Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. január 2022, 18:22

Návrh Gyimesiho o znížení kvóra pre národnostné strany je nevykonateľný

Myslí si to strana Za ľudí. Ďalšia koaličná strana, SaS, zas nesúhlasí s jeho návrhom na zvýšenie počtu volebných obvodov z jedného na dvanásť.

Návrh poslanca Györgya Gyimesiho (OĽaNO) o znížení kvóra na vstup do parlamentu na tri percentá pre národnostné strany je nevykonateľný. Myslí si to strana Za ľudí. Znižovať kvórum len pre národnostné strany považuje za diskriminačné. SaS vyhlásila, že v koalícii sa o znižovaní kvóra zatiaľ nehovorilo. Gyimesi by chcel zároveň zvýšiť počet volebných obvodov zo súčasného jedného na dvanásť. SaS s tým nesúhlasí.

„Nepoznáme konkrétny návrh zákona, ale pokladáme ho za nevykonateľný. Podľa čoho sa bude posudzovať, či je strana národnostná alebo nie? Aj strana Za ľudí má medzi členmi príslušníkov národnostných menšín, či už sú to Maďari, alebo Rusíni, a veľmi oceňujeme, že sa zapájajú do politického a verejného života. Znižovať kvórum len pre národnostné strany pokladáme za diskriminačné. Nie je dobré takýmto spôsobom rozdeľovať spoločnosť na národnostnom princípe. Je dôležité, aby sme zachovali férový a rovnaký prístup pre všetkých občanov Slovenska,“ uviedlo pre TASR tlačové oddelenie strany Za ľudí.

SaS potvrdila, že diskusie v koalícii sa vedú. „Ale o znižovaní kvóra sa zatiaľ nič nehovorilo. Naše stanovisko tým pádom predstavíme až v momente, keď sa takýto návrh objaví,“ povedal hovorca strany Ondrej Šprlák.

Zvýšenie volebných obvodov považuje SaS za chybu. „Naopak, podporujeme myšlienku, že veľkosť volebného obvodu má kopírovať teritórium, pre ktoré sa schvaľuje legislatíva volenými poslancami. Takýto režim má totiž z nášho pohľadu v tejto chvíli viac výhod ako nevýhod,“ skonštatoval štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus pôsobiaci v SaS. S cieľom zvýšiť regionálnu legitimitu volených poslancov je strana pripravená diskutovať o zmene váhy preferenčných hlasov aj ďalších úpravách volebného systému. „Medzi také patrí napríklad ďalšie spájanie volieb (prezidentských a do Európskeho parlamentu) či výrazné zjednodušenie voľby zo zahraničia vrátane možnosti tzv. predčasnej voľby,“ dodal Klus.

Gyimesi v uplynulom týždni v reakcii na výsledky sčítania obyvateľov povedal, že v koalícii sa diskutuje o volebnej legislatíve. Vzhľadom na stav maďarských strán treba podľa neho znížiť kvórum na tri percentá pre národnostné menšiny. V koalícii je podľa neho vášnivá debata aj o zvýšení počtu volebných obvodov, Gyimesi navrhuje 12 obvodov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 minútami

Vyšetrovateľa NAKA Tomáša Emmela prepustili prepustili zo zadržania na slobodu. Podľa informácií TV Markíza sa jeden zo skutkov týka príbuzného exministra hospodárstva Štefana Žigu a kauzy Valčeky. Emmela vinia z toho, že predlžoval jeho „neobvinenie“. Od bývalého šéfa finančnej polície NAKA Bernarda Slobodníka za to údajne zinkasoval úplatok dva a pol tisíca eur. Vyšetrovateľ vinu odmieta. (tvnoviny.sk)

pred 51 minútami

Na Slovensku zomrelo v apríli najmenej osôb za posledných osem mesiacov, a to 4 495. Číslo sa najviac priblížilo k predpandemickým hodnotám. Medzi príčinami úmrtí dominovali choroby obehovej sústavy, nádory a choroby dýchacej sústavy. Covid bol štvrtou najčastejšou príčinou, zomrelo naň 289 osôb. Informoval Štatistický úrad. (tasr)

pred 3 hodinami

Počasie: Vo štvrtok bude malá, prechodne zväčšená oblačnosť. Ojedinele sa vyskytnú prehánky, zrána aj hmla. Denná teplota vystúpi na 22 až 27 stupňov, na severe miestami okolo 20 stupňov Celzia. Fúkať bude prevažne západný vietor do 30 km/h.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.