Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. január 2022, 17:36

Krajiny EÚ zápasiace s migráciou žiadajú lepšiu ochranu európskych hraníc

„Musíme chrániť naše hranice pred agresiou a tiež zaistiť ochranu nášho obyvateľstva,“ uviedla eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová.

Ministri vnútra z krajín EÚ, ktoré sú vystavené najväčšiemu tlaku nelegálnej migrácie, vyzvali v piatok na posilnenie ochrany vonkajších hraníc eurobloku. Urobili tak na schôdzke v litovskej metropole Vilnius, informovala agentúra AP.  

Na rokovaní venovanom bezpečnosti hraníc sa zišli nielen ministri vnútra z Grécka, Poľska, Rakúska či Talianska, ale aj z Francúzska, ktoré v súčasnosti predsedá Rade EÚ. Medzi účastníkmi bola i komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová.

Ministri sa zhodli na tom, že posilnenie vonkajších hraníc a zintenzívnenie boja proti prevádzačom by nielen zaistilo bezpečnosť občanom EÚ, ale aj ochránilo životy migrantov a utečencov.

„Musíme chrániť naše hranice pred agresiou a tiež zaistiť ochranu nášho obyvateľstva,“ uviedla Johanssonová, podľa ktorej treba robiť preventívne opatrenia voči nelegálnej migrácii. „Nemôžeme čakať dovtedy, keď už budú zúfalí migranti stáť na našich hraniciach,“ konštatovala.

Zdôraznila, že je potrebné odradiť obyvateľov krajín Blízkeho východu či Afriky od toho, aby sa vydávali na riskantnú cestu do Európy za pomoci prevádzačov.

Zároveň je však potrebné rešpektovať právo osôb v núdzi uchádzať sa o udelenie azylu. V tejto súvislosti odsúdila snahy o tzv. vytláčanie migrantov na územie susedných krajín.

Inzercia

„Vytláčanie je jednoznačne nezákonné. Ľudia majú právo uchádzať sa o azyl,“ vyhlásila Johanssonová podľa agentúry AFP.

Poľský minister vnútra Mariusz Kamiňski v tejto súvislosti vyzval na úpravu európskej migračnej legislatívy.

Poľsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko boli vlani vystavené bezprecedentnému náporu tisícov migrantov, ktorí sa snažili dostať na územie EÚ cez Bielorusko.

Prílev migrantov podľa nich zámerne organizoval bieloruský líder Alexander Lukašenko, aby sa v rámci odplaty za sankcie pokúsil destabilizovať EÚ. Migračná kríza na východných hraniciach eurobloku si vyžiadala najmenej 12 životov.

Dnes treba vedieť

pred 10 minútami

Hokejisti domáceho Fínska sa stali prvými finalistami majstrovstiev sveta. V semifinálovom zápase zdolali tím USA 4:3. V nedeľu si zahrajú o zlato proti víťazovi večerného semifinále medzi Kanadou a Českom. (tasr)

pred 2 hodinami

Meteorológovia varujú pred nedeľným mrazom vo vegetačnom období, ktorý sa môže vyskytnúť na väčšine územia. Výnimkou sú len niektoré okresy na západnom Slovensku a zopár okresov v Košickom kraji. (tasr)

pred 3 hodinami

Slovenská reprezentantka Eliška Mintálová triumfovala na ME vo vodnom slalome. Na domácom podujatí v Liptovskom Mikuláši zvíťazila spoločne s Taliankou Stefanie Hornovou, keď obe dosiahli navlas rovnaký čas - 107,24 s. Mintálová tak získala svoje prvé zlato na seniorskej úrovni. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.