, že ak bude pokračovať súčasný kabinet, bude môcť zaviesť reformy v daňovom a justičnom systéme, ako aj vo verejnej správe, ktoré krajina prisľúbila výmenou za miliardy eur od EÚ v rámci národného plánu obnovy po pandémii.
Berlusconi ďalej uviedol, že spoločne s Matteom Salvinim, lídrom pravicovej a protimigračnej strany Liga, a Giorgiou Meloniovou, šéfkou krajine pravicovej strany Bratia Talianska, sa bude snažiť nájsť zhodu na takom prezidentskom kandidátovi, ktorý si dokáže zaistiť širokú podporu naprieč politickým spektrom.
Taliansky prezident je volený v tajnom hlasovaní, na ktorom sa podieľa približne 1 000 senátorov, poslancov a zástupcov 20 talianskych regiónov. Hlasovať začnú v pondelok 24. januára. Kandidát na prezidenta musí získať dve tretiny hlasov v prvých troch kolách, avšak vo štvrtom a v každom ďalšom prípadnom kole mu už k víťazstvu stačí nadpolovičná väčšina.
Prezident má v Taliansku prevažne reprezentatívnu funkciu, to sa však mení v časoch politickej nestability – hlava štátu môže rozpustiť parlament, vyhlásiť voľby a vymenovať premiéra.
Dnes treba vedieť
Prieskum
Vstup do NATO podporuje len 16 percent Rakúšanov
Rakúski predstavitelia v uplynulých dňoch zdôraznili, že ich krajina si zachová neutrálne postavenie.
Zobrať samosprávam 500 miliónov eur je od vlády devastačné, hovorí Šimečka
Navrhované protiinflačné opatrenia obsahujú aj zvýšenie daňového bonusu. To má spôsobiť výpadok financií samosprávam.
Moldavsko by malo byť vybavené podľa štandardu NATO, tvrdí britská ministerka
Trussová povedala, že Londýn vedie so spojencami rozhovory o posilnení ukrajinskej obrany, ktoré sa týkajú aj „iných zraniteľných štátov, ako je Moldavsko“.
Remišová žiada eurokomisiu o pružné eurofondové nástroje na utečeneckú krízu
Ministerka pre investície je za to, aby sa formou grantov umožnilo financovať prevádzkový kapitál pre podniky vrátane veľkých podnikov a podnikov v ťažkostiach.
Z okna horiaceho bytu na siedmom poschodí vyskočila v Trenčíne jedna osoba, ktorá zraneniam podľahla, informovala trenčianska krajská polícia, ktorá začala trestné stíhanie vo veci zločinu všeobecného ohrozenia v súbehu s prečinom usmrtenia. Na miesto privolali všetky záchranné zložky. (tasr)
Rusko tvrdí, že pri raketovom útoku na severozápade Ukrajiny zničilo veľkú dodávku zbraní poskytnutých Západom. Strely dlhého doletu Kalibr odpálené z mora zničili „veľkú zásielku zbraní a vojenského vybavenia“ dodanú USA a európskymi krajinami v Žytomyrskej oblasti, uviedol ruský rezort obrany. (tasr)
Premiér Heger hrá rolu „mŕtveho chrobáka“, myslí si politologička Világi
Podľa nej predseda vlády pri aktuálnom spore v koalícii navonok pôsobí, akoby chcel prečkať, kým to pominie.
Od vypuknutia vojny na Ukrajine vstúpilo na Slovensko takmer 445-tisíc osôb
Dočasné útočisko na Slovensku získalo od marca 77 184 ľudí.
Meteorológovia varujú pred vetrom, vydali viaceré výstrahy
Platia pre Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj, ako aj pre okresy Poprad, Myjava a Nové Mesto nad Váhom.
V piatok na Slovensku odhalili 201 prípadov koronavírusu. Pribudli dve obete. V nemocniciach je s ochorením covid-19 hospitalizovaných 258 pacientov. Laboratóriá vykonali 1 684 PCR testov, pozitivita je 12 percent. (nczi, tasr)