Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. január 2022, 09:43

Rómovia sa neprihlásili zo strachu z diskriminácie, tvrdí splnomocnenec Ján Hero

Zistenia Sčítania 2021 neodrážajú reálne počty rómskej komunity na Slovensku, tvrdí splnomocnenec vlády pre rómske komunity. Podľa odhadov samospráv a prieskumu Atlasu rómskych komunít ich na Slovensku žije 450-tisíc.

Hero poukázal pritom na to, že údaje zo sčítania hovoria o počte obyvateľov, ktorí sa prihlásili dobrovoľne k rómskej národnosti, výrazný rozpor v číslach medzi kvalifikovaným odhadom a údajmi z cenzu pripisuje preto strachu pred diskrimináciou a negatívnymi stereotypmi o Rómoch.

„Nemôžeme si zatvárať oči pred tým, že na Slovensku naďalej pretrvávajú rasizmus a predsudky voči Rómom. Rôzne prieskumy verejnej mienky skúmajúce všeobecné postoje a individuálne skúsenosti naznačujú, že diskriminácia menšín je, žiaľ, stále vo vysokej miere tolerovaná naprieč našou spoločnosťou,“ upozornil splnomocnenec, ktorý zároveň vyjadruje nádej, že úsilím jeho úradu a štátnych politík postupne dôjde k zmene.

V Sčítaní obyvateľov, domov a bytov 2021 sa k rómskej národnosti prihlásilo 156 164 občanov Slovenskej republiky. Väčšina z nich sa k nej prihlásila odpoveďou na otázku o druhej národnosti (88 985). Z hľadiska zastúpenia regiónov sa najviac ľudí prihlásilo k rómskej národnosti v Prešovskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

Kým v Prešovskom bol najväčší podiel tých, ktorí svoju príslušnosť k Rómom uviedli ako prvú národnosť, v Košickom a Banskobystrickom kraji bol najvyšší podiel tých, ktorí rómsku uviedli ako ďalšiu národnosť. V otázke o druhej národnosti uviedlo odpovede vyše 306-tisíc sčítaných.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 27 minútami

Hokejisti domáceho Fínska sa stali prvými finalistami majstrovstiev sveta. V semifinálovom zápase zdolali tím USA 4:3. V nedeľu si zahrajú o zlato proti víťazovi večerného semifinále medzi Kanadou a Českom. (tasr)

pred 3 hodinami

Meteorológovia varujú pred nedeľným mrazom vo vegetačnom období, ktorý sa môže vyskytnúť na väčšine územia. Výnimkou sú len niektoré okresy na západnom Slovensku a zopár okresov v Košickom kraji. (tasr)

pred 3 hodinami

Slovenská reprezentantka Eliška Mintálová triumfovala na ME vo vodnom slalome. Na domácom podujatí v Liptovskom Mikuláši zvíťazila spoločne s Taliankou Stefanie Hornovou, keď obe dosiahli navlas rovnaký čas - 107,24 s. Mintálová tak získala svoje prvé zlato na seniorskej úrovni. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.